پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

با آغاز فصل داغ سال؛

پایتخت انرژی ایران در تابستان خاموش و خشک می‌شود

با آغاز فصل داغ تابستان استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی ایران خاموش و وارد روزهای خشک سال شد. روزانه در همه نقاط استان بوشهر شاهد قطع برق و کمبود آب از طریق شبکه گزارش می‌شود.

آرشیو اخبار
۰۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

استان بوشهر رسما وارد روزهای داغ تابستانی شد، به گونه‌ای که روزانه افراد بسیار زیادی بخصوص کارگران جنوب استان در منطقه پارس جنوبی به دلیل شدت گرما، دچار مشکلات تنفسی و سایر بیماری‌ها می‌شوند.

با توجه به اینکه لقب قطب انرژی ایران به استان بوشهر تعلق دارد و دارای سرما‌یه های عظیم مانند صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و بخصوص نیرگاه اتمی است، اما هر ساله با آغاز فصل گرما نوبت بندی آب و قطعی برق در این نقطه جنوب کشور کلید می‌خورد.

خاموشی‌های اخیر در استان بوشهر که براساس مصوبه وزارت نیرو است، در گرمترین ساعات روز اتفاق می‌افتد که همگان را دچار مشکل کرده است.

این موضوع باعث شده است میزان گلایه‌مندی مردم خون‌گرم استان بوشهر افزایش یاید و روزانه شاهد انتشار کلیپ‌های مختلف با موضوع قطع شدن برق در فضای مجازی باشیم.

 

باعث تاسف است که استان بوشهر با داشتن نیروگاه برقی در تابستان قطعی داشته باشد

امین احمدی یکی از شهروندان ساکن محلات همجوار نیروگاه اتمی بوشهر در گفت و گو با خبرنگار سپاس، اظهار کرد: استان بوشهر دارای منابع بسیاری است. اما باید به حال دولت تاثف خورد که محلات و حتی شهرهای همچوار با نیروگاه اتمی بوشهر روزانه در فصل گرما باید ساعت‌ها قطعی برق را تجربه کنند.

وی گفت: از استان بوشهر انرژی مختلفی تولید و استراج می‌شود تا همه ملت جمهوری اسلامی ایران و حتی برخی کشورهای همسایه از آن بهره مند شود. اما در فصل‌های گرم سال که دما حداقل به ۵۰ درجه می‌رسد، جیره بندی آب و قطعی برق توسط دولت اجرا می‌شود.

کریم بحرینی دیگر شهروند جنوب استان بوشهر در شبکه‌های اجتماعی نوشت: شایسته استان بوشهر نیست که امروز با توجه به تکنولوژی‌های مدرن شاهد قطعی برق و یا جیره بندی آب باشیم.

وی مدعی شد: در فصل تابستان علاوه بر قطعی برق بسیاری از شهرها و روستاهای جنوب استان بوشهر شاهد هفته‌‍‌ای یکبار آنب از طریق شبکه دریافت می‌کنند.

 

قطع مکرر آب و برق در پایتخت انرژی کشور/ روزهایی که سخت می‌گذرد

احمد احمدی یکی از شهروندان شهر دلوار گفت: با تدبیری که دولت در فصل امتحانات جهت قطع شدن برق استان بوشهر اقدام کرده است، دانش‌آموزان دچار مشکل هستند. برخی از دانش‌آموزان هنگام قطع شدن برق نمی‌توانند آزمون دهند و دولت برنامه‌ای برای آن ندارد.

 

کم‌آبی و بی‌برقی در شأن این مردم نیست

حجت الاسلام محمود کارگر امام جمعه آبدان با اشاره به قطع برق و جیره بندی آب در فصل گرم استان بوشهر، گفت: مسئولان باید در این روزهای گرم توجه ویژه به نیازهای آبی و برقی مردم داشته باشند.

حجت الاسلام محمود کارگر افزود: در فصل گرما مردم نیاز بیشتری به آب دارند و هم اکنون ۳۰ تا ۴۰ درصد از شبکه‌های آب هدر رفت وجود دارد که برای کاهش آن به نوسازی زیرساخت‌ها نیاز است و در شهر آبدان هم زیر ساخت‌های آب رسانی با مشکل اساسی رو به رو هست.

کارگر بیان کرد: اگر کسی انشعاب غیر قانونی دارد برخورد شود و اجازه ندهند با امنیت و بحران بی آبی که ممکن است در آینده مواجه شویم مردم را گرفتار کنیم.

امام جمعه آبدان ادامه داد: وزارت نیرو از مردم حق انشعاب و فروش ماهیانه دریافت می‌کند و موظف است در مقابل هم خدمات به مردم ارائه دهد.

کارگر خاطر نشان کرد: همان طور که در فصل زمستان از جنوب کشور به دنبال انتقال گاز به مناطق شمالی در یخ بندان زمستان هستند؛ باید نسبت به تأمین آب و برق در گرمای تابستان هم برای مناطق جنوبی به فکر باشند و آن را تأمین کنند.

 

برنامه‌ریزی جهت کاهش قطعی برق

غلامرضا حشمتی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر در مطلب ارسالی به رسانه‌های محلی استان بوشهر گفت: براساس آمار مصرف برق استان بوشهر نسبت به مشابه سال گذشته دارای افزایش ۲۲ در صدی بوده است.  کاهش بارندگی‌ها و استفاده بی رویه مراکز استخراج رمز ارز غیرقانونی از مهمترین دلایل افزایش مصرف برق در استان است.

حشمتی با بیان اینکه از مردم وجود این رمزارزها را به شرکت برق اطلاع رسانی کنند، افزود:  تصویب کاهش مصرف ساختمانهای اداری، نهادهای عمومی به میزان ۵۰ درصد سال گذشته از ساعت ۱۱ به بعد و ۹۰ درصد بعد از پایان ساعت اداری، تشکیل کمیته استانی برای شناسایی رمز ارزهای غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین دیماندی، جلب همکاری مشترکین صنعتی و کشاورزی برای مدیریت مصرف از ساعت ۱۲ تا ۱۸، اطلاع رسانی و آگاه سازی و آموزش با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و صداو سیمای استان، جلوگیری از واگذاری و برگشت مجدد رمز ارزهای جمع آوری شده به چرخه مصرف تا پایان تابستان و تعدیل روشنایی معابر بلوارهای شهری، جاده‌های بین شهری و بزرگراه‌ها (به صورت یک در میان) و خاموشی کامل پارک‌ها و فضای سبز از اقدامات شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر برای گذر از پیک تابستان است.

 

تمام تلاش خود را برای رفع مشکل برق استان به کار گرفته ام

موسی احمدی نماینده مردم شهرستان‌های دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پیگیر آن هستم تا با استفاده از ظرفیت چهار نیروگاه فعال تولید برق در جنوب استان بوشهر معضل قطعی برق در استان به حداقل برسد.

احمدی بیان کرد: از زمان شروع قطعی برق در استان بوشهر تمام تلاش خود را بر آن گذاشته‌ام تا با برطرف کردن موانع، قطعی برق در استان بوشهر با استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان به حداقل برسد همان طور که در کمترین زمان ممکن مشکل حذف مدیریت منطقه پارس دو، حل شد.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: همایون حائری معاون امور برق وزیر نیرو به کمیسیون انرژی مجلس فراخوانده شد و عواقب قطعی مکرر برق در شهر‌های کشور به ویژه شهر‌های جنوبی را گوش زد کردیم.

وی بیان کرد: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که قطعی برق در استان بوشهر به دلیل کمبود ۲۰۰ مگاوات برق در شبانه روز است و بنا شده وزارت نیرو در اسرع وقت نماینده خود را برای استفاده از ظرفیت‌های نیروگاهی موجود در جنوب استان بوشهر مشخص کند.

احمدی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا در اسرع وقت با استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های شرکت ال ان جی کنگان، پتروشیمی مبین، پتروشیمی دماوند و نیروگاه بعثت عسلویه، میزان قطعی برق استان بوشهر را به حداقل ممکن برسانیم.

ماینده مردم شهرستان‌های دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی افزود: این واحدها می‌توانند با حداکثر توان تولید خود بیش از ۲۰۰ مگاوات برق را به شبکه سراسری تزریق کنند و در این راستا تمام تلاش خود را گذاشته‌ام تا با ایجاد هماهنگی و افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها، معضل قطعی برق ابتدا در جنوب استان بوشهر و سپس در کل استان و در مرحله بعد در استان‌های مجاور به حداقل برسد.

نماینده مردم شهرستان‌های جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: باتوجه به گرمای طاقت فرسای استان بوشهر، وزارت نیرو و نیروگاه‌های فعال در استان بوشهر ملزم به همکاری با یکدیگر برای حل مشکل مردم در خصوص قطعی برق هستند.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !