پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

خرید توافقی با پا درمیانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)؛

پرداخت تسهیلات با سود صفر درصد به خریداران پیاز

امسال به دلیل حل مسائل بحران کشاورزی در سه استان بوشهر، هرمزگان و جنوب کرمان  تفاهم نامه ای فی مابین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و صندوق ایرانیان جهت خرید توافقی محصول، رونق بازار و نجات کشاورز با پرداخت تسهیلات و بهره صفردرصد منعقد شد.

آخرین اخبار
۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛
 به نقل از راه آرمان، افت شدید قیمت محصول پیاز سبب شد تا کشاورزان پیاز کار محصولات خود را در زمین رها کنند چرا که هزینه برداشت با قیمت فروش همخوانی نداشته لذا برای کاهش زیان مالی بیشتر، کشاورز مجبور به رهاسازی دسترنج یکساله خود شده که این موضوع به داستان تکراری هر ساله کشاورزان جنوب کرمانی تبدیل شده است.

محمدعلی روح اللهی مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان کرمان در گفتگو با راه آرمان، در این رابطه اظهار کرد: امسال ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سه استان بوشهر، هرمزگان و جنوب کرمان که تقریبا مشکل مشابه دارند یک تفاهم نامه ای فی مابین صندوق تفاون روستایی کل کشور منعقد شد و در این راستا  مبلغی بدون هیچگونه سود و تسهیلاتی در اختیار آن قرار گرفت.

وی گفت: قرار بر این شد که در جنوب کرمان شرکت تعاون روستایی از کشاورزانی که محصول پیاز خود را نتوانستند به فروش برسانند به صورت توافقی خریداری  و از آن تسهیلاتی که به عنوان اعتبار مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در اختیار صندوق تعاون روستایی کشور قرار داده استفاده  و این خرید به صورت توافقی از کشاورز داشته باشند تا بتوانند در سایر نقاط کشور به فروش برسانند.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان کرمان افزود: در این زمینه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) وظیفه دارد تا بر این مسئله نظارت داشته باشد تا خرید از کشاورز انجام شود و  کار اصولی و صحیح باشد.

روح اللهی  هدف از این امر را کمک به کشاورزان عنوان کرد و ادامه داد:  شاید دولت این بودجه را نداشته باشد تا این خرید توافقی را انجام دهد و این امکان را ستاد در اختیار صندوق تعاون روستایی کل کشور قرار داده است.

به گزارش راه آرمان، برای شفاف بودن مسئله و اینکه آیا چنین اتفاقی در جنوب استان رخ داده است به سراغ سرپرست شرکت تعاون روستایی جنوب رفتیم.

فاطمه میرساردو در این رابطه به خبرنگار ما گفت: این تفاهم نامه صورت گرفته و قرار است این تسهیلات در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله صادر کنندگان، صنایع فرآوری  زیر مجموعه تشکل های تعاون روستایی، اتحادیه ها و شرکت های تعاون روستایی قرار گیرد تا بتوانند پیاز کشاورز را به قیمت بالاتر از نرخ بازار البته به صورت توافقی خریداری کنند.

وی افزود: این تسهیلات با پرداخت سه ماهه و بهره نزدیک به صفر درصد تعیین شده است.

سرپرست شرکت تعاون روستایی جنوب در پاسخ به این سوال که نقش کشاورز در این میان چه می شود، عنوان کرد: صادر کننده، صنایع فرآوری و یا اتحادیه ها در صورت دریافت تسهیلات از صندوق ایرانیان باید پیاز را از کشاورز با قیمت توافقی اما بالاتر از بازار و میادین بار خریداری کنند که این امر باعث رونق بازار خواهد شد و کشاورز هم متضرر نمی شود.

میرساردو تصریح کرد: تاکنون سه نفر درخواست کننده به شرکت تعاون روستایی مراجعه کرده که قرار است امروز طی جلسه ای با نمایندگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در کرمان کارگروهی تشکیل و درصورتی که این سه نفر تایید شوند به صندوق ایرانیان جهت دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !