جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

این نشانه‌ای از اقتدار ماست

آرشیو اخبار
۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت دیپلماتیک جمهوری اسلامی و کشورهای ۱+۴ و با حضور معاون دبیرکل سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا از روز سه شنبه گذشته در وین آغاز شده است. در این خصوص چند نکته حائز اهمیت است.

۱. اینکه آمریکائی‌ها آیا تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران را پس از مذاکرات کنونی بر خواهند داشت یا نه، مهم است؛ اما از آن مهم‌تر اینکه آمریکا پس از یک دوره فشار حداکثری و ناکامی، حاضر شده با دو پیش‌شرط ایران کنار بیاید.

۲. متاسفانه این واقعیت نظام بین‌الملل است که هر بازیگری، قدرت بیشتری داشته باشد، بیشتر می‌تواند منافع خود را استیفاء کند. این نشانه‌ای از اقتدار ایران است که غرب را وادار کرده که با واقعیت کنونی کنار بیایند.

۳. یقیناً تغییر رفتار آمریکا محصول دیپلماسی هپروتی یا تضمین یک امضا نیست، بلکه بر اساس این ادراک ذهنی در تصمیم‌گیران کاخ سفید و این برآورد استوار شده که ادامه وضع فعلی مساوی است با عبور جمهوری اسلامی از کمند تحریم‌های غرب و همزمان دریافت پاسخ درون برجامی و فرابرجامی. به عبارتی طرف مقابل به این درک رسیده که جمهوری اسلامی در مقابل فشارها ایستاده و در حال پاسخ‌ عملی است.

۴. اکنون اتخاذ مقاومت فعال که مبتنی بر مقاومت ملی، انسجام داخلی و متوازن سازی فشارها بوده و نمود آن در قانون مجلس(اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها)، اقدامات فرابرجامی و برنامه همکاری راهبردی بلندمدت با چین و روسیه تعیّن یافته، به شکل فوق‌العاده‌ای در حال پاسخ دادن است.

۵. این امکان وجود دارد که در این دور از مذاکرات نتیجه‌ای حاصل نشود، اما لاجرم طرف مقابل راهی جز تسلیم در مقابل اراده جمهوری اسلامی ندارد؛ زیرا جمهوری اسلامی در این دور با دستان برتر به مذاکره آمده، همزمان تمامی مسیرها را برروی آنها مسدود نموده و این در حالی است که طرف مقابل دیگر چیزی برای فشار مضاعف بر ایران در چنته ندارند.

شکی نیست که مسیر پیموده شده بسیار سخت و دشوار بوده، اما به شکل بی‌سابقه‌ای نتیجه‌ بخش بوده و همزمان به صورت فوق‌العاده بر اعتبار و جایگاه بین‌المللی ایران افزوده است.

اکنون جمهوری اسلامی در پرتو اتخاذ مقاومت فعال، طرف زورگو را وادار به مذاکره بر مبنای پذیرش رفع تحریم‌های خود و متعاقباً راستی‌آزمایی از ناحیه ایران نموده و این مهم، چیزی جز منعکس کننده اقتدار ایران نیست.

این واقعیت نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی نگاه راهبردی به موضوعاتی همچون سیاست خارجی دارد و نخواهد گذاشت منافع ملی خرج جریان‌ها و سیاست‌زدگی‌ها شود، که اگر غیر از این بود دیگر از ایران انقلابی، مولفه‌‌ای به نام قدرت باقی نمانده بود.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !