چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

کودکان بازمانده از تحصیل در استان بوشهر شناسایی و ساماندهی شوند

معاون استاندار بوشهر با تاکید بر شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل گفت: ساماندهی و آسیب شناسی این کودکان باید مورد توجه دستگاه‌های ذیربط قرار بگیرد.

آخرین اخبار
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

محمدتقی ایرانی در نشست کارگروه تخصصی سلامت کودکان محروم از تحصیل و کودکان کار با تاکید بر توجه به رفع نگرانی‌‌های این حوزه اظهار داشت: امروزه با مباحثی مواجه هستیم که به‌عنوان آسیب‌ اجتماعی از آن نام می‌بریم و در جوامع مختلف چهره‌ای نازیبا از زندگی را به نمایش گذاشته‌اند لذا می‌بینم این دردها و تبعیض‌ها صرفا مشکل کشورهای در حال توسعه نیست بلکه درد مشترک همه جوامع بشری است .

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، با بیان اینکه همه جوامع با انواع آسیب‌های اجتماعی مواجه هستند تصریح کرد: این نوع آسیب‌ها در اروپا، آمریکا، آسیای جنوب شرق و تمامی جوامع وجود دارد و هر کشور به مقتضای فرهنگ جامعه خود آن‌را مدیریت می‌کند.

وی، با تاکید بر تحقیق و پژوهش در خصوص علت آسیب‌های اجتماعی افزود: در کشور ما در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر تصمیمات خوبی گرفته شد و در این راستا قبل از شیوع کرونا، سازمان اجتماعی کشور به‌صورت منظم در محضر مقام معظم رهبری جلسات متعددی را تشکیل داده که معظم‌له با دغدغه نسبت به شناسایی و کاهش این آسیب‌ها در جامعه تاکید داشتند.

ایرانی، با بیان اینکه بررسی آسیب‌هایی همچون اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق، کودکان خیابانی و کار، زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست در فضای کارشناسی قرار گرفته است تصریح کرد: در این عرصه دستگاه‌های اجرایی، نهادهای غیردولتی، فعالان عرصه بین‌المللی فعالیت کردند و کارها و طرح‌های مهمی در عرصه مقابله با آسیب‌های اجتماعی تدوین و عملیاتی شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، جلوگیری از رشد آسیب‌های اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: کارشناسان تلاش می‌کنند با بررسی‌های دقیق، این آسیب‌ها را ساماندهی، کنترل و کاهش دهند که نشان از عزم نظام اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات اجتماعی دارد.

وی، با بیان اینکه ویروس کرونا مشکلات متعدد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در جوامع ایجاد کرده است تاکید کرد: در این عرصه نابردباری و تحمل ناپذیری برخی خانواده‌‌ها نسبت به برخی موارد و تغییر سبک زندگی و تبدیل زندگی باز اجتماعی به بسته غیراجتماعی، مشکلات و آسیب‌هایی ایجاد کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، با بیان اینکه در عرصه ویروس کرونا، خانواده‌ها به سبب سلامتی مردم و آحاد جامعه مجبور به فاصله‌گذاری اجتماعی شدند گفت: در این راستا با رعایت این موارد و شیوه‌نامه بهداشتی، سلامتی کشور در عرصه مقابله با کرونا حاصل شده است و نسبت به بسیاری از کشورهایی که تجهیزات و امکانات و از حمایت‌های ویژه بهداشت جهانی برخوردارند، وضعیت ایران بسیار مطلوب‌تر است.

ایرانی، رعایت مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تلاش کادر درمانی و بهداشتی را عامل موفقیت ایران در عرصه مقابله با کرونا دانست و افزود: ان‌شالله با ادامه این روند جامعه از بلای ویروس کرونا به بهبودی و ایمنی در حوزه سلامت دست می‌یابد.

وی، با بیان اینکه کرونا سبب تعطیلی بازار و ایجاد مشکل در اقتصاد و معیشت خانوارها شد تصریح کرد: این بیماری اثرات مخربی بر روی فرهنگ، اقتصاد، معیشت و روابط اجتماعی جامعه گذاشت اما روش‌های مختلف برای  شکل دیگری از اشتغال، زندگی و فرهنگ ارائه کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، با اشاره به کودکان بازمانده از تحصیل تاکید کرد: آسیب شناسی در این خصوص باید مورد توجه قرار بگیرد.

ایرانی، با بیان اینکه برخی افراد عامل آسیب‌ها را ناشی از فقر، بیکاری و مشکلات فرهنگی می‌‌دانند تصریح کرد: در این راستا برخی کودکان کار و خیابانی که از طریق گروه‌های خاصی به صورت سازمان‌یافته به‌کار گرفته می‌شوند جرم است و باید حتما نیروی انتظامی و دستگاه قضایی با کسانیکه سازمان‌یافته به‌کارگیری می‌کنند برخورد قاطع کند.

وی، با تاکید بر شناسایی دلالان متکدیان گفت: در این راستا ضمن جمع‌آوری متکدیان باید ساماندهی شوند و در این زمینه سازمان بهزیستی باید این افراد را غربالگری کند تا زمینه برگشت زندگی آنها فراهم شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، با اشاره به اینکه شهرداری‌ها باید در این حوزه ورود کنند خاطر نشان کرد: هر چند کار شهرداری‌ها در این عرصه دائم نیست ولی با ایجاد  و تجهیز مجتمع‌های نگه‌داری و اردوگاهی، با متولی‌گری بهزیستی و کمیته امداد آن‌را در اختیار موسسه‌های خیریه قرار دهند و با شناسایی کودکان و ردیابی مشکلات آنان از سوی آموزش و پرورش، زمینه برطرف شدن آسیب‌های آنان فراهم کنند.

ایرانی، با تاکید بر توجه به آموزش تحصیلی، کودکان کار و بازمانده از تحصیل تصریح کرد: باید این کودکان به‌گونه‌ای هدایت شوند که ضمن فراگیری مهارت‌های فنی و زندگی زمینه ادامه تحصیل و ساماندهی آنان فراهم شود.

وی، با اشاره به ساماندهی و نظارت بر حاشیه‌نشینی در برخی از شهرهای استان اشاره کرد و گفت: بازگشت کودکان کار به تحصیل در اولویت قرار دارد و در این زمینه همه دستگاه‌ها و نهادها باید همکاری و کمک کنند تا از این کودکان از آموزش‌های لازم برخوردار شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، با بیان اینکه مدیریت خوب اجتماعی آسیب‌ها را کاهش می‌دهد افزود: آسیب‌های اجتماعی قابل مدیریت و کنترل هستند که این مهم همواره باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار بگیرد و در این راستا مصوبه اجرایی ستاد ساماندهی متکدیان در دستور کار دستگاه‌ها قرار گرفته می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !