یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

استاد دانشگاه:

رئیس جمهور از مواضع پرهزینه برای نظام دست بردارد/ روحانى مدیران خود را امر به هتاکى کرد

رستم‌پور گفت: به نظر مى رسد وقت آن رسیده است که رئيس جمهور از این گونه رفتارها و مواضع پرهزینه برای نظام و بی فایده برای خود و دولتش دست بردارد.

آرشیو اخبار
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

هوشنگ  رستم‌پور استاد دانشگاه در گفت و گو با سپاس، با اشاره به درخواست رییس جمهور برای برخورد با هتاکان به خودش، اظهار کرد: کارآمدی، میزان حکمرانی خوب است. این میزان را هرگز نباید مورد غفلت قرار داد. اگر کارآمدی از یک حکومت رخت بربندد معلوم است میزانی در کار نیست. میزان که در کار نباشد، ادب و آداب حکمرانی خوب در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد اقدام برخی‎ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهو فرمودند: اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.

استاد دانشگاه بیان کرد: بی‌شک هتاکی به رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان کشور مذموم است، اما بد نیست جناب رئیس‌جمهور هم نگاهی به ادبیات خود طی این سال‌ها نسبت به منتقدان داشته باشند. لیست عبارات تند و هتاکانه در این ادبیات شامل چه مواردی می‌شود؛ بزدل، بروید به جهنم، دین‌نشناس، جیب‌بر، بی‌شناسنامه، هوچی‏گر، متوهم، عصر حجری، بی‌عقل، ترسو و… اینها مشتی نمونه خروار است .”بی‌عقل”؛ پنجاه و چهارمین و در پنجاه‌وپنج مین توهین رسمی ثبت‌شده، روحانى منتقدان دولتش را “ناقص‌العقل” خواند.روحانی طی این سال‌ها توهین هاى متعدد و متنوعى نثار منتقدان کرده است و در میان منتقدان هیچ نمونه‌ای را نمی‌توان آدرس‌ داد که از این الفاظ رکیک علیه رئیس‌جمهور و یا دولتمردان ایشان استفاده کرده باشد. البته که این ادبیات غیرقابل قبول، مجوزی برای استفاده از عبارات مشابه برای منتقدان فراهم نمی‌کند و پاسخِ «های»، «هوی» نیست.

مدیر کل سابق استانداری بوشهر خاطرنشان کرد: از سوى دیگر روحانى به جای ارائه گزارش کار در خصوص رفع بیکاری و حمایت از تولید در جهت تامین فضاى جهش تولید و کالای ایرانی ،از مفاسدی که بر اثر بحران ارزی به وجود آمد، ثروت مردم را به شدت کاهش داد، جیب دلالان ارزی و برخی دستگاه های دولتی را پر کر؛ به جای اینکه از بر زمین ماندن شعارهای انتخاباتی خود سخن بگویید و در مورد بیکاری جوانان و وضع بد معیشت مردم صحبت کنند، با کلمات رنگارنگ و توهین آمیز و حاشیه پردازی های متنوع و متعدد، سایر دستگاهها، منتقدان و گاهی جامعه را در معرض تخطئه و توهین قرار مى دهد.

وی گفت: به نظر مى رسد وقت آن رسیده است که رئیس جمهور از این گونه رفتارها و مواضع پرهزینه برای نظام و بی فایده برای خود و دولتش دست بردارد. رئیس جمهور مدیران ارشد دولت را به نام هم‌اندیشی در سالن اجلاس سران جمع و در این نشست گفت  چرا مدیران دولتی روزه سکوت گرفته‌اند. آنها از چه می‌ترسند؟ اگر نمی توانند، از اخم این و ‌آن می‌ترسند، باید کنار بروند. جناب روحانى به واقع مدیران خود را امر به توهین و هتاکى به منتقدان کرد.

شهردار سابق برازجان عنوان کرد: امسال، به عنوان سال پایانى دولت، سال پاسخ رئیس جمهور به مطالبات مردم است. اما چرا از رئیس جمهور و دولتمردانش قول و فعلی صادر می شود که با این مطالبات ،مناسبات و پرسشهاى مردم نسبتی ندارد؟

وی ادامه داد: برای پاسخ به این سوال باید رفتارهای روحانی در ۸ سال اخیر را مرور کنیم و با نگاهى گذرا بر رفتارهای روحانی با منتقدین، متوجه می‌شویم که روحانی بیش از ۵۵ بار، منتقدین را با الفاظ ناپسند مورد توهین و فحاشی قرار داده و قدم به قدم به این مرحله رسیده است و احتمالاً در روزها و ماه‌های آتی، رفتارهای بیشتری از این سنخ از حسن روحانی شاهد خواهیم بود.
به راستى براى این رفتار روحانی چه اسمی می توان گذاشت؟

رستم‌پور تصریح کرد: نهی رهبر انقلاب از هتاکی نسبت به دولت و رئیس‌جمهور و سایر مسئولان نظام، همان‌طور که ایشان نیز تاکید کردند به معنای بستن راه نقد نیست. نقد مسئله‌محور است و بر موضوع تمرکز دارد و از این روی با هتک حرمت فاصله فراوانی دارد.

استاد دانشگاه افزود: بررسی کارنامه دولت اعتدال تدبیر و امید در هفت و نیم سال گذشته با یک نگاه غیر صفر و صدی حتما نکات مثبت و منفی توامان داشته است. اما علی‌رغم مشارکت مردم در سال هاى ٩٢ و ٩۶ برای دادن رای به حسن روحانی، برآیند مردم پس از گذشت هفت و نیم سال چندان به انتخابشان مثبت نیست.در واقع یک ناکارآمدی مدیریتی در بیشتر دستگاه های اجرایی روبرو بودیم که به واسطه استفاده نکردن از نیروهای نخبه بر مدار شایسته سالاری رخ داد. اما على رغم کارنامه ناموفق موجود انتشار ویدئوی شعار موتورسواران در اصفهان علیه رئیس جمهوری واکنش‌های زیادی از سوی مقامات دولت و برخی مسئولان و  فعالان سیاسی و هواداران دولت از مشاور روحانی تا دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامى به همراه داشت.

شهردار سابق برازجان اذعان کرد: اقدام  شماری از افراد در حاشیه راهپیمایی شهر اصفهان که از شعارهای موتورسواران و شرکت کنندگان در مراسم ۲۲ بهمن نبود و این نخستین بار نیست که چنین شعارهایى در تجمعات اعتراضی علیه دولت روحانی به گوش می‌رسد و بدون دستگاه هاى متولى امر رسیدگى پاسداری از قانون و حرمت و صیانت از شخصیت حقوقی و حقیقی افراد را مقدم بر هر نظری دانسته و با قانون شکنان برخورد قاطعانه خواهد کرد اما آنچه خشم طرفداران روحانی و دولت او را برانگیخته، زمان و گستردگی طرح آن است به نظر می‌رسد که دولت روحانی با در پیش گرفتن سخنان جنجال‌برانگیز سعی دارد افکار عمومی را خارج از مسائل دولت منحرف و مدیریت کند تا فشارها و انتقادات را نسبت به عملکرد خود بکاهند؛ و یک الی چند هفته فضای سیاسی کشور را حول این سخنان ملتهب خواهند کرد و کارشناسان و مشاورانش مشغول ایده‌پردازدی و مخالفان و موافقان مشغول زد و خورد بر سر مسئله مذکور با یکدیگر می شوند ،رویه‌ای که خارج از وظیفه اصلی دولت یعنی تمشیت امور است.

وی خاطرنشان کرد: روحانى ۱۶ بهمن ۹۲ در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای مردم در توزیع سبد کالا برای اولین بار از مردم ایران عذرخواهی کرد. اینک پس ا هفت سال روحانی علاوه بر طلب عفو از مردم، با نامیدن شش ماهه پایانی دولتش به عنوان “دوران بازآفرینی” چه هدفى دارد؟

مدییر کل سابق استانداری بوشهر گفت: روحانی مى خواهد تلخی‌های هشت ساله مدیریتش را با نام جنگ تحمیلی اقتصادی کم کم به شیرینی بدل نماید. طلب عفو بدون جبران کاستی‌ها شاید دیگر برای مردم ایران که در این سه سال و نیم اخیر بیشترین فشارها را تحمل کرده‌اند، آن شیرینی زمستان ۹۲ و پوزش روحانی را نداشته باشد. این وظیفه اصلی دولت روحانی و رئیس‌جمهور است که در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم با اقدامات موثر ، تغییرات ملموسی را در وضع زندگی مردم به خصوص در معیشت طبقات تحت فشار اقتصادی ایجاد کنند تا این طلب عفو و جبران کاستی‌ها علاوه بر کم کردن آلام مردم، به درسی برای همه سیاستمدارانی بدل شود که از اشتباهاتشان عذرخواهی نمی‌کنند، به دنبال جبران کاستی‌های گذشته و حال خود نیستند.

رستم‌پور اظهار کرد:  امروز ترکش‌های تحریم و تورم در زندگی مردم مشهود و معیشت و زندگی مردم در معرض خطر است، البته امام خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی نقشه راه آینده ایران را با این بیان که پس از حضور معجزه‌گون ملت فهیم در تشییع پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی و یارانش فرمودند: «ملت باطن خود یعنی استقامت در مقابل شیاطین را در این حضور نشان داد و تنها راه ادامه این مسیر عزت‌آفرین، قوی‌تر شدن ایران در همه زمینه‌هاست.»بى شک آینده درخشانی جلوی ملت است‌ باید با حضور جوانان علاقه‌مند و پرشور مشکلات از سر راه مردم برداشته شود.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !