سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

دوره قاجار دوره مقاوت بوشهر

آخرین اخبار
۱۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

انگلیس به تصور بی غیرتی و بی تفاوتی دولت قاجار به خاک و مرمون کشورش تصمیم به اشغال و غصب مناطق جنوبی ایران گرفت.

در دوره قاجار مردم بوشهر سه بار با رشادت جلوی تجاوز انگلیسیها را به کشور گرفتند ونشان دادند که با تمامی خونگرمی و آرامش امتیاز به بیگانه نمی دهند و ایت در صورتی بود که دولت ضعیف قاجار هیچ گونه حمایتی از مردان سلحشور بوشهری نداشت.

زمانی نیروی دریایی بریتانیا در آرامش وارد منطقه هلیله شد این تنگسیریهای با غیرت بودند که ارامش را از آنها گرفتند و با رهبری نامداری به نام رئیسعلی دلواری فرصت را از بریتانیا غاصب را گرفتند و اینجا بود که استاکر(فرمانده قشون اعزامی به خلیج فارس)فهمید که بوشهر همانند هندوستان صحنه نمایش نیست و سختی کار را بیش از پیش احساس کرد.

همه ما نام افرادی چون رییسعلی دلواری ،میرمهنا و خالو حسین دشتی را شنیده ایم و از رشادتهای آنها به گوشمان خورده است.

ولی نکته حائز اهمیت اینجاست،اگر انها نبودند سرنوشت حال حاضر ایران چگونه بود؟

البته بسیار روشن است ،میتوان حال و روز کشورهای تحت سلطه وواستعمار بریتلنیار دید و تصور کرد اگر رییسعلس دلواری ها نبودند ایران چگونه بود.

رئیسعلی هم میتوانست همانند دیگران سکوت کند ونان به نرخ روز خوری باشد ولی سکوت را شکست و با جان در کفی ایران را نجات داد و به همگان نشان داد که ایران صحنه نمایش نیست و بازیگران آن واقعی هستند.

چه بسا در عصر حاضر حضور همه جانبه مردم بوشهر در عرصه اهای مختلف کشور را دیده ایم.

دیده ایم از چگونگی رشادت و مقاومت ناوچه پیکان،دیده ایم از به چنگال کشیدن نیروهای متجاوز آمریکا توسط مردان غیور سپاه،دیده ایم از حضور ضد آمریکایی و اسراییلی مردم بوشهرواین نشان از همچنان مقاومت و ایستادگی است که میبینم و بیانگر این است که خون رئیسعلی در خونها در جریان است.

یادداشت: مجتبی عالی‌حسینی

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !