سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

معاون بهبودتولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خبر داد:

حمله ملخ به شهرستان های دیلم، گناوه و دشتستان/ مردم در صورت مشاهده اطلاع دهند

ملخ ها شهرستانهای دیلم، گناوه و دشتستان را مورد حمله قرار داده اند عملیات رهگیری و مقابله آغاز شده است. از کشاورزان و دامداران خواهشمندیم در صورت مشاهده حمله ی ملخ ها این موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی اعلام کنند.

آرشیو اخبار
۰۸ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

خسرو عمرانی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در گفت و گو با خبرنگار سپاس گفت: امسال سومین سالی است که ملخ به استان بوشهر حمله کرده می کند

عمرانی تصریح کرد: دو سال گذشته با حمله ی ملخ ها مقابله شد و مانع از هر گونه آسیب و خسارت به زمین های زراعی و باغات شدیم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار کرد: در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ مرحله اول ملخ ها آذر ماه به مزارع حمله کردند که بلافاصله با آن مقابله شد و مرحله ی دوم، در تاریخ پنجم فروردین مجددا ملخ ها به استان حمله کرده اند.

شهرستان های دیلم، گناوه و دشتستان دچار ریزش ملخ شده است

وی افزود: ۶۰ تیم ارزیاب در حال بررسی و پایش حمله و ریزش ملخ ها هستند و بلافاصه بعد از ریزش ملخ کانون های آلوده تشخیص داده شد و عملیات مقابله شروع شده است.

عمرانی گفت: در شهرستان های دیلم و گناوه بر اساس شرایط عملیات های مقابله انجام می گیرد. در این مرحله به دلیل بالغ بودن و تحرک بالای ملخ ها عملیات سم پاشی و مقابله به صورت شبانه انجام می گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: بیش از ۱۱۰ دستگاه سم پاش و به مقدار کافی سم تدارک دیده شده است و ۶۰ تیم در سطح استان آماده ی مقابله با حمله ملخ ها می باشند.

وی بیان کرد: ما در این مرحله با ملخ های بالغ مقابله می کنیم و پیش بینی می شود ظرف دو هفته‌ی آینده پوره های این ملخ ها که تخم ریزی کرده اند متولد شوند.

عمرانی افزود: مرحله ی اصلی مبارزه با پوره ی ملخ ها است که بر اساس شرایط پی ش بینی می شود حدود دو ماه مقابله با ملخ ها ادامه داشته باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: شرایط امسال به دلیل بارش کم با سال های گذشته متفاوت می باشد. به دلیل داشتن زمستان خشک و عدم بارندگی در فروردین مراتع خشک شده اند و این احتمال حمله ی ملخ ها به مزارع و باغات را افزایش می دهد.

وی اشاره کرد: با توجه به تجربیات دو سال گذشته و امکاناتی که در دستنرس داریم پیش بینی می کنیم امسال نیز مقابله ای موفّق با این حشرات داشته باشیم.

عمرانی بیان کرد: از همه ی کشاورزان و دامداران خواهشمندیم در صورت مشاهده حمله ی ملخ ها این موضوع را به مراکز جهاد کشاورزی اعلام کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: در دو سال گذشته دهیاری ها مردم کشاورزان ، فرماناران و حوزه ی مدیریت بحران استانداری ما را در مقابله با حمله ی ملخ ها همراهی کرده اند و درخواست می کنیم در این دوره نیز با ما همکاری و همراهی داشته باشند.

عمرانی گفت: در صورت درخواست مردمی برای مقابله با ملخ ها در اختیار آنها سم قرار می دهیم و شیوه های مبارزه با این آفت را آموئزش می دهیم که با همراهی و همکاری هم بتوانیم با عملیات مقابله را با موفقیت بیشتر انجام دهیم.

انتهای پیام //


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !