جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

باز مذاکره، باز در دام فریب، چرا؟

هجدهمین جلسه کمیسیون مشترک برجام در حالی برگزار می‌شود که لاشه متعفن برجام روی دست بوجود آورندگانش مانده است و به نظر می‌رسد تلاش بیهوده مبتکرانش برای احیای آن نباشد؛ بلکه اهداف دیگری را تحت لوای برجام جستجو می‌کنند.

آرشیو اخبار
۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

امروز بر همگان روشن است که تحریم حداکثری امریکا برای تسلیم ایران به بن بست رسیده است و کارآیی خود را از دست داده است.

همراهی و همسویی اروپاییان با آمریکا نیز نتیجه ملموسی برای آنان در بر نداشته است. اما این برای آنها و دولت روحانی پایان ماجرا نیست.

غرب و مشخصا آمریکا در صدد آن است تا آنچه را که در تحریم ها به دست نیاورده، در مذاکرات مجدد به دست بیاورد.

دولت روحانی نیز پس از سرخوردگی هفت ساله از نتایج برجام تلاش دارد در وانفسای انتخابات پیش رو برای خود از این نمد پوسیده کلاهی بدوزد.

پس هرکسی از ظن خود شد یار من (برجام)، اما سه مانع بزرگ در مقابل این تصورات وجود دارد:

۱‌. افکار عمومی مردم ایران به هیچ وجه آمادگی مذاکرات و توافقات کاغذی بیهوده را ندارد و به جد در مقابل آن می‌ایستد.
۲‌ مصوبه مجلس شورای اسلامی در رابطه با اقدام راهبردی هسته‌ای نیز با تمهیدات قانونی خود اجازه هرگونه وادادگی و سازش را به مذاکره کنندگان نمیدهد.
۳. نظر صریح مقام معظم رهبری در خصوص رفع یک باره همه تحریمها و راستی آزمایی که حالا به مطالبه عمومی و نظر واحد مسئولین نظام تبدیل شده است جلو هرگونه فریبی را گرفته است.

اما آمریکا که از سرنگونی نظام و استقرار دولت همسوی با خود در ایران ناامید شده است در آرزوی مهار جمهوری اسلامی ایران است هرگز از تحریم‌های خود دل نمی‌کند.

و تلاش دارد با بهره گیری از مذاکرات غیر مستقیم یا در صورت امکان مستقیم به خواسته های کم اهمیت ایران عمل نماید به نحوی که همچنان مهار تحریم ها را در دست داشته باشد.

لازم به ذکر است که آمریکا پس از برجام مجموعه تحریم‌های متنوعی را تحت عنوان تحریم‌های حداکثری وضع نموده است که هم دارای تنوع فراوان و هم گستردگی بسیار است و هم چنان به هم پیوسته است که لغو تعدادی از آنها هیچ تغییری در وضعیت تحریم‌های ایران ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل پیشنهاد رفع مرحله‌ای تحریم ها و توقف فعالیت هسته‌ای را مطرح می‌کند.

برای مثال اگر تحریم‌های هسته‌ای را بردارد فریبی بیش نیست زیرا عین همان تحریمها در موشکی و حقوق بشری و مبارزه با تروریسم هم دیده شده است. با این اوصاف به درایت و هوشیاری رهبر فرزانه مان پی می‌بریم که به لغو یک باره همه تحریم ها و راستی آزمایی تأکید دارند.

با ضرس قاطع می گویم هیچ اراده ای از سوی اروپایی ها و آمریکا برای توافق بر سر لغو تحریم ها و اجرای مجدد تعهدات ایران وجود ندارد و آنها فقط و فقط به دنبال سه چیز هستند برجام مجدد و مورد نظر خودشان یعنی نابودی کامل فعالیت هسته ای ایران.

وارد کردن مسئله موشکی به مذاکرات.

وارد کردن نفوذ منطقه ای ایران به مذاکرات.

و استدلال من نیز رویکرد و نگاه آمریکا و غرب به جهان پس از جنگ جهانی دوم است که ۱. نباید اجازه دهند در هیچ جای دنیا قدرت منطقه ای شکل بگیرد.

۲. هیچ قدرت منطقه ای نباید به قدرت جهانی تبدیل شود.

رضی دربندی
دشتستان
هجدهم فروردین ۱۴۰۰

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !