شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

انبارها صاحب شناسه می شوند؛

اقدام اساسی سازمان صمت برای پیشگری از احتکار و گران‌فروشی 

وزارت صمت برای پیشگیری از بروز احتکار و کمبود کالاها دست به یک اقدام مهم زده و اصناف را موضف کرده که انبار های خود را برای شفاف سازی میزان موجودی کالاها در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و اصناف استان بوشهر نیز موظف شده اند طبق زمانبندی اطلاعات خود را ثبت کنند

آخرین اخبار
۰۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

در سال‌های اخیر مردم در زمینه ی اقلام مختلف مصرفی مانند سیمان و روغن و مرغ دچار چالشهای شدیدی شدند و صف های طولانی در نقاط مختلف رقم خورد.

این کمبود اغلب در شرایطی اتفاق می افتاد که در کشور با کمبود کالا وجود نداشت و از جای جای مختلف خبر از انبار و احتکار اقلام مختلف کالا به گوش می رسید که در پی نا مشخص بودن میزان کالا در انبار ها و عدم شفافیت مسیر توزیع زمینه ی سواستفاده‌ی افراد سودجو را فراهم می‌کرد.

در استان بوشهر نیز چندین انبار که اقلام مختلفی همچون روغن و سیمان در آن احتکار شده بود کشف شد که اگر این اقلام در زمان خود به بازار عرضه می شدند بخش بزرگی از مشکلات و کمبود آن اقلام برطرف می شد.

وزارت صمت برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی دست به یک اقدام مهم زده و اصناف را موضف کرده که انبار های خود را برای شفاف سازی میزان موجودی کالاها در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و اصناف استان بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر:: خریداران محصولات پتروشیمی در استان بوشهر نسبت به تائید اسناد خود از طریق سامانه جامع تجارت اقدام

جمالی معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت در این خصوص اظهار کرد: فعالیت های اقتصادی منوط به نام نویسی و تعیین کد نقش و اظهار خرید و فروش توسط فعالان اقتصادی در سامانه جامع تجارت است و در صورتی که این اقدام صورت نگیرد این فعالان از برخی خدمات محروم می‌شوند.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان بوشهر تاکید کرد: همه وارد کنندگان، تولید کنندگان و توریع کنندگان کالا اعم از عمده و خرده فروش مکلفند در سامانه جامع تجارت نام نویسی و تعیین کد نقش و اظهار خرید و فروش کنند.

۱۹۸ واحد صنفی به علت رعایت نکردن بهداشت در بوشهر بسته شدند

جمالی افزود: همه فعالیت‌های اقتصادی برای ثبت در سامانه تجارت به ۳ گروه کالایی تقسیم بندی شده که گروه اول شامل محصولات سلولزی، شوینده، بهداشتی، روغن خوراکی، مرغ و تخم مرغ، قند و شکر، فولاد، پتروشیمی، سیمان، لوازم خانگی، روغن موتور و لاستیک است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر بیان کرد: گروه دوم این اقلام شامل غلات، حبوبات، مواد پروتئینی، لبنیات، نوشیدنی‌ها، ماکارونی و مصالح ساختمانی و گروه سوم شامل میوه و صیفی و سایر کالا‌ها می باشد.

دخل پروتئینی‌هاآب رفت

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت را مهم دانست و تاکید کرد: این نام نویسی  مبنای خدمات بعدی برای کلیه فعالان اقتصادی خواهد شد و خدمات ترخیص کالا از گمرکات، پرداخت تسهیلات بانکی و تخصیص مواد اولیه منوط به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت خواهد شد.

رزمی رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان بوشهر با اشاره به مزایای این اقدام در گفت و گو با سپاس  اظهار کرد: با ثبت واحد های صنفی در سامانه جامع تجارت که در ابتدا برای واحد های صنفی خواربار و لبنیات وسوپر مواد غذایی بصورت عمده و خرده فروش انجام گرفته و سپس شامل سایر واحد‌های صنفی از جمله سیمان فروشی، روغن موتور و تعویض روغنی ،آهن الات، آغاز شده است،و در هفته های متمادی سایر واحد‌های صنفی از جمله آرایشی بهداشتی،پوشاک ومرغ فروشی و پوشاک بچه… در حال ثبت در سامانه جامع تجارت می‌باشند که باعث شفافیت خرید و فروش این محصولات می شود.

اقدامی برای شفافیت کالاهای موجود در کشور

رزمی افزود: سازمان صمت استان بوشهر همگام با وزارت صمت در این استان مشغول ثبت انبارهای کالا شده یعنی اقدامی که باعث می شود تمام کالاهای موجود در کشور به صورت شفاف و مشخص باشد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان بوشهر بیان کرد: این اقدام باعث می شود احتکار و گرانفروشی کالاها به حداقل یا صفر برسد که در حال حاضر این اقدام برای اغلب واحدهای صنفی در حال انجام و فعال شده است.

وی عنوان کرد: تمام  واحد‌های صنفی و انبارهای آنها باید در سامانه ‌ تجارت ثبت شوند که در حال حاضر ثبت نام اغلب واحد‌های صنفی که در اولویت بوده اند آغاز شده است.

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر:: فعالان صنعت سیمان مکلف به ثبت نام در سامانه جامع تجارت و افق می باشند

رزمی تصریح کرد: این اقدام برای شفاف سازی خرید و فروش این محصولات انجام می شود و زمینه ی سوء استفاده‌هایی مثل احتکار و گرانفروشی را از بین خواهد برد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان بوشهر ابراز کرد: از این پس انجام تمام معاملات و خرید و فروش این محصولات باید در سامانه تجارت ثبت شود و برای شفافیت فروش میزان محصول با کدملی و شماره تماس و نام خریدار حتی اگر مصرف کننده عادی باشد در سیستم ثبت خواهد شد.

جریمه در انتظار متخلفان

رزمی تصریح کرد: واحد های صنفی که شامل ثبت در سامانه جامع تجارت هستند اگر در این زمینه اقدام نکرده باشند و در صورت عدم همکاری در ثبت سامانه مورد نظر در بعضی موارد مشمول جریمه خواهندشد.

انتهای پیام//


لیست نظرات

[ HOT Video ] [ در تاریخ : ۰۷ آذر ۱۴۰۰ ]
کامنت شما منتظر تایید ناظر می باشد.

❤️ Alice sent you a HOT video! Click Here: http://bit.do/fSHAz ❤️