یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

یال اسبی‌ خلیج فارس، محبوب شرقی‌ها/ تجار چینی مشتری اصلی «اَسپَک»+عکس

ماهی یال اسبی به روش قلاب و با استفاده از روشنایی لامپ، شبانه صیاد می‌شود. اَسپَک گونه‌ای از آبزیان است که طول بلند و دندان‌های تیز آن مهم‌ترین شاخصه این ماهی است و در بین مردم عسلویه بنام خیل معروف می‌باشد؛ این ماهی از گونه یال اسبی‌ها که در بین چینی‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

آرشیو اخبار
۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

نزدیک به ۱۰۰ قایق صیادی از عسلویه در صید ماهی یال اسبی فعالیت می‌کنند، مناطق صید این ماهی متفاوت است از منطقه شیب که ۳۵ مایلی با عسلویه فاصله دارد تا ۱۰ و ۵ مایلی نایبند، برکوه و طینه مناطق صید این ماهی می‌باشد.

یال اسبی‌ خلیج فارس، محبوب چینی‌ها

ماهی یال اسبی به روش قلاب و با استفاده از روشنایی لامپ، شبانه صیاد می‌شود. اَسپَک گونه‌ای از آبزیان است که طول بلند و دندان‌های تیز آن مهم‌ترین شاخصه این ماهی است و در بین مردم عسلویه بنام خیل معروف می‌باشد؛ این ماهی از گونه یال اسبی‌ها که در بین چینی‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

حدود ۶۰۰ گونه ماهی یال اسبی در خلیج فارس و دریای عمان زیست می‌کنند و این نوع ماهی مصرف داخلی ندارد و صید آن پس از فراوری به کشور چین صادر می‌شود.

با ورود تجار و مهندسین چینی به سواحل خلیج فارس از پارس جنوبی و عسلویه تا جزیره قشم و کیش، عرضه آبزیان محبوب چینی‌ها رواج پیدا می‌کند که ماهی اسپک نمونه‌ای از گونه‌های دریایی است که در منوی غذای چینی‌ها با قیمتی بالا سرو می‌شود.

هر کیلو ماهی یال اسبی ۵۰ تا ۶۵ هزار تومان

نصر الله زارع رئیس هیات مدیره تعاونی صیادی عسلویه به خبرنگار فارس در عسلویه گفت: به ازای هر کیلو ماهی اَسپَک بین ۵۰ هزار تا ۶۵ هزار تومان پرداخت می‌شود که پس از جمع آوری به بندر بوشهر یا بندرعباس فرستاده می‌شود و از آنجا به کشور چین صادر می‌شود.

یکی از صیادان بندر عسلویه در گفتگو با خبرنگار فارس می‌گوید: برای صید این ماهی تلاش و کوشش زیادی متحمل می‌شویم، خرید ادوات صید اینگونه ماهی هزینه زیادی دارد همچنین طعمه خاص خودش دارد و تجهیزات برای ایجاد نور در داخل دریا می‌طلبد و بعضاً دور بودن محل صید و به علت مقطعی بودن فصل صید ماهی اسپک و از زیاد بودن قایق‌های صیادی صید اینگونه از ماهیان به صرفه نیست.

محمد محمدی مدیر عامل تعاونی صیادی عسلویه گفت: ماهیان یال اسبی با ۱۰۰ فروند قایق و ۳۴۰ نفر صیاد در آبهای شهرستان عسلویه صید می‌شوند که این میزان صید در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است که اینگونه از ماهیان به کشورهای چین، ویتنام و تایلند صادر می‌شوند.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !