پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خبر داد:

بروز آفت زنجرک خرما در نخیلات استان بوشهر

سبحانی گفت: در بررسی ها و نظارت مستمر سازمان جهاد کشاورزی آفت زنجرک خرما در نخیلات منطقه ارم شهرستان دشتستان مشاهده شد که در حال کنترل است.

آخرین اخبار
۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به نقل از صدا وسیما بوشهر؛ احمد سبحانی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: زنجرک خرما از دیرباز یکی از آفات مهم نخیلات در برخی از مناطق استان بوده که در بعضی سال‌ها حالت طغیانی پیدا می‌نماید و معمولا” آلودگی شدید در باغ‌های نزدیک رودخانه و باغ‌های متراکم و فشرده که جریان هوا در آن‌ها کمتر است یا باغ‌هایی با کشت مخلوط و نزدیک کوه ایجاد می‌شود.

وی گفت: این آفت دارای دو فصل فعالیت در سال است. نسل اول (نسل زمستانه) در ماه‌های فروردین و اردیبهشت و نسل دوم (نسل تابستانه) در شهریور و مهر خسارت ایجاد می‌کند.

سبحانی بیان نمود: خسارت آفت زنجرک خرما به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود. خسارت مستفیم آفت شامل مکیدن شیره گیاهی، زردی و خشکیدگی برگ‌ها و ضعف درخت می‌باشد و ترشح عسلک، فعالیت قارچ‌های ساپروفیت و کاهش بازارپسندی محصول، کوچک و چروکیده شدن و ریزش میوه، دشوار شدن عملیات باغبانی مانند گرده افشانی، هرس و آرایش خوشه‌ها به دلیل خاصیت چسبندگی از جمله خسارت غیر مستقیم زنجرک می‌باشد.

وی افزود: بهترین روش‌های مقابله با این آفت، رعایت فاصله کشت، بهداشت باغ از جمله حذف علف‌های هرز و پاجوش‌های زیاد اطراف درخت، تغذیه مناسب خصوصا” تغدیه با کود پتاس، نصب کارت و یا نوار زردرنگ برای بررسی جمعیت و سمپاشی با سمومی از قبیل استامی پراید، مالاتیون و ایمیداکلوپراید می‌باشد.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !