دوشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

برای ثبت در آثار جهانی؛

اطراق ارزیابان یونسکو در کاروانسرای مشیرالملک برازجان

ارزیابان یونسکور به منظور بررسی کاروانسرای مشیرالملک برای ثبت جهانی وارد برازجان شدند و از این کاروانسرا بازدید کردند.

آخرین اخبار
۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛
محمدحسن طالبیان مشاور وزیر میراث‌فرهنگی و مسئول ثبت میراث جهانی ایران در یونسکو؛ در جریان بازدید از کاروانسرای مشیر الملک اظهار کرد: کاروانسرای مشیرالملک برازجان به‌عنوان یک سمبل تاریخی و فرهنگی ملی شناخته می‌شود و با ادامه روند مرمت و احیا می‌تواند به یک سمبل جهانی برای بوشهر، ایران، آسیا و خاورمیانه تبدیل شود.
 طالبیان افزود:  ۲ سال پیش ۵۶ کاروانسرای قدیمی کشور را برای ثبت در میراث جهانی در یک پرونده برای یونسکو فرستادیم و یک روایت برایش تعریف کردیم، زیرا همه این کارونسرا‌ها در راه‌های مهم تجاری و فرهنگی کشور قرار دارند، از شاهراه خراسان تا جاده ابریشم و سایر راه‌های تاریخی که به این‌ها وصل می‌شوند.
مشاور وزیر میراث‌فرهنگی و مسئول ثبت میراث جهانی ایران در یونسکو بیان‌کرد: یکی از این کاروانسراها که بسیار مهم است و در شاهراه تجاری بوشهر- برازجان-فارس قرار داشته، کاروانسرای مشیرالملک برازجان است.

وی عنوان کرد: کاروان سرای برازجان جزء ۵۶ کاروانسرایی بود که به یونسکو معرفی شده بود و این کاروانسرا در واقع یک قلعه-کاروانسرای حکومتی باشکوه است که امیدوارم در مرمت آن، روح تاریخ حفظ شود.

طالبیان گفت:  کاروانسرای مشیرالملک وضعیت نسبتا مناسب است البته اشکالاتی نیز  دارد که به همکاران باید اصلاح کنند و تصاویر را بفرستند تا به دست ارزیابان برسانیم و گزارش آن‌ها به یونسکو با کمترین اشکال باشد.

مشاور وزیر میراث‌فرهنگی و مسئول ثبت میراث جهانی ایران در یونسکو ابراز کرد: امیدواریم در تیرماه سال ۱۴۰۱ در نشست میراث جهانی درباره ثبت جهانی کاروانسرا‌های ایران تصمیم گیری شود.
طالبیان افزود: کاروانسرای مشیرالملک برازجان از کاروانسر‌های درجه یک ما است.

کاروانسرای مشیر الملک برازجان به عنوان تنها کاروانسرای تمام سنگ ایران، در سال ۱۲۵۰ خورشیدی به دستور میرزاابوالحسن‌خان مشیرالملک در زمینی به مساحت هفت هزار مترمربع ساخته شده و سال ۱۳۶۲ با شماره ۱۶۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !