سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

بهنام پیشوا

خطر ورود استاندار غیربومی به بوشهر

در برخی دولت‌های گذشته تجربه‌های تلخی وجود داشته که لابی‌ها بر معیارها پیشی گرفته و یا روابط و نفوذ در گروه‌های نزدیک به افراد تصمیم‌گیر باعث ورود استاندارهای کم‌توان به بوشهر شده است.

آخرین اخبار
۰۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

بهنام پیشوا: با اعتماد مجلس به وزرا و مشخص‌شدن وزیر کشور بحث انتصاب استاندارها جدی‌تر شده و رایزنی و لابی‌ها افزایش‌یافته است. روند انتخاب استاندارها بنا به وعده‌های دولت بر اساس شاخص و معیارها خواهد بود و حتی قرار است برای برخی استان‌ها استاندار ویژه نیز تعیین شود.

در برخی دولت‌های گذشته تجربه‌های تلخی وجود داشته که لابی‌ها بر معیارها پیشی گرفته و یا روابط و نفوذ در گروه‌های نزدیک به افراد تصمیم‌گیر باعث ورود استاندارهای کم‌توان به بوشهر شده است که تکرار این اتفاق برای استان نتیجه‌ای جز آسیب و ضرر نخواهد داشت. حتی گاهی اوقات یک استاندار به دلیل اختلاف‌نظر و اختلاف سلیقه‌های شخصی برخی مسؤولین بالادستی از کار برکنار شده است.

یکی از مهم‌ترین راهکارها برای جلوگیری از به خطر افتادن جایگاه مدیریت ارشد اجرایی استان حفظ هم بستگی و یک‌سویی نمایندگان مجلس است. همانند همه دوره‌های گذشته، نمایندگان به طور ویژه به تحقیق و بررسی گزینه‌های مختلف می‌پردازند و در پایان افرادی را برای تصدی‌گری استانداری بوشهر به وزارت کشور معرفی می‌کنند.

باید توجه داشت زمانی می‌توان به انتخاب یک استاندار مقتدر و مقبول امیدوار بود که همبستگی و یکدلی بین مسؤولین تأثیرگذار استانی از بین نرود چرا که در غیر این صورت باید منتظر وقوع رخدادهای تلخی باشیم که در دولت‌های اسبق نیز رخ داد. بزرگ‌ترین خطری که در نتیجه ناهماهنگی درون‌استانی ممکن است رخ دهد، ورود یک استاندار غیربومی و ناآشنا به مسائل استان است.

بوشهر دوره‌هایی را پشت سر گذاشته که مسؤولین استانی نتوانسته‌اند بر سر یک گزینه مشترک به توافق برسند و در پایان، وزارت کشور به دلیل این ناهماهنگی‌ها و اختلاف‌نظرها و حتی در پاره‌ای از اوقات سهم‌خواهی‌ها، یک استاندار بومی خارج از لیست گزینه‌های معرفی شده و یا حتی یک گزینه غیربومی را به‌جای افراد معرفی شده از طریق افراد تأثیرگذار استانی، برای بوشهر منصوب کرده اند.

بوشهر در شرایط کنونی که مدت‌هاست از مسیر پیشرفت بازمانده و رشد آن متوقف شده، نیازمند یک مدیریت قوی و آشنا به مسائل است. مدیری که بومی بوده و سابقه مدیریتی‌اش برای مردم قابل‌پذیرش باشد، مدیری که هم بتواند سرمایه اجتماعی مردمی را بازگرداند و هم اوضاع نابسامان بوشهر را سامان دهد. اولین راهکار خارج شدن از وضعیت موجود، همدلی و یک‌سویی مسئولین تأثیرگذار و افراد مشورت دهنده استان هستند اما در غیر این صورت زنگ خطرِ ادامه توقف رشد استان بوشهر بازهم به صدا در خواهد آمد.

انتهای پیام/

منبع خبر : بهنام پیشوا


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !