سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

طاها دشتی‌نژاد

هیاهوی فریبانه برای دستکاری رأی مردم

مردم نجیب استان، انحلال، دستگیری و تخلفات شوراهای فعلی را به یاد دارند و قویاً از دست‌اندرکاران انتخاباتی بویژه نمایندگان محترم در مجلس تقاضا دارند نسبت به فشارهای بنفش و تَکراری مقاومت کنند و اجازه ندهند یک بار دیگر آراء مردمی دستخوش هیاهوها و فریب‌کاریها شوند.

آرشیو اخبار
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

مردم‌سالاری، آخرین دستاورد برای اداره جامعه است ک تاکنون مورد استفاده بوده است. مردم‌سالاری به جهت اجرای بهتر و اینکه طیف وسیعی از مردم را شامل می‌شود، اقتضائاتی دارد ک بایستی لحاظ شود: انتخابات.
انتخابات رکن مردم‌سالاری است ک مورد وثوق همه نظام‌های سیاسی و سیاستمداران است.

اما نکته مهم نحوه برگزاری «انتخابات» و «منتخب» هست که در جوامع مختلف محل نزاع است.
برای اداره‌ی بهتر جامعه، آن را ب سازمان‌های مختلفی تقسیم کرده‌اند که هم مشارکت حداکثری محقق شود و هم شفافیت بیشتری ایجاد گردد و نظارت مردمی بر اجزای سیستم بوجود آید.

در انتخابات ٢٨ خرداد ک سرنوشت کلانِ جمهوریت و شهرها و روستاها را به مدت ۴ سال تعیین می‌کنیم، اهمیتی ویژه دارد؛ با توجه به اینکه دولت و ‌شوراهای شهر عملکرد نامطلوبی در چهار سال گذشته داشته‌اند، شایسته است این بار دستگاه‌های اجرایی – نظارتی دقت بیشتری داشته و مردم نیز با شناخت افزون‌تر پای صندوق‌های رأی حاضر ‌شوند.

اما یک ماه مانده به روز رأی و تعیین چهره‌های انتخاباتی، هیاهوی بسیاری بلند شده ک هیئت‌های اجرایی/نظارتی در ایفای وظایف قانونی خود دچار اختلال ‌شوند. افرادی ذی‌نفوذ ک سهم اصلی در پدیدآیی وضعیت فعلیِ دولت و ‌شورا دارند، با اِعمال فشار بر نمایندگان محترم سعی در دستکاری نتایجِ قانونیِ هیئت‌های انتخاباتی دارند تا بتوانند گزینه‌های خود را وارد انتخابات کرده ونهایتا به مردم تحمیل کنند.
و البته این جایگاه را قانون به نمایندگان مجلس داده است. طبق ماده ۷۴ قانون انتخابات شورا، به منظور نظارت بر امر انتخابات شورا‌های اسلامی، در هر استان هیأت عالی نظارت مرکب از ۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن استان به تعیین هیأت مرکزی نظارت تشکیل می­گردد.

با توجه به مصاحبه آقای خسرو دهقانی مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری بوشهر، ۹۸ درصد داوطلبان شورهای شهر و روستا استان بوشهر تایید صلاحیت شده‌اند و مطابق قانون و مستندات دریافتی از مراجع قانونی و از میان یکهزار و ۴۲ داوطلب، در مجموع صلاحیت یکهزار و ۲۰ داوطلب، معادل ۹۸ درصد تائید و صلاحیت ۲۲ داوطلب معادل ۲ درصد نیز رد شد که نشان از اوج رواداریِ هیئت‌های نظارتی و اجرایی است و با بیشترین انعطاف، اقدام به تایید اشخاص نموده‌اند.

با این وجود، افرادی از قبیله «تَکرار» و شوراهای قبلی دهان به لغوگویی گشوده‌اند و همزمان با فشار بر نمایندگان محترم استان که بعنوان هیئت‌های نظارت مشغول وظایف قانونی خود هستند، فضای انتخاباتی را آشوب‌ناک و مسموم ساخته‌اند.
مردم نجیب استان، انحلال، دستگیری و تخلفات شوراهای فعلی را به یاد دارند و قویاً از دست‌اندرکاران انتخاباتی بویژه نمایندگان محترم در مجلس تقاضا دارند نسبت به فشارهای بنفش و تَکراری مقاومت کنند و اجازه ندهند یک بار دیگر آراء مردمی دستخوش هیاهوها و فریب‌کاریها شوند.

طاها دشتی‌نژاد. کارشناس ارشد حقوق

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !