پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

نوروز 1400 جهادگران بدون مرز بوشهری در محروم‌ترین روستاهای ایران؛

فاصله ۱۶ کیلومتری صعب‌العبور اهالی روستا منطقه بشاگرد تا چشمه آب/ درخواست مردم محروم از استان قدس برای زیارت

گروه جهادی ایثارگران بدون مرز استان بوشهردرششمین اردوی جهادی در منطقه بشاگرد، نوروز و سیزده بدری متفاوت را در کنارمردمان مهربان ونجیب یکی از دور افتاده ترین روستاهای ایران در بشاگرد سپری کرد در حالی که آقازاده‌ها در اوج شیوع بیماری کرونا در کشورهای خارجی به نوروز خود پایان دادند.

آخرین اخبار
۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

در ادامه سلسله سفرهای گروه جهادی ایثارگران بدون مرز استان بوشهر به منطقه بشاگرد، شمسون دور افتاده ترین روستای بخش گوهران و هم مرز با استان سیستان و بلوچستان برای نوروز ۱۴۰۰ انتخاب کرد و مردم این منطقه میزبان اعضای گروه شدند.

رضا علامه زاده مسئول گروه جهادی ایثارگران بدون مرز استان بوشهر در گفت و گو با سپاس با اشاره به فعالیت گروه در فروردین ۱۴۰۰، اظهار کرد: متاسفانه علیرغم گذشت چهل و دو سال از انقلاب اسلامی مردم منطقه بشاگرد استان بندرعباس در هر سه بخش گوهران،گافر، پارامون و مرکزی همچنان با مشکلات بسیار بزرگی روبرو هستند که رفع آنها نیازمند تلاش و کار جهادی شبانه روزی با نگاه ملی و ویژه مسئولان به این منطقه است.

علامه زاده گفت: نداشتن جاده و صعب العبور بودن مسیر بسیاری از روستاها، نبود زیرساخت کافی ارتباطات اعم از شبکه موبایل و اینترنت، نبود تلویزیون، نبود مسکن مناسب، نبود خانه بهداشت، فرسوده بودن برخی مدارس و فضاهای آموزشی، نبود سرویس بهداشتی و حمام در برخی روستاها، نبود پارک و فضای بازی کودکان، اشتغال جوانان و ضرورت فعال کردن معادن و احیای ظرفیت های کشاورزی و گردشگری، نبود آب سالم و بهداشتی در بسیاری از روستاها و نوسازی شبکه برق  از مهمتریین مطالبات مردم این منطقه است.

وی با بیان اینکه با استفاده از ظرفیت‌های داخلی به راحتی می‌توان مشکلات را رفع کرد، بیان کرد: روستای شمسون که دارای ۳۲ خانوار است از تولیت آستان قدس رضوی در خواست رفتن به زیارت امام رضا(ع) دارند. این روستای شیعه نشین در ورودی خاک سیستان و بلوچستان واقع شده است.

این جهادگر تصریح کرد: غفلت در انجام ماموریت در سنوات گذشته توسط دولتها و اجرایی نشدن برخی مصوبات قانونی و برنامه های توسعه در مورد روستاها از جمله بند «ج»ماده ۱۳۷قانون برنامه سوم توسعه، تسریع در تکمیل زیرساخت روستاها بویژه روستاهای بالای بیست خانوار و نبود نظارت کافی توسط مجلس شورای اسلامی در اجرایی شدن قوانین در سنوات گذشته، عدم توجه کافی به سیاست های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری برای مناطق محروم در تدوین و اجرای برنامه های توسعه کشور از جمله آمایش سرزمین، جمعیت و توازون منطقه ای، باعث مشکلات برای مردم این منطقه شده است.

مسئول گروه جهادی بدون مرز استان بوشهر اذعان کرد: علیرغم ظرفیت های بالقوه بشاگرد و اقداماتی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این منطقه انجام شده، سهم بشاگرد از سفره انقلاب بسیار کوچک و بنظر می‌رسد با اعتبارات قطره چکانی نمی توان غفلت هایی را که در گذشته صورت گرفته جبران کرد.

وی عنوان کرد: توجه و اجرایی کردن انتظارات مقام معظم رهبری نسبت به عدالت و توسعه در مناطق محروم کشور  و خطاب قراردادن  مسئولان هر سه قوه در بیانیه گام دوم انقلاب برای جبران عقب ماندگی ها به ویژه مناطق شرق کشور، باید مطالبه جدی از نمایندگان انقلابی مجلس شورای اسلامی بخصوص قالیباف رییس مجلس باشد. باید این مطالبه به گونه‌ای مدنظر قرار گیرد که موضوع ویژه در تدوین برنامه هفتم توسعه لحاظ شود.

علامه زاده ادامه داد: امیدوارم با سفر مسئولین ارشد کشوری به این منطقه‌ی دور افتاده و محروم  ضمن تحقق وعده های عملی نشده و نظارت میدانی، از نزدیک با درد و رنج و مطالبات مردمان نجیب به ویژه جوانان جویای شغل این منطقه آشنا شوند. بهره مندی از توسعه مناطق پیرامونی سواحل مکران از دیگر مطالبات جدی مردم و مسئولان منطقه بشاگرد است.

وی اشاره کرد: هفتمین مرحله سفر گروه جهادی ایثارگران بدون مرز به منطقه بشاگردبه لطف خدا وکمک خیرین و انسانهای نوع دوست در فصل تابستان یا پاییز سال ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.

مسئول گروه جهادی ایثارگران بدون مرز استان بوشهر خطاب به رسانه‌ها تاکید کرد: متاسفانه عدم حضور پررنگ رسانه ها به ویژه رسانه ملی جهت پوشش اقدامات انجام شده و مطالبه جهت اقدام فعالیت‌های در دستور کار، یکی دیگر از حلقه های مفقوده‌ای است که موجب تاخیر در توسعه این منطقه و جبران غفلت های گذشته خواهد شد.

وی اظهار کرد: حضور جهادگران بدون مرز استان بوشهردر گام اول موجب شادی مردم و ایجاد روزهایی بیاد ماندنی، برای مردمان سخت کوش و کودکان دوست داشتنی این روستای دور افتاده رقم زد.

علامه زاده گفت: در این سفر تکمیل و ساخت ۲۴ سرویس بهداشتی و حمام، برگزاری برنامه های شاد و متنوع فرهنگی و ورزشی برای اهالی به ویژه کودکان، برپایی نماز جماعت و کلاس های قرآن و صحیح خوانی نماز، برگزاری مسابقه اذان، ذبح و توزیع گوسفند بین ایتام و نیازمندان، حضور اعضای گروه بر بالین بیماران روستا، نورافشانی و بالابردن بالون آرزوها توسط کودکان و برپایی آرایشگاه صلواتی انجام شد.

مسئول گروه جهادی ایثارگران بدون مرز استان بوشهر افزود: با همکاری اهالی روستا مشکل کم آبی مورد بررسی قرار گرفت و فاصله‌ای  حدود شانزده کیلومتری صعب‌العبور تا چشمه توسط جهادگران طی شد تا مستندات لازم جهت رفع مشکل کم‌آبی انجام شود.

وی افزود: پاک سازی محیط روستا از زباله با مشارکت دانش آموزان، خرید محصولات و صنایع دستی تولید شده توسط زنان بلوچ با هدف معرفی به جامعه و کسب درآمد برای اهالی روستا و کمک به توانمند سازی و اقتصاد اهالی روستا توسط گروه جهادی و اهالی روستا رقم خورد تا شاهد خودکفایی در این منطقه محروم باشیم.

علامه‌زاده تصریح کرد: توزیع بسته معیشتی، توزیع ظروف آشپزخانه، توزیع شیرینی و تخمه شب عید، توزیع سیلندرگاز، توزیع مخزن نگهداری آب، توزیع پوشاک و دمپایی، حضور در کپرنوزاد تازه متولد شده «در نوروز۱۴۰۰» عادل کریمی نیا و تقدیم هدیه به خانواده ایشان، توزیع لوازم موتورسیکلت بعنوان تنها وسیله رفت و آمد اهالی در جاده های سخت گذر منطقه بافاصله ۱۴۰کیلومتر با مرکز بشاگرد، توزیع مواد شوینده و  توزیع برخی اقلام در دو روستای حاجی آباد دلکی و احمدآباد مونو از مهمترین برنامه های این سفر دوهفته ایی در نوروز ۱۴۰۰در روستای شمسون بشاگرد و هم مرز با استان سیستان و بلوچستان بود.

علامه زاده خاطرنشان کرد: از همه ادارات و ارگان ها، نهادها، خیّرین و مردم عزیزی که ما را در این سفر خیر یاری و همراهی کردند تشکر می‌کنم. انتظار می‌رود همچون گذشته یاری رسان ما در این مسیر خیر خواهانه باشند. شماره کارت بنام گروه جهادی ایثارگران بدون مرز استان بوشهر بانک سپه (انصارسابق) ۶۲۷۳۸۱۷۰۱۰۰۸۰۷۲۳ منتظر یاری سبزتان هستیم.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !