سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

در پی زلزله گناوه؛

زلزله شمال استان بوشهر و ضرورت تجدید نظر در زیر ساخت ها

با توجه به اهمیت جان مردم و جلوگیری از خسارت هایی که پس از وقوع هر زمین لرزه باید صورت بگیرد می طلبد که برای مقاوم سازی و نوسازی منازل روستایی که منطبق با استانداردهای لازم باشند فکری اساسی کرد‌.

آرشیو اخبار
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه ساعت ۱۱/۱۱ دقیقه صبح در یک لحظه بیشتر نقاط استان شاهد زمین لرزه ای شدید به بزرگی ۵/۹ ریشتر بود. کانون این زمین لرزه در شهرستان گناوه بود؛ اما به طور طبیعی به شهرستان ها و مناطق اطرف از جمله شهرستان دیلم نیز خساراتی وارد کرد.

خبرهای منتشر شده و تصاویر و فیلم ها حکایت از وارد شدن خسارات به برخی منازل و بناها است. بیشترین آسیب‌های زلزله ۵.۹ ریشتری گناوه به بناهای قدیمی و بافت فرسوده که استحکام لازم را نداشته‌اند وارد شد و نیروهای ارزیاب در حال بررسی خسارت‌ها  هستند.

در این زلزله روستاها بیشتر دچار خسارت شده اند؛ هرچند خوشبختانه این حادثه تاکنون تلفات جانی نداشته است.

بر اساس گزارش ها و به گفته مسئولان، ساختمان هایی که توسط بنیاد مسکن با استانداردهای لازم ساخته شده اند دچار خسارت نشده اند. بیشتر خسارات مربوط به منازل قدیمی و بافت فرسوده و یا ساخت سازهای بدون استاندارد است.

شواهد نشان می دهد اگر بزرگی و شدت این زلزله قدری بیشتر بود خسارت های جانی و مالی تبدیل به فاجعه می شد و جان صدها تن در معرض خطر قرار می گرفت. همان اتفاق تلخی که در زلزله اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ در شهر شنبه و روستاهای اطراف آن افتاد.

تجربه هم نشان داده که زلزله کاری به شمال و جنوب ندارد. هر جا شرایطش فراهم شود یورش بی رحمانه خود را به سمت مردم بی دفاع آغاز می کند و در نابودی جان و مال مردم نیز با کسی تعارف ندارد.

این مردم و مسئولان هستند که باید با کسب تجربیات فراوان به گونه ای آینده نگری کنند که وقوع زلزله با هر شدتی در هر منطقه ای چه شهری و روستایی با کمترین خسارت همراه باشد.

تجربه نشان داده در زمین لرزه ها روستاها به شدت آسیب پذیرتر هستند. این آسیب پذیری از دو جهت است:

۱‌. بافت فرسوده و قدیمی که بیشتر گِلی هستند و هیچ گونه تاب مقاومتی در برابر حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و حتی باران های شدید و نسبتأ طولانی ندارند.

۲. منازلی که نوساز هستند ولی به علت عدم نظارت و نبود یک دستگاه نظارتی با کمترین استانداردهای لازم ساخته می شوند. به طوری که با کم ترین وقوع حوادث طبیعی آسیب می بینند و ویران می شوند.

این تراژدی تلخ را در بسیاری از زمین لرزه ها شاهد هستیم. صدها نفر از مردم بیگناه و زحمت کش روستایی که حق بزرگی نیز بر معیشت مردم دارند قربانی منازل یا آلونک هایی می شوند که بدون کمترین استانداردهای مهندسی ساخته شده اند.


هرچند روستائیان با همین خانه ها خو کرده و متأسفانه مطالبه ای در این زمینه ندارند؛ ولی با توجه به اهمیت جان مردم و جلوگیری از خسارت هایی که پس از وقوع هر زمین لرزه باید صورت بگیرد می طلبد که برای مقاوم سازی و نوسازی منازل روستایی که منطبق با استانداردهای لازم باشند فکری اساسی کرد‌. به عبارتی هزینه هایی را که باید بعد از خسارت های هر زلزله برای جبران خرابی ها بکنند قبل از وقوع زلزله بکنند. این امر موجب خواهد شد که از تلفات انسانی نیز که تلخ ترین و سخت ترین خسارت هاست جلوگیری شود.

چگونه است که در شهرها هر ساختمانی باید پروانه کار داشته باشد و با نظارت کامل ساخته شود ولی در روستاها نیازی به این نظارت وجود ندارد؟ مگر خون روستائیان از خون سایرین کم رنگ تر است؟ روستائیان که بیشترین زحمت را می کشند و کمترین بهره را نیز از امکانات کشور می برند. امید است مسئولان و حتی مجلس شورای اسلامی برای این موضوع طرحی ارائه کنند که در یک فاصله ی زمانی معین تمامی بافت های فرسوده و غیراستاندارد روستایی بازسازی، نوسازی و استاندارد سازی شوند.

گزارش: نصرالله شفیعی

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !