سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

تکمیل سد دالکی در استان بوشهر به ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تکمیل سد دالکی یکی از خواسته‌ها و مطالبات مردم دشتستان است که در این راستا برای تکمیل آن به یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

آخرین اخبار
۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

آب به‌عنوان منشا حیات و زیربنا رشد توسعه همواره مورد توجه بوده چراکه تمدن‌ها، کشورها و مناطق مختلف در کنار آب از جمله رودخانه‌ها، چشمه‌ها و منابع آبی شکل گرفته است.

خشکسالی، کاهش بارش باران، برداشت بی‌رویه آب از دشت‌ها، استفاده از روش‌های آبیاری سنتی سبب شده تا منابع آب کشاورزی و شرب استان بوشهر با مشکل جدی مواجه شود.

در سال‌هاى اخیر ساخت سد برای تأمین آب کشاورزی و شرب در استان بوشهر مورد توجه قرار گرفته که تکمیل و بهره‌برداری از آنها یک ضرورت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر ساخت سد دالکی را یکی را طرح‌های مهم دانست و اظهار داشت: سد دالکی با هدف تأمین آب مورد نیاز ۱۲ هزار و ۷۵۰ هکتار از نخلستان مناطق دالکی، دهقاید، وحدتیه و بخش سعدآباد دشتستان و بخشی از حقابه رودخانه حله احداث شده است.

علی محمدی افزود: احداث این سد با توجه به خشکسالی‌ها، کاهش باران، کمبود منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی و هدر رفت آب‌های بالا دست برای سیراب شدن بیش از ۲ میلیون نخل و ۳ هزار هکتار زمین زراعی همواره از مهمترین خواسته‌های کشاورزان دشتستان است.

وی باتأکید بر تسریع سد دالکی در دشتستان گفت: تکمیل سد دالکی زمینه حل مشکلات کشاورزان و مردم در تأمین آب شرب و کشاورزی برطرف می‌کند که ساخت این سد با سرعت هرچه تمام‌تر باید انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه سد دالکی بزرگترین طرح توسعه منابع آب و دومین طرح بزرگ عمرانی استان بوشهر است خاطر نشان کرد: سد دالکی با ۱۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اجرایی شده است.

معیشت مردم شهرستان دشتستان با کشاورزی پیوند خورده است

معیشت مردم شهرستان دشتستان با کشاورزی پیوند خورده و آب، کلیدی‌ترین عنصر در بقا و ثبات فعالیت‌های کشاورزی است.

سد دالکی در شهرستان دشتستان استان بوشهر، بر رودخانه دالکی در حال ساخت است و هم اکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای بوشهر با اشاره به اینکه تاکنون ۴۰۰ میلیارد تومان در ساخت سد دالکی هزینه شده است افزود: از این میزان اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده که ۱۳۰ میلیارد تومان آن از محل اعتبارات دولتی تأمین شده است.

جمشید تویل نیاز اعتباری سد دالکی را برشمرد و تصریح کرد: تکمیل سد دالکی یکی از خواسته‌ها و مطالبات مردم دشتستان است که در این راستا برای تکمیل آن به یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی اضافه کرد: با تأمین اعتبار یاد شده تا سال ۱۴۰۳ سد دالکی تکمیل و یکی از آرزوهای کشاورزان محقق می‌شود.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای بوشهر مشخصات سد دالکی را مورد اشاره قرار داد و افزود: سد دالکی از نوع خاکی با هسته آسفالت به طول تاج یک‌هزار و ۱۷۶ متر، ارتفاع از بستر ۹۷ متر و عرض پی ۴۵۰ متر است.

سد دالکی دارای پیشرفت ۳۵ درصدی است

تویل بیان کرد: سد دالکی دارای پیشرفت ۳۵ درصدی با حجم مخزن سد دالکی ۲۶۰ میلیون متر مکعب است.

اکنون ۱۸ هزار هکتار از نخیلات استان بوشهر زیر پوشش شبکه آبیاری دالکی و رئیسعلی دلواری در منطقه دشتستان است که در طول سال به سبب خشکسالی تعداد دوره‌های آبیاری آنها کاهش یافته است.

سد دالکی در ۲۰ کیلومتری شهر دالکی در شهرستان دشتستان در حال احداث است و با بهره‌برداری از آن بیش از ۲ میلیون نخل در پایین دست این سد از آب پایدار بهره مند می‌شوند.

انتهای پیام/۱۹۰/ ع


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !