جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

انتخابات شوراها آزمونی بزرگ برای مجریان و مردم

آرشیو اخبار
۰۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ دو انتخابات مهم در تاریخ انقلاب اسلامی رقم می خورد که هر دو از جهاتی بسیار مهم هستند. انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با تکیه بر تجربیات و عملکرد شوراهای اسلامی دوره های قبل می‌تواند با ساز و کار جدیدی در نحوه انتخاب کاندیداها شکل بگیرد. تجربه شوراهای قبل نشان داده علیرغم اینکه برخی شوراها خوب عمل کردند و از این جهت باید سپاسگزار آن ها بود؛ ولی تعداد دیگری بودند که اعضای آن ها یا در ابتدای کار صلاحیت لازم را نداشتند و از سوی هیئت های اجرایی و نظارت مورد تایید قرار گرفتند یا بعدها دچار مشکل شدند. درگیری های خسته کننده همراه با فرصت سوزی بر سر انتخاب شهرداران و یا درخواست‌ها و تقاضاهای خارج از حوزه مسئولیت از شهرداران و حتی رانت خواهی مشکلاتی است که به خاطر رفتار این گونه اعضای شوراها ایجاد می‌شود.

انحلال برخی شوراها و اخراج برخی از اعضای شوراها همگی تجربه های تلخی هستند که باید در انتخابات شوراهای شهر و روستا در سال ۱۴۰۰ مورد توجه قرار بگیرد.

در انتخابات اعضای شورای شهر و روستا دو ملاحظه مهم باید وجود داشته باشد یک ملاحظه از سوی هیئت های اجرایی و نظارت و ملاحظه دوم از سوی مردم هیئت‌های اجرایی و نظارت وظیفه دارند که در مرحله تایید کاندیداها تمام همت خود را به خرج بدهند تا جلوی تایید افراد فاقد صلاحیت را برای داوطلب شدن بگیرند.

کسی تصور نکند عدم تایید افراد فاقد صلاحیت با دموکراسی و انتخاب آزادانه مردم در تقابل است.

رفتار قانونمند هیئت‌های اجرایی درباره تایید صلاحیت داوطلبان عضویت در شورای شهر و روستا عین دموکراسی و احترام به رای و نظر مردم است بدون تردید مردم دوست ندارند کسانی را انتخاب کنند که بعداً به حقوق آنها خیانت کند و به جای وقت گذاری برای خدمت و رفع مشکلات آن ها دچار باندبازی و رانت‌خواری و سوء استفاده از موقعیت خود در شورا شوند.

آرزوی مردم این است که کسانی به شوراهای شهر و روستا راه یابند که دلسوز صادق و سالم باشند و تمام همت خود را در خدمت به آنها و حل مشکلات به کار گیرند.

در اینجا است که مسئولیت هیئت های اجرایی و نظارت سنگین می‌شود این هیئت‌ها با تایید صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراهای شهر و روستا این پیام را به مردم می‌دهند این افراد از نظر صلاحیت های عمومی برای ورود به شورا مشکلی ندارند و این وظیفه مردم است که با انتخاب برترین‌ها به وظیفه خود عمل کنند.

مسلما منظور از داشتن صلاحیت برای عضویت در شورا بحث گرایش های سیاسی شناخته شده در درون نظام نیست.

درباره تعیین صلاحیت‌های داوطلبان عضویت در شوراها هموار دو مشکل عمده وجود داشته است: یکی عملکرد غیرقابل دفاع هیئت‌های اجرایی بوده که معمولاً چشم بسته اکثریت مطلق داوطلبان را تایید صلاحیت می کنند و توجهی به استعلام از منابع چهارگانه نیز ندارند. آنچه باب شده این است که هیئت های اجرایی تقریباً از خود سلب مسئولیت می‌کنند و توپ را در زمین هیئت نظارت می‌اندازند.

غافل از اینکه تساهل و تسامح به خرج دادن و تایید فله‌ای افراد علیرغم وجود مستندات قطعی، باعث ایجاد مسئولیت هم در برابر مردم و هم در برابر خدا خواهد شد. موضوع دیگر به هیئت‌های اجرایی و هیئت های نظارت شوراها که متشکل از نمایندگان استان هستند برمی‌گردد.

در این زمینه نیز تجربیات خوبی وجود ندارد. بررسی سوابق هیئت های نظارت شورا ها نیز نشان می‌دهد که نمایندگان هر دوره بنابر معذوریت ها و ملاحظاتی که در مقابل منتخبین خود دارند و یا گوشه چشمی به دور بعدی انتخابات دارند با اغماض حداکثری به داوطلبان می نگرند و چه بسا افرادی را که عدم صلاحیت آنها برای راهیابی به شورا محرز است و حتی دارای سابقه سوء هستند تایید صلاحیت می‌کنند. این دو آفتی است که همواره دامنگیر انتخابات شوراها است. در این دوره با توجه به شناختی که از نمایندگان وجود دارد انتظار می‌رود که بدون هیچ گونه ملاحظه‌ای به وظیفه قانونی و شرعی خود عمل کنند.

در این میان مردم نیز وظیفه ای سنگین دارند. مردم باید به دور از هر گونه تعصبات قومی، دوستی، محلی و منطقه‌ای به کسانی رأی دهند که صلاحیت لازم برای عضویت شوراها را داشته باشند و تقدی که از این رهگذر به عده‌ای از انتخاب کنندگان وارد است؛ در نظر گرفتن ملاحظات قومی و محلی و باندی است که موجب می‌شود گاه شایستگان که می‌توانند منشأ خدمات فراوانی به خود این مردم شوند نتوانند به شوراها راه یابند.

به این آفت‌ها تخلفاتی را که در حین انتخابات نیز صورت می‌گیرد اگر اضافه کنیم متوجه می‌شویم که انتخابات شوراها آزمونی سخت برای مجریان و ناظران و مردم است. شوراهای شهر و روستا محصول کاشت مردم می باشد. مردم هرچه می کارند همان را درو می کنند. نباید انتظار داشته باشند بذری بی‌خاصیت بکارند و محصولی پرخاصیت درو کنند.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !