شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

با تلاش دستگاه های فرهنگی محقق شد؛

پایتخت انرژی ایران در مسیر کاهش طلاق

استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی ایران در سال های گذشته به عنوان اولین استان در طلاق تیتر رسانه ها بود، اما با تلاش دستگاه‌های فرهنگی امروز در مسیر کاهش طلاق قرار دارد و در رتبه بیست و دوم کشوری دیده می‌شود.

آخرین اخبار
۰۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

بوشهر یکی از استان های دارای قدمت ایران است که با توجه به فرهنگ بومی سابقه دو قرن مقاومت در تاریخ ثبت کرده است. مردمان این دیار از سال‌های خیلی دور غیرت در وجود خود پرورش دادند به گونه ای که امروز حماسه های آنها زبان زد عام و خاص است.

رشادت های مردم استان بوشهر و فرهنگ بومی آن ها از رئیسعلی دلوری ها گرفته تا دستگیری تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس، از تربیت جوانان طراز انقلاب اسلامی گرفته تا نخبگانی که امروز در سطح ملی و بین المللی دارای دستاوردهای کم نظیر هستند.

با توجه به شرایطی که دشمن در حوزه فرهنگی ایجاد کرد، در برخی از سالها شرایط ازدواج و طلاق در استان بوشهر به بحران فرهنگی تبدیل شد. این بحران تا جایی پش رفت داشت که مسولین زنگ خطر افزایش طلاق در بوشهر را به صدا درآوردند.

بسیاری از دستگاه های فرهنگی و متولی کاهش طلاق یا بهتر بگیم کنترل طلاق در استان بوشهر احساس دغدغه کردند، مرکزهای مشاوره فعال و اثر گذار ایجاد شد.

مراکز مشاوره به گونه ای پیش رفتند که برخی از زوج‌ها در حالی که مصمم برای طلاق بودند، با حضور در این مراکز مشاوره از تصمیم خود صرف نظر می‌کردند و کانون خانواده گرم‌تر گذشته می شد.

با توجه به شرایط کرونایی خانواده زمان بیشتری در کنار هم حضور داشتند که باعث ایجاد همبستگی بین اعضاء خانواده در استان بوشهر شده است.

استانی که سال گذشته رتبه برتر در افزایش طلاق داشت، امروز با هماهنگی که بین دستگاه های متولی و مدیریت حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان صورت گرفت، براساس آامار رسمی شاهد کاهش طلاق در بوشهر هستیم.

رعایت نکردن عفت عمومی خطر برای دیگر خانواده‌ها است

امام جمعه بوشهر در یکی از خطبه های گذشته خود با اشاره به طلاق در بوشهر، اظهار کرد: عده ای با رعایت نکردن عفت اخلاقی علاوه بر اینکه به خود لطمه می زنند کانون دیگر خانواده ها رانیز در معرض خطر قرار می دهند.

وی بیان کرد: با توجه به نقش اساسی خانواده در جامعه، مسئولان اجرایی و فرهنگی باید با احترام تمام قوانین مصوب مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جامعه اجرا کنند.

 

کاهش طلاق، بوشهر را در جاگاه بیست و دوم نرخ کشوری قرار داد

اسکندر پاسالار مدیر کل ثبت و احوال استان بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در استان بوشه نرخ عمومی ازدواج نسبت به سال گذشته ۵.۸ باست که براساس آمار این نرخ در سطح کشور ۶.۸ درصد است. استان بوشهر نسبت به نرخ کشور یک درصد پایین‌تر است که باید با برنامه ریزی دقیق توسط دستگاه های فرهنگی این نگرانی رفع شود.

پاسالار افزود: امروز رکوردار کاهش طلاق در استان بوشهر نیستیم.  جایگاه خوبی در این زمینه نداریم و از استان‌هایی هستیم که براساس امار کمترین میزان تحقق ازدواج برای بوشهر ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر افزود: نرخ طلاق در استان بوشهر طی سال گذشته ۱.۸ بوده که کمتر از میانگین عمومی کشوری است. استان بوشهر جایگاه بیست و سوم کشور را در وقوع طلاق دارد.

وی با اشاره به اینکه بوشهر از استان‌های کم طلاق در کشور است ادامه داد:  کرونا یکی از عوامل کاهش میزان ازدواج بوده است.

پاسالار با اشاره به رصد تحولات جمعیتی در سطح استان توسط شورای جمعیت، بیان کرد: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جوان‌کردن جمعیت، طرح‌های متنوعی در استان انجام می‌شود.

 

نیاز است مسئولین و دستگاه های متولی فرهنگ با هماهنگی بین شورای فرهنگ عمومی روزانه کاهش طلاق و افزایش ازدواج داشته باشند تا شاهد جوانم شدن نرخ جمعیتی در استان بوشهر و کشور باشیم.

 

انتهای پیام//

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !