سه شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر:

سد خائیز آرزوی دیرینه مردم تنگستان بود/ رفع مشکل آب شرب کلمه با سد ارغون

محمدی گفت: با افتتاح و آبگیری سد خاییز آرزوی دیرینه ی کشاورزان این دیار که داشتن آب قابل تنظیم برای آبیاری 2 هزا نخل موجود در این منطقه وجود دارد عملی می شود.

آخرین اخبار
۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

علی محمدی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در مراسم افتتاح سدهای خائیز و ارغون استان بوشهر با حضور مجازی رئیس جمهور اظهار کرد: کشاورزی در نقاط زیر دست منطقه ی خائیز دشتستان اغلب به صورت سیلابی می باشد و منبع آبی دیگری برای آبیاری وجود ندارد.

محمدی افزود: آرزوی دیرینه ی کشاورزان این دیار آن بود که بتوانند با آب قابل تنظیم ، میزان ۲ هزادنخل که در این منطقه وجود دارد را آبیاری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر بیان کرد: عملیات اجرایی این سد در تاریخ سوم خرداد ۱۳۹۷ همزمان مصادف با سالروز آزاد سازی خرمشهر با حضور دکتر اردکانیان آغاز شد.

وی تاکید کرد: این سد علاوه بر تامین آب مورد نیاز کشاورزی از بروز سیلاب های عظیم که بعضا باعث مسدود شدن مسیرهای ارتباطی با مرکز استان می شد جلوگیری می کند.

محمدی تشریح کرد: سد خائیز با هسته ی رسی ، با حجم خاکریزی بیش از ش متر مکعب و ۳۶ متر ارتفاع  ، حجم مخزن ۱۶ متر مکعب، و طول تاج ۶۱۰ متر  با سرمایه گزاری ۱۷۰ میلیار تومان در شرایط سخت آب و هوایی و کرونایی آماده آبگیری و بهره برداری می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت : پروژه ی دیگری که مورد بهره برداری قرار می گیرد سد ازغون کلمه در شهرستان دشتستان است که با هدف تامین آب شرب شهر کلمه و روستاهای همجوار عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی عنوان کرد: تا قبل از افتتاح این سد تنها منبع تامین آب شرب ساکنان این منطقه استفاده از منابع آب زیر زمینی بود که بعد از بوجود آمدن مشکلاتی در حجم و کیفیت آن عملیات اجرایی سد ارغون در شهریور ماه ۱۳۹۸ آغاز شد.

محمدی عنوان کرد: این سد بتنی با ارتفاع ۲۴ متر ، ظرفیت مخزن ۲ میلیون متر مکعب و سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی آماده بهره برداری می باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر بیان کرد: با افتتاح این سد شهر کلمه و روستاهای همجوار آن از آب آشامیدنی باکیفیت بهره مند خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: طی سال‌های اخیر ۲ سد در استان بوشهر به بهره برداری رسید و اکنون نیز این ۲ سد افتتاح و علاوه بر این ۲ سد دیگر در جنوب استان بوشهر در حال ساخت است که امیدواریم به زودی به مرحله آبگیری برسد.

وی ادامه داد: افزون براین سه سد مخزنی بزرگ نیز طی سال های گذشته و جاری آغاز شده که با پیشرفت فیزیکی میانگین ۳۰ درصد در حال اجرا طی سال‌های آینده به آبگیری می‌رسد.

در ادامه ی صحبت های مدیر عامل آب منطقه ای استان بوشهر سد های خائیز و ارغون با دستور رئیس جمهور افتتاح شدند.

انتهای پیام//

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !