سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

سرمایه گذاری در بورس از رویا تا سرآب/ روحانی دعوت کرد؛ وزیرش هشدار داد!

بورس این روزها وضعیت بسیار مبهمی دارد و ترس را در بین سرمایه گذاران حتی با نگاه بلند مدت ایجاد کرده است؛ اما چرا بازار سهام به این وضعیت رسید و رویایی سرمایه گذاری در آن به سرآبی وحشتناک تبدیل شده است.

آرشیو اخبار
۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

بازار ناشناخته سهام این روزها به اعتقاد کارشناسان وضعیت جهنمی دارد؛ بورس اوراق بهادار در یک ساله گذشت روند پُر فراز و نشیبی را سپری کرده به طوری که از مهر ماه سال گذشته با حمایت‌های دولت روند صعودی آرامی در پیش گرفت و تا پایان سال گذشته بازدهی حدود ۱۰۰ درصد را ثبت کرد اما در سال جاری با حمایت‌های بیشتر بازدهی بورس در ۴ ماه و نیم نخست سال جاری تا به بیش از ۳۰۰ درصد رسید.

دولت از مهر ماه سال گذشته برای تامین مالی و جبران کسری بودجه خود، حمایت از بازار سهام را در دستور کار خود قرار داد و روند صعود بورس از آن زمان آغاز شد؛ هر چند در ۶ ماه دوم سال گذشته این روند کند‌تر از امسال پیش رفت اما باعث فراگیر شدن بازار سرمایه و هجوم مردم برای ورود به بورس را فراهم کرد که طوری که میزان کدهای بورسی صادر شده چند برابر کل سال‌های گذشته بود.
بازار سهام هر چند در مقاطعی مثل بهمن ماه سال گذشته و یا اردیبهشت ماه امسال با روند نزولی مواجه شد اما حمایت دولت در آن مقاطع اجازه اصلاح را نداد و راه رشد متوقف نشد زیرا دولت قصد داشت با فروش دارایی و سهام خود از بازار سهام تامین مالی انجام دهد.
کارشناسان بازار سهام بارها در مورد روند رشد و پرشتاب بورس هشدار دادند و تاکید داشتند که بازار سهام ایران کم عمق است و نقدینگی سرازیر شده به سمت تالار شیشه‌ای در تابلوها و رشد قیمت‌ها خودش را نشان می‌دهد و دولت باید تصمیماتی در جهت افزایش عرضه‌ها بگیرد اما این اقدام رخ نداد و بازار سهام بازدهی را ثبت کرد که شاید دیگر هیچ وقت تکرار نشود.

روند حرکتی شاخص کل بورس در یک سال گذشته

 

 

روند حرکتی شاخص کل بورس در شش ماه اخیر

* قماری که در آن دمیده شد/ شاپور محمدی چرا رفت؟

بازار سهام که یک بازار تخصصی است، ریسک خودش را دارد و با سایر بازارها مانند ارز و سکه متفاوت است. سرمایه گذاری در بورس نیازمند رعایت قواعد و اصولی است و افراد برای سرمایه گذاری در این بازار باید مولفه‌های سرمایه گذاری را رعایت کنند، اما حمایت دولت از این بازار باعث رشد بیش از حد بورس و هجوم نقدینگی و پول‌های مردم به آن شد و بعد تصمیمات دستوری سقوط آن را فراهم کرد؛ موضوعی که کارشناسان بارها هشدار داده بودند و وضعیت آن روزهای بورس را به قمار تشبیه کردند اما دولت در این قمار دمید.

بازار سهام در حالی روند صعودی را در روزهای پایانی سال گذشته و روزهای نخست امسال داشت که شاپور محمدی رئیس وقت سازمان بورس قصد داشت با تصمیمات خود مانع رشد بی‌منطق و بی‌حساب و کتاب قیمت‌ سهام  شرکت‌ها و بازدهی غیر معقول بورس شود اما با مقاومت دولت و مقام عالی وزارت وزارت اقتصاد مواجه و در نهایت در روزهای نخست بهار، مجبور به استعفا شد.

یکی از تصمیمات شاپور محمدی در زمان ریاست سازمان بورس کاهش دامنه نوسان به ۲ درصد بود که اواخر اسفند ماه سال گرفته شد اما چند بعد همتی رئیس کل بانک مرکزی از تعویق افتادن این تصمیم خبر داد؛ در نهایت تصمیم فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد برای جلوگیری از این تغییرات ریاست وقت سازمان بورس، شاپور محمدی مجبور به استعفاء کرد و او دهه سوم فرودین ماه امسال پس از نزدیک به چهار سال از ریاست سازمان بورس کنار رفت و حسن قالیباف اصل، مدیر عامل سابق شرکت بورس تهران، جانشین او در ساختمان خیابان ملاصدرا شد.
مهم‌ترین دلیل کناره‌گیری شاپور محمدی از بورس را در اختلاف‌نظر وی با مقامات دیگر در خصوص مقررات جدید هیئت مدیره سازمان بورس عنوان شده بود؛ مقررات جدید معاملات سهام، یک بار در اسفندماه سال ۹۸ به اجرا درآمد، اما سریعاً از سوی وزیر اقتصاد دستور لغو آنها صادر شد.
این قوانین شامل تغییر حجم مبنا و کاهش دامنه نوسانات از ۵ به ۲ درصد بود؛ تصمیماتی که دلیل آنها ورود سیل نقدینگی و افزایش شتابنده برخی سهم‌ها علی‌الخصوص در بعضی شرکت‌های کوچک و نگرانی از رفتارهای هیجانی در بازار بود.
حسین سلاح‌ورزی عضو شورای عالی بورس آن زمان درباره علت استعفای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس، گفته بود: شاید برخی فعالان بازار سرمایه و بخشی از اعضای شورای عالی بورس که نظر موافق با مقررات جدید نداشتند، بر این موضوع بی‌تأثیر نبوده باشند، اما استعفای وی قبل‌ از این موضوعات مطرح بود و به سال گذشته (سال ۹۸) برمی‌گردد.
رشدی که دیگر تکرار نخواهد شد/ تصمیماتی که به جای فروردین ماه در مرداد گرفتند
پس از انتصاب قالیباف اصل به عنوان ریاست سازمان بورس که سابقه مدیرعاملی شرکت بورس را هم در کارنامه داشت و با نگاه دولت به بورس همراه بود، باعث روند صعودی پرشتاب بازار سهام تا روز ۱۹ مرداد ماه شد و رشدی بیش از ۳۰۰ درصد را ثبت کرد و شاخص کل از حدود عدد ۵۲۰ هزار واحد در پایان اسفند ماه به بیش از ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد در روز ۱۹ مرداد ماه رسید؛ پس از آن وارد فاز نزولی و ریزشی شد که تا امروز ادامه دارد و ترس و نااطمینانی به بازار سهام را به مردم القا کرده است.
البته روند ریزشی بازار سهام با دعوای وزیر اقتصاد و نفت برای عرضه صندوق قابل معامله دارا دوم که بعدا به پالایشی یکم تغییر نام داد؛ آغاز شد؛ تصمیمات سازمان بورس مانند کاهش سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در سهام به ۱۵ درصد، کاهش ضریب اعتبار دهی کارگزاریه ها به ۱۰ درصد و… نیز عامل افزایش عرضه‌های سنگین و ریزش سریع بورس شد به طوری که در طول تاریخ بورس چنین ریزشی سابقه نداشته است.
کارشناسان معتقد بودند که این تصمیمات که در مرداد ماه اتخاذ شد، می‌بایست در ابتدای سال رخ می‌داد تا مانع رشد عجیب شود اما دولت پس از تامین مالی از بورس و اینکه به همه اهدافش نرسید، حمایت خود را از بازار سهام برداشت هر چند بعدا این تصمیمات لغو شد و اقدامات حمایتی و دستوری برای حمایت از بورس در شهریور ماه گرفته شد اما اقدامات سازمان بورس نتوانست روند تعادل و صعودی را به بازار سهام برگرداند.
روحانی:مردم باید همه‌چیز را به بورس بسپارند/ وزیر اقتصاد: تضمین نداریم!
یکی از دلایل ریزش بورس ترس و عدم اطمینان مردم است اما چند دو نکته قابل یاددآوری است که نخست دعوت رئیس جمهور برای سرمایه گذاری در بورس است اما تصمیمات جزیره‌ای، قیمت گذاری دستوری و تصمیمات اشتباه وزارت اقتصاد و سازمان بورس علت اصلی این ریزش سنگین و شدید شده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری در مرداد ماه و چند بار آن هم پیش از آغاز روند ریزشی بازار سهام، با حمایت از بورس گفت که با شرایطی که بورس نشان می‌دهد، اوضاع بهتر خواهد شد و مردم همه چیز را به بورس بسپارند. وی تاکید کرد: میزان دریافتی حقوق کارمندان دولت پس از بازنشستگی کاهش پیدا می‌کند که برای جبران این شرایط مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.

رئیس جمهور همچنین زمانی در مرداد ماه گفت: کارشناسان بازار سرمایه نوسانات تصحیح کننده در بورس را امری عادی و طبیعی می‌دانند اما در عین حال باید از ناهماهنگی در اظهار نظرها و اقدامات اجتناب شود.
ایشان آن زمان گفتند بازار ارز، سکه، طلا جای سرمایه گذاری نیست و بورس جای سرمایه گذاری است. این سخنان در حالی بیان شد که کارشناسان به سخنان رئیس جمهور نقد جدی وارد کردند که سرمایه گذاری در بورس تضمین شده نیست و امروز می‌گویند کسی که مردم را به بورس دعوت کرد باید پاسخگو باشد.
البته فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی که خودش نیز در ماجرای ریزش بورس یکی از مقصران است، هفته گذشته گفت: تضمین با ذات این بازار در تضاد است و نمی‌توان هیچ ضمانت و اطمینان خاطری در این زمینه داد. در تمام دنیا هم از بازار سرمایه حمایت می‌شود که دولت ایران هم حمایت خود را از بورس ادامه می‌دهد.
سخنان وزیر در حالی بیان می‌شود که او می‌توانست این اطلاعات را آن زمان در اختیار رئیس جمهور دهد یا تصمیماتی گرفته شود که بورس به چنین روزی دچار نشود.
قالیباف اصل هم رفت
اکنون بورس، وضعیت بغض رنجی دارد؛ همین دو هفته پیش نیز قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس به دلیل محقق نشدن شروط درخواستی‌اش از ریاست سازمان بورس استعفا داد و جای خود را به محمدعلی دهقان دهنوی داد.
فعالان بازار سرمایه می‌گویند رئیس جدید کار بسیار سختی دارد؛ اما او می‌تواند این کشتی به گل نشسته را به حرکت در بیاورد؛ کاری که بسیار سخت است؛ البته او روز گذشته (جمعه) جلسه‌ای در سازمان بورس برگزار و تصمیمات هشت ماده‌ای اتخاذ کرد که می‌تواند کمکی به بازار باشد.
تامین ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع از بورس
وزیر اقتصادی چند روز پیش با بیان اینکه در اولین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اعلام کردم که باید هر سال هزار هزار میلیارد تومان‌ باید تامین مالی اقتصادی داشته باشیم، گفت: آن موقع گفته بودم که باید ۵۰ درصد آن در بازار سرمایه محقق شود که امروز با افتخار می‌گویم که در ۱۰ ماهه اول امسال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تامین مالی شده است.
وی افزود: این در حالی است که در کل سال گذشته فقط ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تامین مالی شده بود.
ریزش کجا متوقف خواهد شد؟
هر چند بورس در روزهای صعود باعث شده بود برخی نمادهای بخصوص در صنایع کوچک و متوسط از ارزش ذاتی خود بالاتر بروند و حبابی شوند اما امروز با این ریزش سریع که حتی برخی نمادها بیش از ۸۰ درصد افت را ثبت کردند و به ارزش ذاتی خودشان رسیدند و حتی کمتر؛ ولی اینکه چرا قیمت همچنان کاهش می‌باید و بورس منفی است؛ مسئله اینجا است و این بیماری بر بورس عارض شده و حقیقی‌ها در حال خارج کردن پول‌ها از بازار هستند و بازار نیازمند اعتماد و حذف ترس است.
اصلاح بورس به روزهای پایانی خود رسیده است اما متاسفانه این احتمال وجود دارد که ارزش سهام شرکت‌ها از ارزش ذاتی خودشان هم خود پایین‌تر بیاید و آن هم شکل گرفتن حاصل ترس و بی‌اعتمادی است. سرمایه گذاران در بورس باید نگاه بلند مدت داشته باشند و با سرمایه‌های پش انداز شده خود وارد این بازار شوند؛ اگر از این بازار اطلاعاتی ندارد می‌بایست به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام کنند و ریسک خود را کاهش دهند؛ زیرا بورس ریسک‌ها خاص خود را دارد؛ نباید به کانال‌ها صفحات سیگنال ده اعتماد کنند و اقدام به نوسان گیری نمایند که قطعاً متضرر خواهند شد.
دولت هم نباید با تصمیمات و سخن گفتن از برخی موارد یا… سیگنال‌هایی به بازار سهام بفرستد تا باعث ترس مردم شود؛ هر چند مجلسی‌ها در حال تدوین طرحی هستند که سازمان بورس مستقل شود اما بازاری که می‌تواند منجر به رشد اقتصادی و شکوفایی را فراهم کند، نباید به باعث آسیب رساندن به اقتصاد ایران و سلب اعتماد مردم شود.
منبع: دانا
انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !