شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

داستانی که برای پایان آن هیچ مسئول بوشهری قدرت ندارد؛

محلات شهری در محاصره سگ‌های ولگرد

مسئولین دولتی که زیر همه مسئولیت‌ها شانه خالی می‌کنند، اما در این موضوع استاندار بوشهر بارها در نشست‌های متعدد وعده داده بود، داستان جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را پیگیری و رفع خواهد کرد.

آخرین اخبار
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

شهر بوشهر با توجه به جغرافیایی که دارد فاصله محلات جنوبی، شمالی و غربی بسیار زیاد است و مابین محلات، فضای خالی زیادی برای تجمع حیوانات وحشی است.

سالهاست موضوع سگ‌های ولگرد در شهرهای استان بخصوص شهر بوشهر توسط مردم، فعالین اجتماعی، رسانه‌ها، دستگاه‌های دولتی و نهادهای انقلابی مطرح شده است، اما ظاهرا هیچ کدام از مسئولین و دستگاههای متولیف قدرت پایان دادن به این داستان را ندارند.

براساس اخباری که در رسانه‌ها منتشر شده است، بخصوص در مرکز استان و شهرستان‌های تنگستان، دشتستان و دیّر، شاهد حمله‌ور شدن سگ‌های ولگرد به شهروندان و در بسیاری موارد کودکان بوده‌ایم.

مسئولین دولتی که زیر همه مسئولیت‌ها شانه خالی می‌کنند، اما در این موضوع استاندار بوشهر بارها در نشست‌های متعدد وعده داده بود، داستان جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را پیگیری و رفع خواهد کرد.

اما این صحبت و مصوبه‌ها چیزی جزء هزینه برای بیت‌المال نداشته و روزانه شاهد گله‌های سگ‌های ولگرد در نقاط مختلف بخصوص خیابان‌های نزدیک به استانداری هستیم.

هنوز مشخص نیست نماینده عالی دولت برای حفظ آبرو و اثبات سخنان خود چه‌وقت دست بکار خواهد شد و مصوبات جلسه‌هایی که با مدیریت خودش بوده است را اجرا کند. به نظر می‌رسد با توجه به پایان عمر دولت، استاندار و مجموعه معاونین وی اقدام خاصی نخواهند داشت.

ایجاد رعب و وحشت توسط‌ سگ‌های ولگرد در بوشهر

مهرداد زنده بودی یکی از ساکنین محلات مرکزی شهر بوشهر در گفت و گو با سپاس اظهار کرد: مسئولین نسبت به جمع‌آوری سگ‌های ولگرد کاملا بی‌تفاوت هستند به گونه‌ای که گاهی فکر می‌کنیم مسئولین استان در همین شهر زندگی نمی‌کنند.

این شهروند بوشهری گفت: تاکنون سگ‌های ولگرد خسارت‌های اجتماعی بسیار زیادی به محل پیرامونی وارد کرده اند و نیاز است مجموعه استانداری، شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توجه جدی به جمع‌آوری آنها داشته باشند.

وی با بیان اینکه سگ‌ها گله‌ای هستند، افزود: بارها مشاهده شده است که هنگام تاریکی هوا سگ‌ها به زنان و کودکان حمله‌ور شده‌اند که این موضوعع باعث رعب وحشت شهروندان شده است.

پیگیری دوباره شورای شهر بوشهر برای جمع‌آوری‌ سگ‌های ولگرد

داریوش پوربهی رئیس شورای شهر بوشهر در خصوص جمع‌آوری سگ‌های ولگرد اظهار کرد: سگ‌های سرگردان در این بندر با همکاری دستگاه‌های مربوطه و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های دوست‌دار حیوانات و محیط زیست جمع‌آوری می‌شوند.

وی افزود: سگ‌های سرگردان در شهر بوشهر سلامت، امنیت و بهداشت شهروندان را به خطر انداخته و پرسه زدن این حیوانات در معابر عمومی شهر منظره ناپسندی ایجاد کرده‌است.

روابط عمومی شهرداری بوشهر طی اطلاعیه‌ای به نقل از مسعود غلام‌زاده‌فرد مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین دغدغه شهروندان بوشهری، ازدیاد سگ‌های بلاصاحب است که مشکلاتی را برای آنها ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: فراوانی سگ های بلاصاحب در بوشهر به نقطه‌ای رسیده بود که گاهی منجر به آسیب‌های جدی این سگ ها به رهگذران و بویژه کودکان شده است.

غلامزاده‌فرد ادامه داد: در این راستا و به عنوان یک مطالبه عمومی از اسفندماه سال گذشته، مقدمات انتخاب پیمانکار برای زنده‌گیری سگ‌های بلاصاحب در بوشهر آغاز و پس از طی تشریفات قانونی در این هفته زنده‌گیری این سگ‌ها در بوشهر آغاز شد.

وی عنوان کرد: شرکتی که برنده این مناقصه شده یکی از شرکت‌های حامی و دوست‌دار حیوانات و دارای کارنامه‌ای موفق در این بخش است و با نظارت بهینه، از هر نوع بدرفتاری با سگ‌های بلاصاحب جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر گفت: در جهت رفاه و آسایش عمومی، کمپ نگهداری سگ‌های بلاصاحب در مکانی دور از زندگی مردم طراحی شده و نظارت مستمری نیز بر این کمپ اعمال می‌شود.

وی بیان کرد: معدود افرادی نیز مانع از زنده‌گیری سگ‌های بلاصاحب می‌شوند که با توجه به دریافت حکم قضایی از جمع‌آوری آنها جلوگیری می‌شود.

غلامزاده گفت: وجود بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان، ایجاد مزاحمت برای شهروندان، رعایت مسائل بهداشتی و درمانی و مطالبه جدی شهروندان از دلایل جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در فضای شهری است.

وی افزود: کار زنده گیری سگ‌های بلاصاحب با کمک چند اکیپ بخش خصوصی و نظارت سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر آغاز شده و شهروندان می‌توانند با تماس با شماره تلفن ۰۹۰۲۰۶۶۴۲۲۲ در اجرا مطلوب‌تر این طرح کمک کنند.

آغاز مرحله دوم جمع آوری سگ‌های ولگرد

قاسم شکوه شهردار اهرم در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار کرد: با توجه به دغدغه و نگرانی خانواده‌های اهرمی از پرسه سگ‌های ولگرد، از ۱۷ اردیبهشت کار جمع‌آوری این سگ‌ها از سطح شهر آغاز شده است.

وی افزود: از اویل اسفند ماه سال گذشته مرحله اول طرح جمع آوری سگ های ولگرد در شهر اهرم آغاز شد که تا اوائل اردیبهشت سال جاری ادامه داشت.

شهردار اهرم گفت: طی مرحله اول با کمک نیروهای محلی تعدادی از سگ‌ها جمع آوری شد و به کمپی که شهرداری جهت نگه داری آنها ایجاد کرده بود انتقال داده شد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه بخاطر آسیبی که به یکی از نیروهای جمع آوری بخاطر حمله سگ ها وارد آمد کار متوقف شد که بعد از این اتفاق و بهبود ایشان تصمیم داریم مرحله دوم را از هفته آینده آغاز کنیم.

شکوه گفت: از افرادی که در این خصوص می‌توانند به کمک شهرداری بیایند درخواست همکاری و همراهی داریم و تاکید نمود حق الزحمه افرادی که همکاری کنند پرداخت خواهد شد.

براساس اخبار منتشر شده در ماه‌های اخیر چند نفر از شهروندان اهرمی از حمله سگ‌های وحشی بی‌بهره نماده‌اند، و کسی پاسخ‌گو این موضوع نبوده است.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !