پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی:

مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی فاقد برنامه جامع هستند

مومنی گفت: مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی همچنان فاقد برنامه جامع هستند و این بدین معنی است که در مناطق آزاد هر مدیر براساس سلیقه خود رفتار می ‎کند.

آخرین اخبار
۲۸ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

حمید رضا مومنی دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در نشست شورای راهبردی بررسی منطقه آزاد صنعتی بوشهر اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته در زمینه صادرات ، تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه ی اقتصادی مثبت شده است، با این وجود همچنان نقاط ضعفی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسل اول و دوم وجود دارد که تلاش می ‏شود با اصلاح زیرساخت‎ها این موارد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسل سوم به حداقل برسد.

مومنی افزود: در این زمینه تلاش می ‎شود فعالیت مناطق آزاد نسل سوم به‌گونه‌ای آغاز شود تا فعالان و سرمایه‌گذاران این بخش با حداقل مشکل مواجه و براساس برنامه ترسیمی با بازدهی بهتری فعالیت داشته باشند.

در مناطق آزاد هر مدیر براساس سلیقه خود رفتار می ‎کند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی تشریح کرد: تاکنون ۲.۵ دهه از فعالیت مناطق آزاد می‌گذرد ولی هنوز چالش‌های جدی پیش‌روی آنها وجود دارد که این چالش‎ها ایفای ماموریت آنها را با مشکل مواجه می ‎کند.

وی بیان کرد: مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی همچنان فاقد برنامه جامع هستند و این بدین معنی است که در مناطق آزاد هر مدیر براساس سلیقه خود رفتار می ‎کند.

ساختار مناطق آزاد تجاری در کشور، خیلی چابک و به‌ روز نیست

مومنی ابراز کرد: هنوز ساختار مناطق آزاد تجاری در کشور، خیلی چابک و به‌ روز نیست و انتظار سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد افزایش سرعت انجام کار است.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی تشریح کرد: صادرات، انتقال دانش فنی، جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و تاثیرگذاری در اشتغال پایدار جوامع از جمله ‌انتظارات از مناطق آزاد است که در این راستا برای تهیه و تصویب طرح جامع مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد بوشهر باید این موارد در چشم انداز ۵۰ ساله مورد توجه قرار گیرد.

فعالیت رسمی منطقه آزاد بوشهر بزودی با اعلام رئیس جمهوری

وی افزود: فعالیت رسمی منطقه آزاد بوشهر بزودی با اعلام رئیس جمهوری آغاز می‌شود و امید است که این منطقه در اقتصاد این استان، جنوب کشور و کشورهای منطقه خلیج‌فارس بتواند تاثیرگذار واقع شود.

مومنی تاکید کرد: توجه به لجستیک و تولید بویژه در بخش کشاورزی به عنوان بخش ظرفیت ‎دار استان بوشهر باید محور اصلی منطقه آزاد صنعتی بوشهر باشد و باید چنین مناطق صادرات جایگزین واردات شود تا به مثبت شدن تراز تجاری کشور کمک شود.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار کرد: زیرساخت‌ها و بستری که در استان بوشهر از جمله شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد به تسریع در ایجاد منطقه آزاد بوشهر خیلی کمک می‌کند .

وی بیان کرد:ایجاد منطقه آزاد صنعتی بوشهر در ۲ مرحله انجام می ‎گیرد که در این مرحله‌ها باید تصویب اساسنامه و طرح جامع محقق شود.

ساختار اداری منطقه آزاد بوشهر در حال طراحی است

مومنی گفت: ساختار اداری منطقه آزاد بوشهر در حال طراحی است و با توجه به اینکه دولت هیچ کمکی برای تولید زیرساخت‌ها نمی‌کند، برای تحقق این مهم تشکیل یک کنسرسیوم با همکاری بانک‌ها، شرکت‎های سرمایه‌‏گذاری و بخش خصوصی صورت گرفته است.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !