یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

در پی در گذشت سردار حجازی؛

نگاهی به زندگی نامه و فعالیت‌های مرحوم سردار حجازی

 سردار سرتیپ پاسدار سیدمحمد حسین‌زاده‌حجازی، در ۱۳۳۵ خورشیدی در اصفهان چشم به جهان گشود. او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه با قبولی در رشد مدیریت دولتی دوره تکمیلی خود را در تهران گذراند.

آرشیو اخبار
۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

حجازی دانش‌آموخته دکتری دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک و همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) بود. ورود به دانشکده عالی دفاع زمینه های حضور او را در سپاه به وجود آورد. به طوری که وی از همان روزهای انقلاب و تشکیل بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان عضو فعال، خدمات خود را آغاز کرد.

سردار حجازی در کنار کار به امور علمی و آموزشی نیز می‌پرداخت. با شروع غائله کردستان و آذربایجان غربی سردار حجازی نیز همانند دیگر همرزمانش به مناطق آشوب زده رفت تا ضمن دفاع از مردم آن مناطق با همکاری دیگر افراد سپاه و بسیج، منطقه را از حضور اشرار پاک کند.

مسوولیت‌های اجرایی سردار حجازی

سردار حجازی ۴۰ سال سابقه پاسداری از مرزهای داخلی کشور را برعهده دارد. مسئول اعزام نیرو به جبهه های جنوب، مسئول ستاد سپاه منطقه دوم کشوری،  جانشین فرمانده سپاه منطقه چهارم کشوری، جانشین قرارگاه عملیاتی سلمان در جبهه های میانی و غربی، جانشین فرمانده قرارگاه قدس سپاه تا پایان دوران دفاع مقدس، معاون هماهنگ کننده نیروی مقاومت بسیج، معاون نیروی انسانی نیروی مقاومت، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، معاون هماهنگ کننده فرماندهی کل سپاه وفرماندهی قرارگاه ثارالله از جمله فعالیت اجرایی به شمار می رود که سردار حجازی بر عهده داشته است.

در حکمی که ۱۳۸۷ خورشیدی آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای او به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه صادر کردند، آمده بود: به پیشنهاد فرمانده کل سپاه و نظر به سوابق و تجارب ارزنده، جنابعالی را به سمت جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌کنم. انتظار می رود در اجرایی نمودن مأموریت ‌های محوله به سپاه با نظر فرماندهی کل سپاه، جدیت و تلاش لازم را به عمل آورید.

محمد حجازی در ۱۳۸۶ خورشیدی نیز با حکم مقام معظم رهبری به ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران منصوب شد. سرتیپ حجازی کمتر از یک‌سال بعد جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران شد. آن زمان محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه بود. در تیر ۱۳۸۷ خورشیدی سردار حجازی قائم‌مقام فرمانده سپاه، باز هم با حفظ سمت به عنوان فرمانده قرارگاه ثارالله منصوب شد. گفتنی است، حوزه فعالیت قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران تأمین امنیت تهران را بر عهده دارد. همچنین سردار حسین زاده حجازی از ۱۳۸۸ خورشیدی معاونت آماد و پیشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح را نیز عهده دار بود. سردار حجازی مسئولیت سپاه در لبنان و همکاری های متمادی با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را نیز در کارنامه خود دارد.

تحریم سردار حجازی به وسیله اتحادیه اروپا

پس از تصویب قانون تحریم‌های سنای آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا نیز لیست جدیدی از افراد و نهادهای تحریمی در ایران را که ادعا شده در فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی نقش دارند، اعلام کرد. اتحادیه اروپا فهرست اسامی چند شخص حقیقی و حقوقی را در ارتباط با «تحریم های موشکی بالستیک و منع اشاعه سلاح های هسته ای» ایران مطابق با اصلاحیه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، اعمال و به روز کرد. این تحریم ها در حالی بود که بر پایه توافق هسته ای برجام نباید بعد از امضاء و اجرای این توافق نامه تحریم جدیدی علیه ایران وضع می‌شد و باید تحریم های قبلی همگی لغو می شدند اما این چندمین باری بود که اتحادیه اروپا و آمریکا بر خلاف برجام اقدام به تحریم افراد و شرکت ها در ایران کرده‌اند.

اتحادیه اروپا در تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ خورشیدی، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمد حجازی را به دلایلی که از طرف آنها نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی خوانده می‌شد، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم و تمامی دارایی های احتمالی او را نیز در اروپا توقیف کرد.

اتحادیه اروپا مدعی بود که در واقع تمامی افرادی که در لیست جدید تحریم های اتحادیه اروپا گنجانده شدند به شکلی در امور نظامی کشور فعالیت مؤثر دارند. البته باید گفت که گرچه قرار بود بر اساس برجام هیچگاه تحریم جدیدی علیه کشور وضع نشود؛ اما همچنان روند تحریم اشخاص و شرکت های ایرانی از سوی غرب ادامه دارد.

ادعای پوچ رژیم صهیونیستی درباره سردار حجازی

چابکی ساختار نیروی قدس باعث شده تا عملکرد این نیرو در سال‌های گذشته به طرز چشمگیری در مقابله با داعش مورد تحسین طرف‌های مختلف قرار گیرد به طوری که صهیونیست‌ها اذعان دارند در حالی که ائتلاف بیش از ۴۰ کشور با وجود برخورداری از منابع و امکانات عظیم نتوانست حرکت داعش را مهار کند، مبارزات نیروی قدس و فرماندهی آن نه تنها منجر به تحمیل شکست‌های گوناگون بر داعش شد بلکه منطقه و جهان نیز به نقش برتر و مؤثر ایران پی برده است.

اما در هفتم شهریور ۱۳۹۸ خورشیدی ارتش رژیم صهیونیستی هویت چهار مقام ارشد ایرانی و لبنانی را اعلام کرد که در طرح «تولید موشک‌های نقطه‌زن» در لبنان مشارکت دارند. به گفته سرهنگ جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش دفاعی اسرائیل، محمد حجازی یکی از این چهار تن بوده است. البته بنابر گفته مقامات ایرانی این سخنان از اساس پوچ و توهمی بیش نیست.

محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه کیست؟ - BBC News فارسی

گفتنی است در همان ایام حضور سردار حجازی در نیروی قدس سپاه، در سریال ضدایرانی هوملند، یکی از شخصیت‌ها به اسم مجید جوادی با نام مستعار «سردار حجازی» به عنوان یکی از فرماندهان ارشد سپاه معرفی و بسیاری از اقدامات تروریستی خارج از ایران به وی نسبت داده می‌شود. هالیوود در چند دهه اخیر به دنبال تصویرسازی‌های جهت‌دار علیه کشورمان بوده و در واقع تخریب شخصیت و تصویرسازی منفی از بعضی مسئولان و فرماندهان ایرانی مانند سردار حجازی که احتمال تصدی مسئولیت‌ کلان در کشور را دارند، یکی از کارکردها و وظایف هالیوود و رسانه‌های آمریکایی است.

سردار حجازی،‌ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه

نیروی قدس را می توان بازوی توانمند اجرایی در عرصه سیاست خارجی برشمرد که با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط مانند شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نقش عملی خود را در پیاده کردن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ایفا می کند. ذکر این نکته ضروری است که اقدام های نیروی قدس در عملیات نظامی و میدانی مستقیم خلاصه نمی‌شود، بلکه شامل آموزش، سازماندهی، توجیه، انتقال تجربه و پشتیبانی از گروه‌های بومی همسو در مناطق مختلف می‌شود که در این حوزه می‌توان تشکیلات حزب‌الله لبنان را یکی از نمونه‌های موفق گروه‌های جهادی و مکتبی برشمرد که امروز به یکی از وزنه‌های تأثیرگذار در منطقه تبدیل شده است.

سردار حجازی در ۳۰ دی ۱۳۹۸ خورشیدی با حکمی از سوی حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران جانشینی فرماندهی نیروی قدس سپاه را عهده دار شد.

سردار حجازی پس از سال ها مجاهدت و نقش آفرینی در عرصه های مختلف دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی سرانجام در هنگام لحظات ملکوتی افطار در روز یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ مصادف با پنجمین روز ماه مبارک رمضان دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !