چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

ترک فعل دولت در بحران جمعیتی، مستمر است/ اولویت مسئولین، احیای کاروانسراهای ناصرالدین‌ شاه‌ است!

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: مشکلات موجود در زمینه جمعیت نشأت‌گرفته از آمارهای نادرست دو نفر از مسئولین وزارت بهداشت وقت بود که موجب مشکلات بسیاری شد.

آخرین اخبار
۱۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، زهره سادات لاجوردی نماینده مجلس شورای اسلامی در نشست مطالبه‌گران حوزه فرهنگ که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی قرارگاه بقیهالله الاعظم برگزار شد، طی سخنانی بر ضرورت فعال شدن تمامی ارگان‌های دولتی جهت ساماندهی به موضوع عفاف و حجاب تأکید کرد.

لاجوردی با اشاره به اینکه در کمیسیون فرهنگی طرح جمعیت برای پاسخ به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت ارائه شده است، گفت: به دلیل اهمیت بالای این موضوع، با آرای ۹۵ درصد نمایندگان برای تصمیم‌گیری به کمیسیون اختیار داده شد.

ماجرای آمار غلط جمعیتی که زمینهساز بحران شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش مهم طرح جمعیت را فرهنگ‌سازی قرار دادیم. در کشوری که در سال‌های قبل از انقلاب و بعد از انقلاب شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» را در فرهنگ خود داشته است و بعد از سال ۶۷ شعار «دو بچه کافی است» را داشته‌ایم، چنین فرهنگی در کشور ما نهادینه شده است.

او تصریح کرد: این گونه مشکلات نشأت گرفته از آمارهای نادرست دو نفر از مسئولین وزارت بهداشت وقت بود که موجب مشکلات بسیاری شد و ما را عقب نگه داشت.

لاجوردی با بیان اینکه زمان کمی برای جبران مشکل جمعیتی داریم، یادآوری کرد: لازم است که هرچه سریع‌تر چاله جمعیتی را پر کنیم.

طرح جمعیت در کمیسیون فرهنگی مجلس

او افزود: در طرح جمعیت کمیسیون فرهنگی مجلس به ارگان‌ها و سازمان‌ها مسئولیت‌هایی داده شده و با ارائه تسهیلات و مشوق‌ها جوانان را به فرزندآوری تشویق کرده است.

لاجوردی تصریح کرد: این روند منحصر به ایران نیست و چنین معضلی در اکثر کشورها وجود دارد. چنانکه شاهد ایرانی‌هایی هستیم که به خارج از کشور رفته‌اند و برای استفاده از تسهیلات و مشوق‌ها صاحب چند فرزند شده‌اند.

این نماینده مجلس از تشکیل کمیسیون جمعیت یاد کرد و گفت: درباره طرح جمعیت بیش از ۵ هزار ساعت کار انجام شد و ۷ هزار ساعت جلسه مشترک با ۹ کمیسیون مربوطه به این حوزه داشته‌ایم.

لاجوردی از یک مشکل اساسی در دولت نام برد و توضیح داد: مشکل اصلی ما در دولت نداشتن عزم برای کارها است و ما طی این یک سال و چند ماه بارها وزرا را احضار کردیم و مشکل را پذیرفتند. ولی حقیقتاً برای یک بار هم نشده که ترک فعل مستمر نباشد و بارها و بارها تکرار شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود بودجه متناسب برای مسائل فرهنگی اظهار داشت: در مورد اشتغال بانوان مشکل اساسی این است که زنان با توجه به طرز فکر غرب‌زده با شعار برابری حقوق زن و مرد در حال حاضر در مشاغل دون شأن خود مشغول به کارند و ما سعی در فرهنگ‌سازی این مسئله داریم که زنان در جایگاه ارزشی خود کار کنند.

او تصریح کرد: زنان و مردان باید از حقوق خود در خانواده و اجتماع به درستی آگاه شوند.

همکاری تمام ارگان‌ها برای ساماندهی زیربنایی عفاف و حجاب

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ضعف کشور در حوزه عفاف و حجاب ابراز کرد: در سال‌های اخیر فرهنگ غربی را در کشور ما ترویج دادند و برخی از مسئولین به این امر شتاب بیشتری دادند. به طوری که این مبحث را نمی‌توان یک شبه و با وضع چند قانون از بین برد.

او تأکید کرد: برای ساماندهی بحث عفاف و حجاب باید همه ارگان‌ها به صورت زنجیره وار در کنار هم قرار بگیرند تا بتوانیم یک حرکت ثابت و پایدار انجام دهیم، نه اینکه هر ارگان مسیر خود را برود و ناهماهنگ عمل کند.

لاجوردی اقدامات دشمنان ایران اسلامی در حوزه طلاق، عدم تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده را به منزله نفوذ در مسائل فرهنگی عنوان کرد و گفت: مقام معظم رهبری با دولتمردانی صحبت کردند که گفته بودند کاروانسراهایی که در دوران ناصرالدین شاه بوده را ترمیم و به کارگیری کنیم و حضرت آقا گفته بودند آیا این اولویت ما است؟ مشکل اینجاست که مسئولین اولویت‌ها را نمی‌شناسند.

این نماینده مجلس اقدام مهم در کمیسیون فرهنگی را بحث جمعیت دانست و توضیح داد: در سال گذشته ۱۰ طرح ارائه کردیم. مصوبات مهم کمیسیون فرهنگی در این یک سال طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، بررسی موضوع نظارت بر VODها و چاپخانه‌ها، حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی بود.

او افزود: در حوزه VODها نظارت بر روی VODها و شبکه‌های نمایش خانگی از اختیار صدا و سیما خارج شده بود و وزارت ارشاد هم مسئولیتی نداشت. در نتیجه شاهد سریال‌هایی شبیه سریال‌های ترکیه‌ای بودیم که هیچ نظارتی بر آنها صورت نمی‌گرفت و مثلث‌های عشقی و برخی موارد ابتذال در آنها دیده می‌شد.

دستاوردهای مهم کمیسیون فرهنگی در زمینه ترویج عفاف و حجاب و تحکیم خانواده

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، نوع نگاه و فرهنگ‌سازی در کشور را نادرست ارزیابی کرد و گفت: سعی می‌کنیم نگاه به تک فرزندی را حذف کنیم و از همه ارگان‌ها خواستیم به میدان بیایند، تسهیلات به زنان باردار، مادران شاغل، ممنوعیت عقیم‌سازی، حذف رایگان بودن داروهای ضد بارداری و تسهیل ازدواج جوانان مواردی بود که برای افزایش جمعیت در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

لاجوردی ادمه داد: طرح جمعیت که در شورای نگهبان است یک طرح جامع و کامل است و پس از تصویب امیدواریم مشکلات زیادی در حوزه جمعیت حل شود.

او در ادامه با بیان اینکه افزایش سهم اعتبارات حوزه فرهنگ از یک درصد به ۲/۵ درصد از کل بودجه یکی از دستاوردهای مهم کمیسیون فرهنگی بوده، گفت: نظارت میدانی از مؤسسه تصویرسازان صبح صادق و بازدید و نشست مشترک با رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص اعتبار بیشتر به مسائل فرهنگی از دیگر فعالیت‌های این کمیسیون بود. در مورد تحقیق و تفحص نیز نظارت بر جذب مربیان خارجی در فوتبال و نحوه برگزاری و ریخت و پاش در جشنواره‌های فرهنگی دولت تدبیر و امید بود که متأسفانه اسم این جشنواره‌ها فرهنگی است اما مشکلات متعددی داشت، در نتیجه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کمیسیون احضار شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای کمک به فرهنگ نیاز به اصلاح لایحه بودجه و نظارت بر خرج کرد بودجه داشتیم، تصریح کرد: در این راستا اصلاحاتی در بودجه سال ۱۴۰۰ اعمال شد، از جمله تخصیص اعتبار ۸۰۰  میلیارد تومانی برای کمک به مؤسسات مردم نهاد برای فعالیت‌های فرهنگی، تخصیص اعتبار ۳۵۰ میلیارد تومانی در بخش صندوق مقرری بیمه بیکاری هنرمندان، روزنامه‌نگاران، شاعران و اهالی هنر، کمک به تولید محتوا در فضای مجازی با اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومان، افزایش ۱۰۰ میلیارد تومانی در حوزه ورزش و جوانان، در نظر گرفتن ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال، در نظر گرفتن قریب به ۳ هزار میلیارد تومان برای تولید فیلم‌های تلویزیونی، پیش بینی ۷ هزار میلیارد تومان برای حمایت از جوان، جمعیت و خانواده و اجازه به دستگاه‌ها برای استفاده از یک درصد از اعتبارات خود برای حمایت از جوانان.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !