پنج شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

در فصل زمستان؛

نگین سبز تنگستان همچنان تشنه است!/ نخیلاتی که از بی‌آبی قد خم کرده اند

چند سالی است کم‌آبی و در برخی موارد بی‌آبی دامن‌گیر مردم استان بوشهر بخصوص بخشی از مناطق تنگستان شده است. روستای گشی از توابع منطقه خاییز تنگستان، متاسفانه همچنان با مشکل بی آبی دست و پنجه نرم می‌کند.

آخرین اخبار
۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

منطقه‌ گردشگری خائیز  در شهرستان تنگستان و جنوب شرق شهر اهرم (مرکز شهرستان تنگستان)، با وسعتی بیش از ۴۲ هزار هکتار، از شمال به جنوب پنج روستای بنیان، گشی، یخ، مخدان و آشیر را دربردارد که شغل اصلی مردم منطقه باغداری و دامداری است.

خائیز در گذشته به عنوان اصلی‌ترین تأمین کننده مرکبات (لیمو ترش) و خرمای استانهای بوشهر، فارس و خوزستان بوده‌ است و قرار گرفتن در بین دو کوه بنام بیرمی و کوه سرخ به این منطقه نمایی زیبا بخشیده‌است.

این منطقه از شمال به رودخانه باهوش و ارتفاعات قلعه دختر، از جنوب به ارتفاعات بیرمی، از شرق به کوه سرخ و از غرب به تپه ماهورها و کوه‌های کم ارتفاع مشرف به اهرم ختم می‌شود. این منطقه کوهستانی محدوده‌ای از رشته کوه‌های زاگرس، ارتفاعات بوشکان است. بالاترین ارتفاع منطقه ۱۹۵۰ متر می‌باشد این ارتفاع بام استان بوشهر است. چشمه‌های معدنی و آب شیرین کوه بیرمی، گیاهان و درختان متنوع و گونه‌های متنوع جانوری از جاذبه‌های طبیعی گردشگری منطقه می‌باشد.

چند سالی است کم‌آبی و در برخی موارد بی‌آبی دامن مردم استان بوشهر بخصوص بخشی از مناطق تنگستان را در برگرفته است. روستای گشی از توابع منطقه خاییز تنگستان است متاسفانه همچنان با مشکل بی آبی دست و پنجه نرم می کنند.

مردم این روستا علیرغم اینکه در فصل زمستان قرار  داریم و بارش‌های بسیاری شاهد بودیم، اما همچنان مشکل کمبود آب شرب دارند و نخیلات و باغات آنها تشنه هستند.

به دلیل فرسودگی در خط لوله آبرسانی به منطقه خائیز، در برخی از باغات به جهت تامین آب‌ توسط کشاورزان چاه‌های عمیق حفر شده بود که بسیاری از آنها غیر مجاز بودند. به دستور مقامات دولتی و قضایی حذف برخی از چاه‌های غیر مجاز در دستور کار قرار گرفت، اما با این کار همچنان کمبود آب رفع وجود دارد.

کمبود آب در منطقه گردشگری خائیز باعث شده است، کشاورزان نسبت به مسئولین گلایه‌مند و معیشت آنها با مشکل اساسی روبرو شود.

وضعیت کم‌آبی در زمستان پر بارش ادامه قصه بی‌آبی در تابستان است که برخی از اهالی منطقه خائیز مدعی هستند، با توجه به شرایط کم‌آبی در زمستان، باید تابستان بسیار گرم و بی‌آبی را دوباره تجربه کنند.

مردم همچنان در سرمای زمستان منتظر هستند مسئولین چه اقدامی برای گرمای سوزان تابستان به جهت تامین آب منطقه خائیز خواهند کرد.

مردم از وعده‌های مسئولین گلایه‌مند هستند

علی کارگر یکی از ساکنین منطقه خائیز در گفت و گو با خبرنگار سپاس، با اشاره به کم‌آبی در منطقه اظهار کرد: تابستان گذشته کم‌آبی در منطقه خائیز بسیار شدید بود که به بی‌آبی مطلق تبدیل شد. این کم‌آبی به گونه‌ای بود که حوزه کشارزی با چالش بسیار جدی مواجهه شد.

علی کارگر افزود: نبود آب کافی برای آبیاری نخیلات، باغات لیمو و سایر مزارع کشاورزی در تابستان گذشته، باعث شد محصولات با کیفیت پایین به بهره برداری برسد. این کیفیت پایین در بهره برداری از محصولات کشاورزی در کنار افزایش شدید نرخ تورم، باعث خسارت مالی بسیار زیادی به کشاورزان شد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در فصل زمستان قرار داریم و بارش رحمت الهی بسیار خوبی شاهد بودیم، اما همچنان مشکل کم‌آبی در منطقه وجود دارد. مردم نسبت به وعده های مسئولین گلایه مند هستند.

این ساکن منطقه خائیز خاطرنشان کرد: امروز نگین سبز تنگستان در تشنگی مطلق به سر می برد که نیاز است دستگاه‌های دولتی در راستای حمایت از کشاورزان توجه ویژه به آبرسانی و ارائه خدمات به مردم داشته باشند.

با پیگیری تنش آبی نسبت به سال گذشته کم‌تر شده است

رفیعی پور فرماندار تنگستان با اشاره به موضوع کم‌آبی در گفت و گو با رسانه ها اظهار داشته است: اعتبارات خوبی در سفر اسفند ماه رئیس جمهوری در حوزه آب برای تنگستان مصوب شد و چندین پروژه بزرگ از جمله سد خائیز، احداث آب شیرین کن و نوسازی شبکه ها دردستور کار قرار گرفت که می تواند مشکلات حوزه آب شهرستان را برطرف کند.

فرماندار تنگستان گفت: برای بازشماری و تعیین حقابه نخیلات اهرم، نیاز به بررسی و یک کار کارشناسی دقیق با حضور همکاران آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، شورای شهر و نماینده کشاورزان است تا تمام چالش‌ها و ابعاد آن بررسی و کشاورزان بیشترین انتفاع را از اجرای این طرح ببرند.

وی بیان کرد: امسال با مدیریت خوب در توزیع، افزایش سهمیه ورودی آب شهرستان تنگستان، نوسازی شبکه‌های داخلی و خط انتقال  تنش کم آبی تا حدودی کاهش یافته  و نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری ایجاد شده است.

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !