سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

چالش تامین آب آشامیدنی استان بوشهر؛

استان بوشهر تشنه در کنار دریا/ لزوم تسریع در ساخت آب شیرین کن

استان بوشهر با وجود هم‌جواری با خلیج فارس سال‌هاست با چالش تامین آب شرب روبرو شده است که همین موضوع نارضایتی مردم از وضعیت آب را به وجود آورده است ذر صورتی که این مشکل راه‌حل دارد.

آخرین اخبار
۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

سالهاست مردم استان بوشهر با مشکلات زیادی برای تامین آب آشامیدنی خود روبرو هستند در حالی که در کنار خلیج فارس قرار دارند.

بسیاری از کشور های حوزه ی خلیج فارس سالهاست دیگر مشکلی برای تامین آب شرب ندارند و ازز طریق شیرین سازی آب دریا این مشکل را حل کرده اند.

استان بوشهر اما با وجود داشتن چنین ظرفیتی چند سالی است با مشکلات و چالش‌ های فراونی برای تامین آب مورد نیاز خود روبرو شده است.

بسیاری از کشور های دنیا در کنار نیروگاه های هسته ای طرح آب شیرین کن احداث کرده اند که با این کار توانسته اند مشکلات آب آشامیدنی خود را حل کنند.

استان بوشهر با داشتن نیروگاه هسته ای می تواند از این ظرفیت بری شیرین سازی آب دریا استفاده کند.

آب شیرین کن هسته ای یکی از طرح های بود که از سالها پیش مطرح شده است اما این طرح هنوز به مرحله اجرا شدن نرسیده است، مسئولان جدید استان باید این طرح را بررسی کنند و از این ظرفیت بزرگ برای حل مشکلات آب استان بوشهر استفاده کنند.

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در زمینه تامین آب شرب استان بوشهر گفت: بازدید از طرح‌های عمرانی و زیرساختی پس از خارج شدن استان از وضعیت قرمز کرونایی آغاز شده است و طرح تامین آب آشامیدنی یکی از اولویت‌ها در اجرای طرح‌ها است که در این زمینه چند طرح مهم اجرایی شده است.

استاندار بوشهر بیان کرد: روند اجرای آب‌شیرین‌کن ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر را مطلوب است اما منابع مالی، ارزی، افزایش قیمت‌ها و هزینه‌ها از موانع جدی کاهش سرعت در اجرای این طرح و به‌موقع بهره برداری نشدن آن است.

وی بیان کرد: مشکلات گمرکی برای ترخیص تجهیزات مورد نیاز این طرح حل شده و پیش‌بینی می‌شود ماه‌های آینده مرحله نخست این آب‌شیرین‌کن به ظرفیت ۱۰ هزار مترمکعب وارد مدار تولید شود.

گراوند خاطرنشان کرد: با اشاره به اینکه هواشناسی پاییز خشکی را پیش‌بینی کرده است، امیدواریم با افتتاح مرحله نخست این طرح، به منابع آب استان کمک شود.

استاندار بوشهر گفت: اکنون در مرکز استان بوشهر ۲۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب از طریق آب‌شیرین‌کن تولید می‌شود، و امیدواریم با تکمیل طرح‌های آب‌شیرین‌کن، آب آشامیدنی استان از منابع شیرین‌سازی آب دریا به وضعیت پایدار و مطمئن برسد.

حال با وجود آغاز دولت جدید با شعار ایران قوی باید مدیران جوان قوی و خستگی ناپذیر در این استان مسئولیت ها را به دست بگیرند و مشکلات جدی مردم که یکی از آنها آب آشامیدنی است را با استفاده از طرفیت های استان برطرف کنند.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !