دوشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

پیامی برای رئیس‌جمهور؛

مأموریت ویژه رئیس جمهور در استان بوشهر

با توجه به سفر رئیس جمهور به استان بوشهر لیستی از فرصت‌ها و چالش‌هاش پیش روی استان که توسط یک هیئت اندیشه ورز در استان بوشهر آماده شده برای شناخت بیشتر نسبت به مسائل استان بیان می شود.

آخرین اخبار
۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

استان بوشهر در سالهای گذشته با وجود پتانسیلی که برای یک جهش بزرگ و تبدیل شدن به یک قطب مهم اقتصادی، گردشگری، ترانزیتی و… برای سرمایه گذاری دارد اما هنوز قدم مهمی در این راه برداشته نشده است.

یکی از مهمترین پیشرفت های استان بوشهر در بخش تامین انرژی است که این استان برای کشور داشته اما میزان ضرری که مردم بوشهر از این ظرفیت داشته اند از سود آن برای این این استان بیشتر بوده است.

رئیس جمهور مردمی ایران در سفر خود به این استان باید چند نکته مهم را مورد توجه قرار دهد که این ادامه گفته می شود.

تدوین اندیشمندانه محورهای ده‌گانه توسعه پایدار استان بوشهر با هدف مطالبه‌گری در جهت خواسته های مردم همین مهم را دنبال می کند.

چالش‌های پیش روی استان بوشهر

استان بوشهر در مسیر پیشرفت و توسعه با چالش‌هایی روبرو است که حل و برطرف کردن آن برای رسیدن این استان به جایگاه واقعی خود ضروری می باشد.

چالش اجتماعی و فرهنگی

 

استان بوشهر به دلایل مختلف از جمله حضور مهاجر و نیروی غیر بومی از سایر نقاط کشور که اکثر آنها به دلیل اشتغال در این استان حاضر می شوند با چالشهای بزرگ اجتماعی و فرهنگی روبرو بوده است.

همچنین این استان به دلیل مقاومتی که در دوره های مختل تاریخی در مقابله با استعمار و استکبار از خود به نمایش گذاشته است شدیدا مورد هجوم فرهنگی قرار گرفته تا جایی که بسیاری از نماد های مقاومت این استان نیز با نفوذ یک جریان در پشته پرده در حال تخریب و نابودی هستند.

یکی دیگر از چالش‌ها در این دیار مشکل اشتغال جوانان است که با وجود جوان بودن این استان قشر بزرگی از نیروی کار استان مشکل اشتغال دارند، آن هم در شرایطی که نیروی کار از سایر استان ها در این منطقه مشغول به کار هستند.

با توجه به شعار دولت در زمینه برقراری عدالت لازم است عدالت در مورد اشتغال نیروی کار و جوانان این استان در صنایع موجود در استان به خصوص نفت، گاز و پتروشیمی رعایت شود.

استان بوشهر با توجه داشتن ظرفیت هایی همچون دریا و شرکت های نفت و گاز یک ظرفیت بزرگ برای آلودگی محیط زیست و دریا دارد که برای جلوگیری و کاهش این آلودگی ها باید برنامه‌های ویژه در نظر گرفت.

فرصت‌های پیش روی استان بوشهر برای پیشرفت

هر سرزمین و کشوری برای رسیدن به پیشرفت و شکوفایی باید ظرفیت های خود را بشناسد تا با شکوفا کردن این ظرفیت ها، آنها را به فرصتی برای رسیدن پیشرفت و اقتدار تبدیل کند. در واقع پیشرفت هر منطقه در گرو شکوفا کردن ظرفیت هایی است که در آن وجود دارد.

ظرفیت تولید محصولات کشاورزی
بخش قابل توجهی از مردم استان بوشهر از قدیم الایام به کشاورزی مشغول بوده‌اند و خیلی از آنها هنوز هم به در این زمینه مشغول فعالیت هستند که در صورت برنامه ریزی می تواند به استقلال غذایی و حتی صادرات این محصولات بیانجامد.

این ظرفیت مهم در استان بوشهر با چالشهای بزرگی از جمله مشکل آب و عدم وجود سیستم آبیاری پیشرفته و همچنین عدم اولویت بندی در تولید محصولات و پیدا کردن بازار روبرو است که با کارشناسی و برنامه ریزی این ظرفیت بزرگ استان می تواند تبدیل به فرصتی برای اشتغال نیروی کار استان،استقلال غذایی و حتی ارز آوری برای کشور شود.

استان بوشهر باتوجه به وجود زمین‌های حاصل‌خیز و همچنین داشتن نخلستان‌های سر به فلک کشیده ظرفیت خوبی دز استان بوشهر است که می تواند ظرفیت ویژه ای در ایجاد اشتغال داشته باشد.

محصولاتی مانند خرما، گوجه، گندم، محصولات جالیزی و صیفی جات از مجله محصولاتی است که در این به زیر کشت می رود اما گاها کشاورزان برای پیدا کردن بازار مناسب برای محصولات خود دچار مشکل می شوند یا به دلایلی همچون کم آبی و عدم انتخاب صحیح با ضرر های بزرگ روبرو می شوند.

 

ظرفیت فضای مجازی در استان بوشهر
استان بوشهر به دلیل سابقه ی تاریخی و اهمیت ژئوپلتیک دشمنان را به این فکر انداخته که از طریق فضای مجازی جوانان و مردم این خطه را از لحاظ فرهنگی که ویژگی مهم آن مقاومت است دچار خلاء کنند.


با جستجو در شبکه های اجتماعی می توان یک حرکت نرم را یافت که با برنامه ریزی در حال فروپاشی ارزش های فرهنگی این منطقه می باشد و این فضا باید به صورت جدی مدیریت شود.
همچنین با توجه به قدمت استان بوشهر و ظرفیت‌های ویژه‌ی فرهنگی و تاریخی استان نیاز است برای شناساندن آن به مردم استان و  کشور از ظرفیت این فضا استفاده شود و زیر ساخت های تولید محتوا فاخر در این عرصه تقویت شود.

ظرفیت استان بوشهر در ورزش

این روزها بازی یکی از تیم‌های اروپایی به واسطه حضور نام یک بوشهری در ترکیب این تیم برای مردم ایران با اهمیت بیشتری روبرو شده است.

مهدی طارمی یکی از صدها استعداد استان بوشهر است که توانست با فراهم شدن شرایط برای دیده شدن، توانایی جوانان ایرانی را به رخ جهان کشید و حتی با نمایش های خوب خود در قالب تیم ملی فوتبال ایران باعث ایجاد پیروزی و افتخار آفرینی و شادی مردم ایران شده است.

استان بوشهر از این دست استعداد ها کم ندارد اما زمینه برای شکوفایی خیلی از آنها فراهم نشده است و امید است با استقرار دولت جدید به ورزش و رزشکاران استان توجه ویژه ای صورت گیرد.

تقویت جایگاه ورزش استان خصوصا ورزش های بومی

ورزش تاثیر بسیار زیادی در سلامت جسم و روح مردم دارد و هم چنین ورزش های قهرمانی می تواند زمینه ی افتخار آفرینی بسیاری را هم برای استان و هم کشور به همراه داشته باشد.

استان بوشهر با داشتن استعدادهایی همچون طارمی، و قائدی ها و همچنین فوتبالیست های ساحلی اما هنوز امکانات کافی برای شکوفایی همه‌ی استعداد های خود را ندارد و باید بهآن توجه ویژه شود.

ایجاد و توسعه ظرفیت ترانزیتی، ریلی دریایی، جاده ای و هوایی

استان بوشهر یکی از مهم‌ترین قطعه های پازل ترانزیتی کشور است که در ص.ورت کامل شدن می تواند سود سرشاری را نصیب کشور کند و نقش چشمگیری در پیشرفت این استان داشته باشد.

یکی از اتفاقاتی که غصه ی بزرگی را برای انسان به ارمغان می آورد این است که استان بوشهر با وجود ظرفیت بزرگ بندری و گمرکی که سالانه صدها هزار تن کالا از آن صادر و وارد می شود و ظرفیت عظیمی که برای ترانزیت کالا دارد هنوز یک متر خط راه آهن فعال نیز ندارد.

همچنین در زمینه خط جاده ای و هوایی و ظرفیت پهلوگیری کشتی های بزرگ با چالشهای بزرگی روبرو است که هر چه زودتر باید این چالشها را برطرف کرد.

استان بوشهر با داشتن بندر تجاری ارتباط تنگا تنگی با سایر کشور های دنیا دارد و به نوعی میتوان گفت با بسیاری از کشورها که به اقیانوس آزاد دسترسی دارد هم مرز است.

این امکان زمینه ی بسیار خوبی برای صاردات محصولات ایجاد کرده است. این استان ظرفیت های ویژه ای برای تبدیل به قطب ترانزیتی کالا دارد و برای شکوفا شدن هر چه بیشتر این ظرفیت خطوط انتقال کالا باید توسعه یابد که یکی از این نیاز ها اتصال خط راه آهن به استان بوشهر است.

ظرفیت های گردشگری با تاکید بر حوزه دریا

بوشهر استان فرصت هاست و یکی از این فرصت ها داشتن ظرفیت گردشگری در این استان است. استان بوشهر با داشتن مکان های تاریخی و همچنین ساحل زیبای خلیج فارس با توسعه گردشگری می تواند گردشگران بسیاری را از تمام نقاط جذب کند.

ظرفیت گردشگری بی نظیری در شهرستان های استان بوشهر وجود دارد، که با صرفه سرمایه گذاری می تواند گردشگران بسیاری را به این استان بکشاند اما نیز نیازمند یک مدیریت و برنامه ریزی مناسب است که حضور گردشگران با طیف های متفاوت سبب آشنایی بیشتر مردم با این استان و فرهنگ مردم آن باشد نه زمینه ساز تغییر فرهنگ برای کسب سود بیشتر شود.

ظرفیت نخبگانی استان بوشهر و راه‌یابی به مدیریت کلان کشور

ظرفیت نیروی متخصص و متعهد استان بوشهر در کشور هنوز آنگونه که باید شناخته نشده است.

استان بوشهر از دیر باز دارای نخبگانی بوده که در خیلی از مواقع ناشناخته مانده اند و کشور از ظرفیت های آنها بهره ای نبرده است. در استان بوشهر ظرفیت هایی همچون نادر مهدوی ها ، ابوتراب عاشوری،‌و صادق گنجی کم نیستند که استفاده ازآنها در سطح مدیریت کلان کشور می تواند موجب برکات زیادی برای کشور باشد.

مشکل آب استان بوشهر

 

مردم استان بوشهر با وجود دسترسی به ظرفیت های بزرگ آبی با مشکل و چالشهای بزرگی در زمنیه تامین آب روبرو هستند.

خیلی از کشور ها برای تامین نیاز آبی خود از دریا استفاده می کنند و آن را شیرین سازی می کنند. بوشهر با وجود داشتن این ظرفیت امام در نقاط مختلف دارای مشکل است که با فعال کردن این ظرفیت می توان آن ها را برطرف کرد.

توسعه بنادر ، تقویت صادرات

صادرات حلقه‌ی گمشده تولیدات کشور است و خیلی از این تولیدات به دلیل عدم دستیابی به بازار های خارجی به صرفه وسود مورد نیاز نمی رسدو پس از مدتی به دلیل زیان‌دهی تعطیل می شوند.

استان بوشهر نیز یکی با وجود داشتن بنادر با قابلیت پهلوگیری کشتی‌های غول پیکر می تواند سکوی مهم صادرات محصولات تولیدی شود.

این ظرفیت استان بوشهر نیز آنگونه که شایسته و بایسته است مورد توجه قرار نگرفته است و با توجه به حضور تیم دیپلماسی جدید این موضوع در معاونت اقتصادی این وزارت باید مورد توجه ویژه قرار گیرد تا زمینه جهش تولید محصولات ایرانی فراهم شود.

توسعه صادرات یکی از گمشده های کشور است که برای توسعه کشور باید پایانه های صادراتی آن باید ایجاد شود که مهم ترین آن مبادی دارای گمرک و بندر است. استان بوشهر دارای ظرفیت بندری است که ظرفیت خوبی برای صادرات دارد که باید توسعه یابد.

ظرفیت منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی

استان بوشهر یکی از مناطقی است که با تصویب مجلس قرار است به عنوان مناطق آزاد معرفی شود.

این مناطق با توجه به تعریفی که در عنوان آن وجود دارد باید زیمنه ای برای صادرات محصولات تولید داخل باشد اما به گفته یکی از نمایندگان استان بوشهر در مجلس هیچ توفیقی در توسعه تولید نداشته‌اند و محلی برای واردات بی‌رویه و قاچاق شده است.

استان بوشهر ظرفیت مناسبی برای تولید کالا دارد و در صورتی که ساز و کار مناسبی برای مناطق آزاد دراین استان صورت گیرد با وجود داشتن منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت مناسبی برای استان به وجود خواهد آورد.

مناطق آزاد ظرفیت ویژه‌ای برای گسترش تولید ، تجارت و صادرات است به شرطی که زیر ساخت های مناسب آن شکل بگیرد.

استان بوشهر به عنوان منطقه ای مطرح است و باید زیر ساخت های آن را فراهم کرد.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !