جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

فایده سند همکاری ایران و چین!

آرشیو اخبار
۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین پس از کش و قوس‌های فراوان و مذاکرات طولانی روز ۷ فروردین توسط وزرای خارجه ایران و چین به امضا رسید.در این خصوص چند نکته حائز اهمیت است:

۱. ابتدا باید در نظر داشت که در این سند عدد و رقمی مبنی بر میزان حجم سرمایه‌گذاری ذکر نشده و تنها حوزه‌های همکاری مورد تمایل و علاقه دو طرف در آن آورده شده و به گونه‌ای تنظیم گردیده که برای هیچ یک از طرفین تعهدی ایجاد نمی‌کند و عملا الزام آور نیست.

۲. واقعیت آن است که این سند همکاری، ملی و فرادولتی بوده و تصمیمات پیرامون آن در سطح کلان و حاکمیتی صورت گرفته و اهمیت آن در این است که اجماع نظر بر سر آن وجود داشته است.

۳. فایده این سند در این است که به صورت جامع و راهبردی نقشه راه روابط بلند مدت دو کشور را ترسیم می‌کند. بعبارتی یک فضای ذهنی و ادراکی اعتماد ساز فی‌مابین طرفین ایجاد می‌کند تا دو بازیگر مبتنی بر یک مسیر راه و درک متقابل رفتار نمایند

۴. این سند ایران را به یک کمربند توسعه بازمی‌گرداند، به گونه‌ای که ایران در کریدور راهبردی تعامل با کشورهای پیش‌رو قرار می‌گیرد و ایران بخشی از این کمربند توسعه می‌گردد.

۵. این همکاری ایران را به مثابه یک عضو فعال بین‌المللی و در عین حال تأثیرگذار تعریف می‌کند و در راستای خنثی‌سازی تحریم‌ها و فشارها می‌تواند نقش بسزایی ایفا کند و وابستگی‌ها را بشدت کاهش داده و در صورت عملیاتی شدن بخش مهمی از مشکلات کشور را مرتفع خواهد کرد.

اکنون به راه انداختن عملیات روانی گسترده توسط آمریکائی‌ها، ضد انقلاب و شبکه همکار غربگرای داخلی علیه این سند همکاری صرفا به دلیل ترس از شکست پروژه فشارها علیه ایران بوده و باعث می‌شود که ایران دست برتر را در منازعات راهبردی با غرب به دست آورد؛

لذا به تکاپو افتاده‌اند تا افکار عمومی در ایران را علیه این سند همکاری تهییج کرده و مانع از اجرای آن گردند.لازم است فایده‌های این سند همکاری راهبردی در افکارعمومی به نحو شایسته تبیین گردد.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !