چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

منطقه آزاد بوشهر کِی آغاز به کار می‌کند؟

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری گفت: منطقه آزاد بوشهر از لحاظ زیرساخت‌ها مشکلی ندارد و فعالیت رسمی آن به زودی با اعلام رئیس جمهور آغاز می‌شود.

آخرین اخبار
۲۸ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت امسال بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام، چند منطقه آزاد تجاری صنعتی  را به تصویب رساند که بوشهر از جمله این مناطق بود.

نخستین بار سال ۱۳۹۴ منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر در قالب لایحه تاسیس ۷ منطقه جدید در کشور از سوی دولت پیشنهاد شد، اما چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و آمد و دو دوره مجلس را پشت سر گذاشت تا اینکه در نهایت با برطرف شدن اختلاف‌ها، به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شد و سرانجام به انجام رسید.

منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر شامل اراضی منطقه ویژه اقتصادی و اراضی مقابل آن به سمت جزایر نگین، عباسک و صدرا است از این رو ارتباطی به محدوده شهر بوشهر ندارد.

تصویب این منطقه با واکنش‌هایی رو به رو شد، برخی آن را عامل گرانی‌های بیشتر در بوشهر خواندند و برخی نمایندگان هم این منطقه را به نفع مردم ندانستند.

دیدگاه‌های متفاوت درباره منطقه آزاد بوشهر

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون ایجاد زیرساخت مناسب و اصلاح قوانین، منطقه آزاد چیزی جز گرانی و رانت خواری به همراه ندارد.

عبدالکریم جمیری تاکید کرد: تجارب سایر استان‌ها نشان می‌دهد که اگر نظارت کافی و وافی بر مناطق آزاد وجود نداشته باشد، افراد سودجو با سوءاستفاده از خلأ‌های قانونی و ویژه خواری در حوزه زمین و مسکن سود‌های کلانی را به جیب خواهند زد. مدیران نباید اجازه بدهند این فرصت به تهدید تبدیل شود.

نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی هم بیان کرد: به طور کلی با منطقه آزاد بوشهر مخالفیم زیرا برخلاف مصالح جامعه و مصالح اکثریت قریب به اتفاق مردم استان و کشور است.

ابراهیم رضایی گفت: احداث منطقه آزاد برای توسعه اشتغال فریبی بیش نیست و با هر شغلی که در این مناطق ایجاد شود، ١٠ شغل از بین خواهد رفت.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !