پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

با تخریب کنندگان محوطه بندر تاریخی نایبند برخورد قاطع و قانونی می‌شود

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر از برخورد قاطع و قانونی با تخریب کنندگان محوطه بندر تاریخی نایبند در شهرستان عسلویه خبر داد.

آخرین اخبار
۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 نصرالله ابراهیمی معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر با اشاره به جایگاه بنادر استان بوشهر در ادوار مختلف تاریخی اظهار داشت: شکل گیری بنادر حاشیه خلیج فارس در استان بوشهر نظیر سیراف، سی نیز، مهروبان، نایبند و ریشهر از دوران ساسانی بوده و اوج این بنادر در قرون سوم و چهارم هجری قمری بوده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر افزود: خلیج نایبند که از آن به‌عنوان لنگرگاه بندر سیراف یاد می‌شود از اهمیت تاریخی بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل، رایزنی تخصیص و تامین اعتبار برای مطالعات باستان شناسی بر روی این پهنه با وزارت متبوع انجام شده که با ابلاغ اعتبار کار سامان‌دهی، مستندنگاری و کاوش در آن قسمت آغاز خواهد شد.

او ادامه داد: خلیج نایبند به واسطه قدمت بالای تاریخی که دارد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، ولی با توجه به اینکه بخشی از این پهنه مالکیت خصوصی دارد مورد تسطیح سطح‌الارضی قرار گرفته که دلیل موضوع را مالکان، بلوک بندی بیان کرده و نسبت به ایجاد سازه‌های مسکونی بر روی این محوطه اقدام کرده‌اند که در همین راستا شکایاتی علیه مالکین تنظیم شده و پرونده حقوقی آنها باز و در حال پیگیری است.

ابراهیمی با اشاره به وجود یافته‌های فرهنگی و تاریخی از قرون اولیه اسلامی، داده‌ها و آثار معماری دوران صفویه و تیموری بر روی این پهنه تصریح کرد: کار تسطیح توسط مالکان از دوره‌های قبل بوده و در حال حاضر، با وجود همه هشدارها و علامت‌گذاری‌ها و نصب تابلو ثبت ملی اثر در این محوطه تاریخی، صاحبان بخشی از این محوطه با قصد بلوک بندی، تقسیم بندی، خرید و فروش و ایجاد سازه به این کار اقدام کرده‌اند.

معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر بیان کرد: چون هیچ‌گونه کاوش و گودبرداری انجام نگرفته است، آثار تاریخی زیر خاک نمایان نشده و به‌زودی عملیات اجرایی کاوش، مطالعات باستان‌شناسی و انجام گمانه زنی برای مشخص کردن عرصه و حریم این اثر آغاز می‌شود و در این راستا، بقایا و بناهای تاریخی محوطه تاریخی نایبند حفاظت و برای بازدید علاقمندان و گردشگران مهیا می‌شود.

انتهای پیام//

منبع خبر : شعار سال


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !