سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

سپاه پاسداران برگ برنده ایران در چانه‌زنی‌ها با غرب

آخرین اخبار
۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

آمریکا با توجه به ۲۰سال هزینه هنگفت و بی‌نتیجه در افغانستان اکنون از افغانستان خارج شده و دیگر اولویت آنها خاورمیانه نیست در مقابل طالبانی صاحب افغانستان شده که توانایی اداره آن را ندارد. و همین مسئله عدم توانایی کشورداری باعث می شود گروه‌های خطرناک جهادی وارد افغانستان شوند که البته توانایی آسیب به ایران را ندارند ولی پلت‌فرمی می شوند برای حمله به ایالات متحده آمریکا یعنی افغانستان تهدیدی می شود برای حمله به امریکا.

بطور کلی هرچقدر ناامنی در منطقه بیشتر شود احتیاج به جمهوری اسلامی در منطقه بیشتر می شود، اگر جمهوری اسلامی ایران نبود الان داعش هنوز وجود داشت و تا اروپا را گرفته بود و شاید وارد آمریکا هم شده بود.

بنظر احتیاج اروپا و حتی آمریکا در ماه‌های آینده به دولت ایران،حاکمیت ایران و حتی سپاه پاسداران بیشتر می شود.

خاورمیانه برای آمریکا هزینه سنگینی داشت بطوری که ترامپ گفت امروز ۸۰ میلیارد دلار سلاح در اختیار طالبان است و افغانستان برای آمریکا بسیار پرهزینه بود.

ما در خاورمیانه فقط یک دولت داریم که می‌تواند حریف دولت‌ها و حکومت‌های جهادی شود و فقط یک نهاد نظامی در سراسر دنیا است که می‌تواند حریف آنها شود که آن هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

هیچ نهادی در دنیا توان مقابله با داعش را‌ نداشت همان‌طور که در یمن نداشت حتی با پیشرفته ‌ترین تکنولوژی‌های جهانی چون این جنگ‌ها در خاورمیانه جنگ اعتقادی هستند واضح‌تر بگوییم مثلا سربازان ناتو برای حقوق و دستمزدشان می‌جنگند ولی در خاورمیانه همه این گروه‌ها برای باورهای اعتقادی و مذهبی می‌جنگند و هدفشان شهادت و رفتن به بهشت است پس هیچ وقت یک خارجی نمی تواند در خاورمیانه پیروز شود همانطور که آمریکا ۲۰سال در افغانستان هزینه‌ی بی‌نتیجه کرد.

باتوجه به شرایط حاکمیت طالبان به مرور گروهک‌ها و شخصیت‌های تروریستی و جهادی تندرو وارد افغانستان می‌شوند و در آن لانه می‌کنند و تهدیدی می‌شوند برای کشورهای اطراف، البته برای ایران تهدید نیستند و نخواهند بود چون نهادهای نظامی ایران بسیار قدرتمند هستند و اشراف کامل اطلاعاتی در منطقه دارند. که این نهادهای نظامی را غرب ندارد، اروپا ندارد، ترکیه ندارد، امارات ندارد. پس دولت‌های غربی مجبور هستند با جمهوری اسلامی ایران تعامل بیشتری داشته باشند.

تمام سیاستمداران دنیا باید به این نتیجه رسیده باشند که برای کنترل این کندوی زنبور گوشت‌خوار باید با ایران به توافق برسند. اگر جمهوری اسلامی کنترل نکند بعنوان مثال در اروپا به زودی هروئین از ماری‌جوانا بیشتر می‌شود.

و شکی نیست که اتحادیه اروپا از این حجم مهاجر افغان که چند دهه جنگیده‌اند و جنگ دیده‌اند ترسیده و خواهد ترسید همانطور که اردوغان در ترکیه شروع به دیوارکشی کرده است.

جمهوری اسلامی تنها قدرت منطقه‌ای و جهانی است که توانایی کنترل این گروه‌ها را دارد و قطعا سپاه پاسداران در ما‌ه‌های آینده برگ برنده ایران در چانه‌زنی‌ها با غرب است.

دکتر امید برازجانی

رئیس جمعیت تحول و توسعه گام دوم انقلاب اسلامی استان بوشهر


لیست نظرات

[ علیرضا ] [ در تاریخ : ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ]
کامنت شما منتظر تایید ناظر می باشد.

از سایت شما که باعث شدید بعد از فارغ التحصیلی استاد عزیزم را با این تحلیل بسیار خوب در خصوص مسائل ژئو پلیتیک ببینم ممنونم

[ شهروند ] [ در تاریخ : ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ]
کامنت شما منتظر تایید ناظر می باشد.

عرض خسته نباشید خدمت هیات تحریریره خبرگزاری خوب سپاس
بسیار عالی