جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

دولت و نهادهای مردمی باید در کنار هم قرار گیرند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: دولت، نهادها و تشکل‌های مردمی برای خدمت به جامعه باید در کنار هم قرار گیرند.

آخرین اخبار
۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

محمد تقی ایرانی روز سه شنبه در نشست با سازمان‌های مردم نهاد (سمن) استان بوشهر افزود: در حوزه اجتماعی هیچ دست دیگری به غیر از دولت و تشکل‌های غیر دولتی نیست که به مردم کمک کند.

وی بیان کرد: امروز دولت به عنوان سیاست‌گذار دست خود را برای کمک به مردم و حل مسائل و مشکلات به سمت تشکل‌های غیر دولتی دراز کرده است شاید در برخی جاها مشکلات و کمبودهایی وجود دارد اما سمن‌ها جایگاه واقعی خود را یافته و به یک برند اجتماعی تبدیل شده‌اند.

وی تاکید کرد: در این شرایط اگر می‌خواهیم مشکلات کمتر شود راهی بجز از تقویت سازمان‌ها و تشکل‌های غیردولتی وجود ندارد.

ایرانی با اشاره به فعالیت‌های گسترده سازمان‌های مردم نهاد در بحث کرونا افزود: همانطور که دولت در بحث اطلاع رسانی خدمات خود ضعیف عمل کرده سمن‌های فعال ما نیز در بحث اطلاع رسانی خدمات خیرخواهانه و خداپسندانه که براساس وظیفه دینی و ملی بوده ضعف داشته‌اند و مردم در جریان فعالیت و خدمات آنها نیستند.

وی با تاکید بر ضرورت و اهمیت آموزش گفت: این درحالی است که سمن‌ها با استفاده از شبکه فضای مجازی ضمن ایجاد ارتباط مستقیم با مردم باید یارگیری و کادرسازی کنند.

ایرانی اضافه کرد: امروز جامعه ایران به بلوغ لازم رسیده و تشکل‌های غیردولتی را پذیرفته است و زمان آن رسیده که خود تشکل‌ها با برنامه منسجم و علمی خود را به اثبات برسانند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: فعالیت ساختاری و تشکیلاتی سمن‌ها و یا نهادهای غیر دولتی و برآمده از مردم در جامعه ایرانی همواره وجود داشته و  امروز افراد به صورت داوطلبانه در قالب تشکل‌های مختلف به صورت علمی تر، جامع تر و مسئولیت پذیرتر به مسائل مختلف ورود کرده و در کنار مردم قرار دارند.

وی ادامه داد: پرداختن به امور مردم از سوی تشکل‌ها و نهادهای غیر دولتی امر به معروف است و این برای فرهنگ ما ارزشمند است.

ایرانی بیان کرد: حرکت جامعه روستایی به سمت شهری شدن باعث شده انسان از یک زندگی طبیعی و آرام به یک زندگی پیچیده شهری گرایش پیدا کند و این امر باعث بروز مسائل و مشکلاتی می‌شود.

وی اضافه کرد: زندگی شهری هرچند انسان را به تولید، توسعه و رفاه ظاهری می‌رساند اما او را مکانیکی بار می آورد و با آلودگی‌های زیست محیطی مختلفی روبرو می‌کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر تاکید کرد: آنچه سازمان‌های مردم نهاد امروز باید انجام دهند این است که بویژه در مسائل اجتماعی به صورت علمی به مسائل مختلف ورود کنند.

ایرانی اظهار کرد: وظیفه سازمان‌های مردم نهاد تنها کمک رسانی نیست بلکه این تشکل‌ها باید بازوی مطالعاتی و تحقیقاتی داشته باشند ونتیجه تحقیقات خود را در اختیار نهادها و دستگاه‌های اجرایی قرار دهند.

وی یادآور شد: تنها راه حل رفع آسیب‌های اجتماعی مطالعه، تحقیق و پژوهش است که باید مورد توجه قرار گیرد.

ایرانی گفت: امروز به دلیل شیوع ویروس کرونا با یک سبک زندگی جدید روبرو شده‌ایم که نه تنها سبک زندگی ما ایرانیان بلکه کل جهان نیست و تناسبی با فرهنگ و تاریخ ما ندارد به همین دلیل با مشکلات زیادی مواجه هستیم که در این مسیر حضورتشکل‌های مردم نهاد ضروری است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر گفت: در زمان حاضر شمار سازمان‌های مردم نهاد در این استان از ۱۸ تشکل در سال ۹۲ به ۴۵۰ تشکل فعال افزایش یافته است.

محمد مظفری افزود: سازمان‌های مردم نهاد در استان بوشهر امروز از نظر کمی و کیفی رشد مطلوبی داشته و منشا خدمات مختلفی در این استان هستند.

وی بیان کرد: خدمات و فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد به عنوان حلقه واسط میان مردم و دولت باید به اطلاع جامعه رسانده شود.

مظفری با اشاره به حضور موثر سازمان‌های مردم نهاد در جریان کرونا ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده تولید محتواهای آموزشی و آگاهی سازی است که این تشکل‌ها به خوبی به شیوه‌های مختلف در این بخش حضور یافتند.

وی تاکید کرد: بسیاری از کارهای خیرخواهانه تشکل‌های مردم نهاد در گمنامی و بدون اطلاع رسانی انجام شد که می‌طلبد برای آگاه سازی مردم فعالیت این تشکل‌ها بیشتر انعکاس یابد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !