سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

به مناسبت سالگرد تنفیذ رئیس جمهور شهید؛

مرور حکم تنفیذ شهید رجایی

به مناسبت سالگرد تنفیذ شهید رجایی برای ریاست جمهوری ، متن حکم تنفیذ امام خمینی (ره) برای دومین رئیس جمهور ایران را مرور می کنیم.

آخرین اخبار
۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

بعد استیضاح بنی صدر در مجلس و عزل توسط امام خمینی (ره) مردم برای انتخاب دومین رئیس جمهور ایران پای صندوق رای رفتند و شهید رجایی را به عنوان دومین رئیس جمهور ، جمهوری اسلامی ایران برگزیدند.

شهید رجایی در تاریخ ۱۱ مرداد سال ۱۳۹۰ توسط امام خمینی تنفیذ شد که حکم تنفیذ این رئیس جمهور به شرح ذیل می با شد:

حکم تنفیذ ریاست جمهوری آقای محمد علی رجایی

‏‏‏‏بسم الله الرحمن الرحیم‏

‏     با سپاس بی حد از الطاف کریمۀ خداوند متعال که توفیق به ملت شریف و متعهد ایران‏‎ ‎‏عطا فرموده که هر چه زمان می گذرد، مشکلات افزون می شود، بر تعهد آنان و‏‎ ‎‏حضورشان در صحنه و پشتیبانی شان از جمهوری اسلامی که فراوردۀ فداکاریهای‏‎ ‎‏خودشان است، افزوده می شود.

و به رغم تبلیغات دشمنان خارج و داخل، با اکثریت‏‎ ‎‏قاطع افزون از دورۀ سابق، جناب آقای محمدعلی رجایی ـ ایّده الله تعالی ـ را به ریاست‏‎ ‎‏جمهوری کشور اسلامی ایران برگزیده و این مسئولیت بزرگ و بار سنگین را بر عهدۀ او‏‎ ‎‏گذاشته است. و چون مشروعیت آن باید با نصب فقیه ولی امر باشد‏‎[۱]‎‏، اینجانب رأی‏‎ ‎‏ملت شریف را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب‏‎ ‎‏نمودم، و مادام که ایشان در خط اسلام عزیز و پیرو احکام مقدس آن می باشند و از قانون‏‎ ‎‏اساسی ایران تبعیت و در مصالح کشور و ملت عظیم الشأن در حدود اختیارات قانونی‏‎ ‎‏خویش کوشا باشند و از فرامین الهی و قانون اساسی تخطی ننمایند، این نصب و تنفیذ به‏‎ ‎‏قوت خود باقی است.

و اگر خدای ناخواسته بر خلاف آن عمل نمایند، مشروعیت آن را‏‎ ‎‏خواهم گرفت.‏‎[۲]‎‏ و باید ایشان توجه داشته باشند و از عمل ملت دریافته باشند که ملت‏‎ ‎‏دلاور نیز رأی خود را بر این اساس به ایشان داده اند، و من امیدوارم که در حفظ این‏

‏امانت الهی و مسئولیتی که ملت بر عهدۀ ایشان گذاشته است، با تمام توان کوشش نموده و‏‎ ‎‏از آن پاسداری نمایند و وفادار به پیمان خود در مقابل خداوند مقتدر حاضر و ناظر و‏‎ ‎‏ملت حاضر در صحنه و مراقب احوال و اوضاع باشند و به فرمان خداوند تبارک و تعالی‏‎ ‎‏ـ که مؤمنان را به رحمت و عطوفت در بین خود و شدت در مقابل کفار و مخالفان اسلام‏‎ ‎‏دعوت فرموده است ـ‏‎[۳]‎‏ با تمام جدیت عمل کرده و در عمل به حق از کسی و از ملامت‏‎ ‎‏بدخواهان نهراسند.

و در نظارت برقوای ثلاثه، طرف حق را در نظر گیرند و در خدمت به‏‎ ‎‏خلق خدا، خصوصاً توده های مستضعف، احساس غرور و سرافرازی نمایند، که اینانند‏‎ ‎‏وفاداران به اسلام و هواداران جمهوری اسلامی. و امید است در این موقع که دشمنان‏‎ ‎‏خارج و داخل دست به دست هم داده تا جمهوری اسلامی را به تباهی کشند، قشرهای‏‎ ‎‏مختلف ایران از علما و متفکران و محققان گرفته تا قوای مسلح و از دهقانان و کارگران و‏‎ ‎‏کارمندان و کارفرمایان تا بازرگانان و بازاریان و عشایر و سرحدنشینان، همفکر و هم صدا‏‎ ‎‏با رئیس جمهور محترم و دولت و مجلس و سایر ارگان‌های اسلامی دست جنایتکاران و‏‎ ‎‏خائنان را قطع و در تشیید‏‎[۴]‎‏ و تأیید جمهوری اسلامی کوشا بوده و در ساختن ایرانی‏‎ ‎‏مستقل و آزاد فداکار باشند و با وحدت کلمه به کشور خود و مردم محروم آن خدمت‏‎ ‎‏کنند.‏

 تقارن رأی گیری برای رئیس جمهور با ایام و لیالی مبارک قدر و تنفیذ آن با عید سعید‏‎ ‎‏فطر، موفقیت آقای رئیس جمهور را در خدمت به کشور و ملت عزیز نوید می دهد. از‏‎ ‎‏خداوند متعال توفیق همگان را در ساختن کشور عزیز خواستار است.‏

‏یکم شوال المکرم ۱۴۰۱، عید سعید مبارک فطر موافق با ۱۱ مرداد ۱۳۶۰‏

‏روح الله الموسوی الخمینی‏

‎ ‎

  • ـ به موجب اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران امضای [تأیید و تنفیذ] حکم ریاست جمهوری پس از انتخاب مردم بر عهدۀ رهبری نظام اسلامی یعنی ولی فقیه می باشد.
  • ـ به استناد اصل ۱۱۰ قانون اساسی.
  • ـ اشاره به آیۀ ۲۹ سورۀ فتح: «محمَّد رَسوُلُ اللّه ِ وَالّذینَ مَعَهُ اَشِدّاءُعَلَی الْکُفّارِ رُحَماء بَینَهُم».
  • ـ تقویت، تحکیم.انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !