پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مؤذن انقلاب اسلامی؛

به یاد برادر عزیز حاج محمد مؤذنی

آخرین اخبار
۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

خبر خیلی کوتاه بود. یکی از دوستان پیامکی داد و از درگذشت مبارز انقلابی پیشکسوت بسیجی برادر عزیز محمد مؤذنی خبر داد. خبری تلخ بود.

چاره‌ای نبود که باید به آن تن درمیدادیم. این روزها مرگ همسایه دیواربه‌دیوار همه‌ی آحاد جامعه شده و خطر به‌شدت همه را تهدید می‌کند. کرونا آن‌چنان عرصه را بر مردم تنگ کرده که با کوچک‌ترین غفلت ممکن است هرکسی فدا شود. از شنیدن درگذشت این پیر انقلابی و مبارز بسیار اندوهگین شدم. همه‌ی کسانی که حاج محمد مؤذنی را می‌شناسند می‌دانند که او چه سرمایهی گران بهایی در تاریخ انقلاب اسلامی و سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان دشتستان بود.

آن مرحوم را از سال ۱۳۵۷ میشناسم. آن زمان که یک معلم بود. معلمی راستین که رسالت خود را در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به‌خوبی شناخت.

عافیت‌طلبی و سکوت را کنار گذاشت، ردای مبارزه بر دوش افکند و با الهام از مکتب امام خمینی درصحنهی مبارزه علیه رژیم شاه فعال شد. از هیچ تهدیدی هراسی به خود راه نداد. با انقلابیون ارتباط برقرار کرد و با آوردن اعلامیه‌های امام خمینی در منطقه هرچه بیشتر به معرفی مکتب امام خمینی و افشای جنایات رژیم مزدور پهلوی پرداخت.

انقلاب اسلامی که پیروز شد او رسالت سنگین خود را بیش‌ازپیش دریافت. رسالت دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی و حفظ و حراست از نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تازه شکل‌گرفته بود.

در شهرستان دشتستان نیاز به نیروهای کارآمد، خوش‌فکر، اهل تحلیل و باسابقهی نیکو برای کادر سپاه کاملاً احساس می‌شد. محمد مؤذنی که آن موقع مال احمدی شهرت داشت بهترین کسی بود که توانست در این نهاد انقلابی خدمت انقلابی خود را شروع کند.

او مسئولیت روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان دشتستان را عهده‌دار شد. این مسئولیت و به‌طورکلی آغاز فعالیت سپاه هم‌زمان با دو رویداد مهم بود. یکی فعالیت شدید ضد انقلابیون به‌خصوص گروهک‌ها برای به بن‌بست کشاندن نظام جمهوری اسلامی، دوم جنگ تحمیلی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹٫ مرحوم مؤذنی به‌عنوان سربازی فداکار و ازجان‌گذشته، هم در مقابل ضدانقلاب ایستاد و روشنگری کرد و به افشای ماهیت کسانی پرداخت که نتوانسته بودند خود را تا آخر با انقلاب وفق بدهند و درنتیجه در مقابل انقلاب ایستادند؛ هم زمینه‌سازی برای حضور مردم و جوانان در جبهه‌های نبرد می کرد.

مؤذنی شبانه‌روز تلاش میکرد. فعالیت‌های فرهنگی، سخنرانیها و تولید انواع اقلام فرهنگی و انجام همه‌ی مأموریت‌هایی که در سپاه و بسیج بر عهده‌اش گذاشته بود توانست او را یکه تاز عرصه های مختلف انقلاب اسلامی بکند.

مرحوم مؤذنی دفتر روابط عمومی را ملجأ و پناهگاه جوانان، بسیجیان و همه‌ی کسانی قرار داد که دوست داشتند برای انقلاب فعالیتی کنند. او شبانه‌روز کار میکرد. افشاگری میکرد، خطوط نفاق را روشن میکرد. خط امام را تبیین میکرد، مأموریت‌ها و اهداف سپاه را به جامعه معرفی میکرد. با ایجاد ارتباط تشکیلاتی در دورترین نقاط استان میکوشید فرهنگ انقلاب را به همه‌جا منتشر کند.

یادم میآید سال ۱۳۵۸ دانش‌آموز سوم دبیرستان بودم. فعالیت‌های انقلابی را در روستا سازمان‌دهی میکردیم. نیاز به کمک فکری و همچنین اقلام فرهنگی داشتیم. واحد تبلیغات سپاه که زیر نظر روابط عمومی فعال بود میکوشید به سهم خود فعالیت‌های فرهنگی را در همه‌ی نقاط شهرستان بگسترش دهد.

یک روز برای دریافت کمک و مساعدت به روابط عمومی سپاه مراجعه کردیم. آقای مؤذنی با روی باز ما را پذیرفتند. خواسته‌های خود را با او در میان گذاشتیم. هر آنچه از اقلام تبلیغاتی در اختیار داشت نمونه‌هایی را به ما داد. همان موقع به ما که دو نفر بودیم گفت شما به‌عنوان نمایندهی سپاه در انجمن اسلامی روستا فعالیت کنید، هر کمکی نیز که خواستید سپاه دریغ نخواهد کرد.

همین‌طور هم بود. همین حمایت‌ها باعث ایجاد ارتباط نزدیک‌تر بین من و او شد. در سال ۱۳۵۹ که از جهاتی فعالیت ضدانقلاب افزایش پیداکرده بود. برای آنکه من با پشتوانه بیشتر و قویتر بتوانم مأموریت‌هایم را به‌خوبی به انجام برسانم شخصاً حکمی برای من نوشت و من را به‌عنوان عضو ذخیرهی سپاه معرفی کرد.

مؤذنی پس از سال‌ها فعالیت‌های و مجاهدت‌های فرهنگی و تبلیغاتی به آموزش‌وپرورش برگشت. در آموزش‌وپرورش نیز صادقانه به انجام وظایف تربیتی و آموزشی مشغول شد و در این سنگر دانش آموزان زیادی را با انقلاب و اسلام و اخلاق دینی آشنا کرد.

مرحوم مؤذنی درراه حفظ آرمان‌های انقلاب اسلامی فرزند دلبند خویش مسعود را نیز به قربانگاه فرستاد تا او با پوشیدن ردای شهادت اثبات کند که خانواده مؤذنی برای حفظ نظام جمهوری اسلامی حاضر است از جان‌عزیزان خویش نیز مایه میگذارد.

بعد از دوران بازنشستگی مرحوم مؤذنی تا آخرین توان جسمی که داشت درصحنه بود. سال‌ها در مرکز اجرایی امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان دشتستان به فعالیت پرداخت و با درج مقالات در نشریات استانی روشنگری و نگاه هدایت بخش خود را گسترش میداد.

هرچند مرحوم مؤذنی در سال‌های پایانی عمر پربرکت خویش دچار انواع بیماریها گردید؛ ولی روح خداجوی او هیچ‌وقت تسلیم شرایط سخت نشد. او همواره دغدغه ی نظام و انقلاب را داشت. تمام دغدغه‌هایش ولایت و ترویج فرهنگ ولایتمداری بود. خداوند او را با اولیاءالله محشور فرماید.

نصرالله شفیعی

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !