جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

کلنگی که در هوا ماند!

بلاتکلیفی پروژه فرهنگی دیار رئیسعلی؛ به قدمت سه دولت/ نقش وزارت ارشاد در ساخت‌وسازهای فرهنگی چیست؟!

مجتمع فرهنگی و هنری شهید "رئیسعلی دلواری" حدود یک دهه پیش در شهر دلوار کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شد. اقدامات اولیه با اعتبار لازم صورت گرفت، اما در دولت تدبیر و امید این پروژه در سایه بی توجهی دولت به فراموشی رفت.

آخرین اخبار
۰۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

بارها در باره فرهنگ و اهمیت آن سخن گفته‌شده است. در یک نگاه رشد فرهنگی جامعه زیربنای همه‌ی پیشرفت‌هاست. ملتی که به‌خوبی با سرمایه‌های خود آشنا باشد و مأموریت خود در زندگی را بشناسد و بداند برای چه آفریده‌شده و به کدام سو باید قدم بگذارد می‌تواند تحول‌آفرین باشد. از این جهت که درد را شناخته و به دنبال درمان می‌رود. گوهر و چکیده‌ی فرهنگ، فرهیختگی و آگاهی است. متولیان فرهنگی مسئولیت دارند مردم را آگاه کنند. آگاه به وظایف و مأموریتی که به‌عنوان یک انسان در جاده زندگی بر دوشان است.

فرهنگ ابعاد مختلف دارد و آنگاه‌که بر مقوله‌ی هنر تأکید می‌کند اهمیتش دوچندان می‌شود. از این‌رو که هنر زاییده‌ی ذات زیبای خدا و انعکاسی از تجلی خداوند در جهان هستی است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه‌ی واژه‌های مربوط به مقوله‌ی فرهنگ را در خود جای‌داده است. هم داعیه‌دار فرهنگ است، هم هنر و هم ارشاد و هم تعیین الگو که آن‌هم برخاسته از اسلام است. اولین سؤال این است که آیا چنین وزارتخانه‌ای توانسته به این مأموریت و مسئولیت سترگ جامه‌ی عمل بپوشاند؟

بدون تردید این گزارش نمی‌تواند به این سؤال در نگاه کلان پاسخ دهد؛ اما می‌تواند سرنخی در این زمینه به دست دهد. اولین مسئله‌ای که در مورد فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در نگاه محدودتر یعنی سطح استانی می توان مورد توجه قرار داد، سیاست زدگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. تجربه انتصابات از گذشته تا حال نشان می‌دهد که سیاست زدگی درد مزمن این وزارتخانه است و از این رو هیچ‌وقت نتوانسته به‌خوبی از عهده‌ی مأموریتی که بر دوشش نهاده شده برآید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انتظار بود که این وزارتخانه عریض و طویل آن‌هم با تغییر و تحولاتی که قرار بود در آن صورت پذیرد به‌سوی انقلاب فرهنگی متناسب با آرمان‌های جمهوری اسلامی به‌پیش برود. به عبارتی قرار بود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرارگاه نهادینه کردن هنر متعهد و فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی باشد. هرچند در حوزه‌ی زیرساخت‌ها یا سخت‌افزاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات بسیار زیادی انجام‌گرفته و در دورترین نقاط کشور شاهد تحول در حوزه ساختارهای فیزیکی و زیربنایی هستیم؛ ولی در حوزه‌ی نرم‌افزاری و تحول فرهنگی متناسب با محتوای انقلاب اسلامی علی‌رغم فعالیت‌های گسترده، از آنجا که هدفمند و همراه با برنامه نبوده و بیش از هر چیز سلیقه حاکم بوده است باید اعتراف کرد که این وزارتخانه نتوانسته به اهداف واقعی‌اش دست پیدا کند.

برای دست‌یابی به اهداف نرم‌افزاری نیاز به کسانی است که در حوزه‌ی فعالیت فرهنگی هم انگیزه و اعتقاد لازم را داشته باشند و هم تخصص لازم. به عبارتی متولیان عرصه‌ی فرهنگ و هنر باید دغدغه‌ی اصلی اشان تغییر و تحول فرهنگی در راستای اهدافی باشد که در سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی متبلور است.

هر چند به نظر می‌رسد در سند چشم‌انداز به‌طور صریح مأموریتی بر دوش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته نشده است، ولی همین فراز بالا می‌تواند هدایت بخش تولیدات محتوایی فرهنگی و هنری باشد. این فراز از سند چشم‌انداز نشان می‌دهند که تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری باید در راستای تربیت جامعه و نسلی مؤمن، مسئولیت‌پذیر و برخوردار از وجدان کاری و متعهد به انقلاب و نظام اسلامی باشد.

اگر فعالیت‌های فرهنگی و هنری نتواند به چنین چشم‌اندازی دست پیدا کند به معنای آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های فرهنگی نتوانسته به اهداف خود دست پیدا کنند. حال بعد از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و ۴۱ سال از استقرار نظام جمهوری اسلامی باید به بررسی دقیق عملکرد دستگاه‌های فرهنگی پرداخت و بدون تعارف باید ارزیابی و قضاوت کرد که آیا دستگاه‌های فرهنگی به‌خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توانسته حتی به‌طور نسبی به اهداف مندرج در سند چشم‌انداز دست پیدا کند یا خیر؟ به نظر می‌رسد در این زمینه پاسخ قابل قبولی نداشته باشیم. شاید هم ارزیابی دقیق مشکل باشد.

ازآن‌جهت که در ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی و هنری و بازخورد آن در جامعه که امری کیفی است ابزار درستی برای برآورد چنین شاخصی وجود ندارد و یا متصدیان نخواسته یا نتوانسته‌اند چنین شاخص‌های ارزیابی کیفی را تعیین کنند. روشن‌تر اینکه فعالیت‌های فرهنگی و هنری، جشنواره‌ها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و صدها نوع فعالیت ازاین‌دست تا چه اندازه توانسته بر قشر مخاطب در راستای اهداف سند چشم‌انداز اثرگذار باشد؟ به نظر می‌رسد متولیان در این زمینه پاسخ قابل قبولی نداشته باشند. در حوزه زیرساخت‌های فرهنگی هر چند امکان ارائه آمار وجود دارد. حتی می‌توان نگاه مقایسه‌ای نسبت به گذشته داشت.

ولی باز هم در حوزه‌ی نیازسنجی شاخص دقیقی مشخص نشده و معلوم نیست که ساخت‌وسازهای فرهنگی تا چه اندازه هدفمند و بر اساس نیازها و توزیع جمعیت طراحی و اجرا شده است. این سؤال را می‌توان مطرح کرد که آیا مسئولان کشوری یا استانی استاندارد تعریف‌شده‌ای برای تناسب فضاهای فرهنگی با میزان جمعیت دارند؟ اگر چنین شاخصی دارند آیا این زیر ساخت‌ها بر مبنای فراوانی جمعیت احداث‌شده‌اند؟ آیا به ارزیابی دقیق رسیده‌اند که سطح متوازن زیرساخت‌ها با میزان جمعیت چقدر است؟

یکی از زیرساخت های مهم فرهنگی که می توانست در حوزه فعالیت های فرهنگی هنری استان بوشهر تحول آفرین باشد، احداث مجتمع فرهنگی هنری در شهر دلوار در جهت اهداف گردشگری بنام شهید رئیسعلی دلواری بود. این پروژه فرهنگی در دولت دهم کلنگ زنی و با آغاز دولت تدبیر و امید عملیات اجرایی آن متوقف شد.

پروژه احداث مجتمع فرهنگی رئیسعلی دلواری با اعتباری حدود ۴ میلیارد تومان کلنگ زنی شد اما به دلیل غفلت دولت در تکمیل پروژه‌ها امروز با توجه به اینکه پیشرفت حدود ۵۰ درصدی دارد، برای تکمیل آن حداقل ۱۱ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

درخواست مردم از مسئولین برای تکمیل پروژه فرهنگی دلوار

علی احمدنیا مسول گروه جهادی مطالبه گران آبادی وطن دلوار در گفتگو با خبر سپاس با اشاره به اینکه  سال‌ها از وعده مسولین می‌گذرد، گفت: بارها مسئولین استانی در راستای ترویج فرهنگ به مردم وعده دادند، اما بی توجهی به مطالبات و تکمیل پروژه‌های فرهنگی در بخش ساحلی دلوار شاهد اصلی بی توجهی به فرهنگ مردم منطقه است.

وی افزود: گروه جهادی مطالبه گران با پیگیری های مستمر توسط مسولین امر درخواست دارد، پاسخ به عدم تخصیص بودجه و دلیل اصلی رها شدن پروژه مهم فرهنگی دیار شهید رئیسعلی دلواری جهت تنویر افکار عمومی منتشر شود.

احمد‌نیا تصریح کرد: تا کی باید جوانان شهر  دلوار در انتظار تکمیل پروژه های مهم و کلیدی شهر باشند. مردم باید تا کی از امکانات حداقلی محروم باشند.

تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی دلوار نیازمند اعتبار ملی است

حسن درویشی بخشدار در گفت و گو با خبرنگار سپاس، با اشاره به متولی پروژه مجتمع فرهنگی دلوار، اظهار کرد: بهره بردار پروژه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجری طرح مسکن و شهر سازی بود که با پیگیری‌های مستمر پروژه برایا اتمام به شهرد ارای دلوار در حال واگذاری است.

بخشدار دلوار گفت: در سالهای گذشته اعتبار بسیار کمی به پروژه تخصیص داده شد اما کافی نبود. برای تکمیل پروژه نیاز به حدود ۱۱ میلیارد تومان است که در اعتبار شهرستان به دلیل کمبود منابع اعتباری امکان پذیر نیست.

وی افزود: با توجه به حجم بالای اعتبار برای ادامه روند اجرایی این پروژه، باید با استفاده از اعتبارات نفت و یا ملی تکمیل و به بهره برداری برسد.

 

انتظار ۷ساله مجتمع فرهنگی دلوار به اعتبار

شهردار دلوار در گفت و گو با خبرنگار سپاس با اشاره به کم توجهی نسبت به موزه شهید رئیس علی دلواری، اظهار کرد: یکی از بزرگترین موزه استان بوشهر، موزه شهید رئیسعلی دلواری است که در شهر دلوار واقع شده است.

وی گفت: هر مهمانی وارد استان می‌شود یکی از مهمترین برنامه‌ها بازدید از این موزه است. اما میراث فرهنگی طی یکسال حتی یک‌میلیون تومان نیز به این مجموعه اختصاص نداده است، حتی نیروی خدماتی برای تمیز کردن محوطه موزه ندارد.

خیری ابراز کرد: مجموعه فرهنگی در دلوار حدود ۷ سال است که اسکلت بندی انجام و در انتظار تامین اعتبار است.

شهردار دلوار افزود: اسکلت بندی که سالهای گذشته احداث شده در حال نابودی است، نیاز است توجه‌ ویژه‌ای به آن شود.

وی بیان کرد: برخی پروژه‌های فرهنگی در استان تحت هر شرایطی افتتاح می‌شود، اما نسبت به دلوار کمترین توجه می‌شود. برای تکمیل مجتمع فرهنگی دلوار ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

انتهای پیام//

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !