پنج شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

دلایل عدم اطمینان به آمریکا، انگلیس و فرانسه برای وارد کردن واکسن کرونا

آرشیو اخبار
۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

مقام معظم رهبری در تاریخ ۹۹/۱۰/۱۹ به مناسبت قیام خونین مردم قم که در سال ۱۳۵۶ رخ داد به ایراد سخنرانی پرداخت، لذا در این سخنرانی به نکات ارزشمند و راهبردی اشاره کرد که یکی از مهم ترین بخش های سخنرانی عدم وارد کردن واکسن کرونا آمریکایی و انگلیسی و حتی فرانسوی بود، لذا رهبر معظم انقلاب با این سخنان گوهر بارشان همه اقشار جامعه را از این نقشه شوم استکبار آگاه کرد.

چرا ما نمی توانیم به این کشور ها اطمینان کنیم؟ پاسخ سوال را بصورت تفصیلی بخوانید.

آمریکا و انگلیس:
صفحات تاریخ جهان مملو از جنایت‌هایی است که سه کشور امریکا، انگلیس و فرانسه مرتکب آن شده‌اند. این کشورها در پوشش حقوق بشر، آزادی، امنیت انسانی و با شعار انسان‌دوستانه جنایت‌های فجیع را در تاریخ کشورهای جهان ثبت کرده‌اند. به عنوان مثال، نسل‌کشی ۱۰۰ میلیون سرخ پوست آمریکایی، جنایت درسدن، فاجعه هیروشیما و ناکازاکی، قتل‌عام ۳ میلیون ویتنامی و کشتار مردم در افغانستان، عراق و ایران از جمله جنایت‌هایی است که در کارنامه امریکا ثبت شده است. انگلیس نیز جنایت‌هایی در افغانستان، هند، ایران، عراق، آفریقای جنوبی و یمن انجام داده است که در تاریخ جهان در نوع خود بی‌نظیر است. فرانسه هم به عنوان هم‌دست امریکا و انگلیس عامل ده‌ها جنایت بزرگ در طول جنگ دوم جهانی و نیز در کشورهایی چون لیبی و الجزایر بوده است. علاوه بر این، براساس اطلاعاتی که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد، فرانسه یکی از تأمین کنندگان زنجیره تولید بمب‌های شیمایی برای رژیم بعث عراق در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه ایران بوده ‌است.
سال ۱۹۸۱ هنگامی که ویروس اچ‌آی‌وی برای اولین بار ظاهر شد، آن را یکی از جدی‌ترین چالش‌های حوزه سلامت و توسعه در جهان دانستند. در چند سال اول تصور می‌شد که تنها جمعیت در معرض خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز، همجنس‌گرایان و معتادان به مواد مخدر هستند. سال ۱۹۸۳، دولت آمریکا از آزمایشگاه‌ها خواست از پذیرش خون اهداکنندگان همجنس‌گرا یا معتاد به مواد مخدر امتناع کنند. با این حال، اهدای خون در فرانسه روش دیگری را دنبال کرد.

“مؤسسه مریو” که امروز “سانوفی پاستور” نامیده می‌شود، منشأ “رسوایی محصولات خونی آلوده” بود که ویروس اچ‌آی‌وی را در سراسر جهان و کشورهایی منتقل کرد که از این آزمایشگاه خصوصی فرانسوی خون دریافت کرده بودند. این مؤسسه محصولات خونی خود را برای بیماران هموفیلی صادر می‌کرد و در دهه ۸۰ میلادی، بزرگ‌ترین آزمایشگاه داروسازی فرانسه در این زمینه بود.

فرانسه:
پرونده واردات فرآورده‌های خونی مبتلا به ایدز، هیچ‌گاه از خاطر ایرانی‌ها پاک نمی‌شود؛ پرونده‌ای که باعث شد نام اولین بیمار ایدزی در ایران ثبت شود! در سالهای نه‌چندان دور که گفتن و نوشتن از ایدز مذموم و ناخوشایند بود، ورود و تولید فرآورده‌های خونی آلوده به کشور دست‌کم ۱۸۰۰ ایرانی را به بیماری‌هایی نظیر هپاتیتC و ایدز مبتلا کرد که امروز ۹۷۴ تن از آنان یا خانواده‌های‌شان که ۶۰ تن از آنان مبتلا به ایدز شدند، در انتظار دریافت دیه و غرامت هستند. آمارهای غیررسمی حکایت از آن دارد، بیماران هموفیلی که بین سالهای ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۳ خورشیدی قربانی بی‌دقتی در ورود فرآورده‌های خونی آلوده از کشور فرانسه به ایران شده‌اند، به ۳۰۰ تن می‌رسد.

سالهای ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ میلادی انستیتو مریو فرانسه محصول فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروس HIV جهت بیماران هموفیلی را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و… صادر و تعدادی از بیماران هموفیلی را آلوده به این ویروس کرد.

تحقیقات صورت گرفته نشان داد نوع ویروس HIV بیماران هموفیل ایرانی با بقیه گروه‌های مبتلا فرق دارد و از سوی منشأ خارجی است، این نشان می‌دهد این آلودگی ناشی از خرید فاکتورهای انعقادی در سال ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ از این شرکت انحصاری بوده است.

مریو، شرکتی فرانسوی است که در خلال سالهای جنگ ایران و عراق (۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴) با صادر کردن خونهای آلوده به ایران منجر به انتقال ویروس بیماری ایدز (HIV) و ابتلای عده‌ای از بیماران هموفیلی به این ایدز شد.
نگاه به سوابق علمی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی /اعتماد به واکسن ایرانی کرونا:

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به رغم هیاهوی زیادی که در تبلیغ رشد فرهنگی کشور و مبارزه با بی‌سوادی می‌شد، درصد بسیار زیادی از مردم ایران، حتی در شهرها بی‌سواد بودند؛ به طوری که جمعیتی بالغ بر ۱۴ میلیون ایرانی بی‌سواد بودند؛ این تعداد بی‌سواد، بیانگر بی‌سواد بودن نیمی از مردم ایران بود. پس از پیروزی انقلاب به برکت نهضت سوادآموزی و تلاش‌های فراوان مراکز آموزشی، با وجود جنگ تحمیلی و مشکلات عدیدۀ دیگر برای کشور، میلیون‌ها نفر از کسانی که از نعمت خواندن و نوشتن محروم بودند، باسواد شدند که این موفقیت چشم‌گیری است. بر پایۀ همین موفقیت‌های چشم‌گیر بود که مرکز فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) در سال‌های گذشته، چند بار ایران را به عنوان یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان در مبارزه با بی‌سوادی معرفی کرده است. برای تبیین بهتر نرخ رشد باسوادی و رشد سطح علمی پس از انقلاب، مراجعه به آمارهای معتبر راهگشاست:

الف) افزایش نرخ باسوادی

طبق آمار سال ۱۳۹۵، میزان «باسوادی» جمعیت شش سال به بالای کشور که در سال ۱۳۵۵، از ۴۷/۲% فراتر نمی‌رفت، به حدود ۸۸% رسیده است. قبل از انقلاب اسلامی، نزدیک به ۷۰% بزرگسالان کشور بی‌سواد بودند و کمتر از ۴۰% کودکان می‌توانستند به مدرسه بروند.

ب) رشد تعداد دانشگاه‌ها و مدارس

تعداد دانشگاه‌های کشور که پیش از انقلاب حدود ۱۵ واحد دانشگاهی بود، امروز به بیش از ۲۶۴۰ واحد رسیده است. همچنین تعداد مدارس که پیش از انقلاب حدود ۴۷ هزار واحد بود، با رشد حدود پنج برابری، به ۲۲۰ هزار مدرسه رسیده است.

ج) رشد بیست و پنج برابری دانشجویان

رشد کمّی دانشجویان کشور یکی دیگر از شاخص‏های توسعه علمی در سال‏های پس از انقلاب است. در حالی که تعداد دانشجویان دانشگاه‏های کشور پیش از انقلاب حداکثر از مرز ۱۵۵هزار نفر تجاوز نمی‏کرد، امروز افزون بر چهار میلیون و دویست هزار نفر می‌باشد.

در بسیاری از زمینه های علوم تخصّصی اصلاً فارغ التحصیل نداشتیم. شاغلین به تحصیل در سال ۵۷ در مقطع کارشناسی۹۸ هزار دانشجو، امروز ۲۸۱۹۶۶۲ نفر و در مقطع ارشد(فوق لیسانس) در سال پنجاه و هفت ۶۳۴۰ نفر دانشجو داشتیم و امروزه ۷۲۰ هزار سالانه فارغ التحصیل داریم؛ در مقطع دکترای حرفه ای ۷۲ هزار و در گروه تخصصی ۱۲۵۵ فارغ التحصیل داشتیم و اکنون سالانه ۹۴ هزار، یعنی نزدیک به صد هزار سالانه فارغ التحصیل داریم. اکنون تعداد اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌های ایران از چهار هزار نفر در ابتدای انقلاب به حدود ۹۰ هزار پژوهشگر و محقق رسیده است.

همچنین تعداد دانش‌آموزان کشور نیز که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، یعنی سال تحصیلی ۵۶ـ۵۷، حدود هفت میلیون و هفتصد هزار بود، هم‌اکنون به بیش از ۱۵ میلیون نفر رسیده است.

مقام معظم رهبری دربارۀ رشد تعداد دانشجویان نسبت به قبل از انقلاب فرمودند: «در زمینۀ علم و فنّاوری، از اوّل انقلاب [تاکنون]، تعداد دانشجویان ۲۵ برابر شده است؛ اوّل انقلاب، همۀ دانشجویان کشور دویستوخردهای هزار [نفر] بود، امروز نزدیک پنج میلیون دانشجو در کشور مشغول تحصیل هستند؛ مقالات علمی شانزده برابر [شده]؛ و فعالیت‌های علمی و فنّاوری فراوان دیگر».

د) دانشمندان ایرانی برتر جهان

مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت امروز حدود ۲ درصد از تولید علم جهان به کشورمان تعلق دارد و بیش از ۲۰۰ دانشمند ایرانی در سطح دانشمندان برتر جهان هستند و این نشان از شکوفایی استعداد ملی کشور در پرتوی انقلاب اسلامی است.

هـ) پژوهش و تحقیق

همچنین مخبر دزفولی گفت: پژوهش و تحقیق مایه تحکیم استقلال کشور است و سال گذشته بیش از ۴۰ فرآورده علمی(پتنت) در جهان ثبت کرده‌ایم. وی افزود: در سال جاری(۹۷) هم تا امروز بیش از ۱۱۵ فرآورده علمی (پتنت) ثبت کرده‌ایم و این روند پرافتخار ادامه دارد. به طور کلی باید گفت که تعداد پژوهشگران، حجم سرمایه گذاری کشور در پژوهش، تعداد مقالات علمی جهانی و مقالات علمی داخلی و تعداد ثبت اختراع به عنوان عوامل مؤثر بر پژوهش رشد روزافزون و قابل ملاحظه داشته و در عرصه-های داخلی و خارجی شاهد درخشش دانشمندان علمی ایرانی خصوصاً در المپیادهای جهانی هستیم.

و) رتبۀ ایران در تعداد مقالات و ارجاعات علمی (تولید علم)

در دورۀ پیش از انقلاب اسلامی، انتشار «مقالات علمی» به زبان فارسی و غیرفارسی و عمدتاً به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های بزرگ کشور معمول بوده است؛ امّا آماری که پایگاه تامسون رویترز (ISI) از میزان تولیدات علمی ایران در این دوره ارائه می‌دهد، بسیار ناچیز است؛ حال آن‌که اکنون «ایران رتبۀ اول علمی (تعداد مقالات) در منطقه و رتبۀ شانزدهم را در جهان حائز گردیده است»؛ در حالی که تا قبل از انقلاب اسلامی، در رتبه‌بندی مجلات بین‌المللی (ISI) هیچ جایگاهی نداشت. بنابراین، سهم ایران در تولید علم جهانی از یک صدم درصد در سال ۱۳۵۷، در سال ۱۳۹۵ به ۸۱/۱% رسیده است. افزایش ۱۸۰ برابری سهم ایران در تولید علم دنیا و رشد ۵۵ برابری آمار تولید مقاله توسط محققان ایرانی طی سالیان بعد از پیروزی انقلاب، نشان‌دهنده رشد چشم‌گیر این درخت تناور است.

بر همین اساس، طبق آمار ۲۰۱۷م ایران دارای بیشترین ارجاعات علمی با رتبۀ هفدهمین کشور محسوب شده است. همین رشد چشم‌گیر تولیدات علمی است که نشریۀ نیوساینتیست در سال ۲۰۱۰م گزارش داه است: ایران دارای سریع‌ترین نرخ رشد علمی و از پیشروترین کشورهای جهان در تولیدات علمی است. نرخ رشد علمی در ایران ۱۱ برابر میانگین جهانی است. نشریۀ نیوساینتیست برای این‌که اعتبار لازم برای این گزارش را حفظ کرده باشد، همچون گذشته به آمار و ارقام مستند موجود در پایگاه اطلاعاتی وب‌سایت علم (Web Of Science) استناد کرده است.

ز) رتبۀ شانزدهم در ثبت اختراعات

رشد روزافزون و حضور فعال ایران در عرصه‌های علمی به قدری با سرعت و چشم‌گیر است که تا سال ۱۳۹۲ افزون بر ۲۶۱۹۶ اختراع علمی از سوی دانش‌پژوهان جوان ایرانی به ثبت رسیده است که به کسب ۳۶۲ مدال علمی در المپیادهای مهمّ جهان منجر شده است. بر این اساس، طبق یافته‌های مراکز علم‌سنجی بین‌المللی، رشد علمی ایران با معیار جهانی، تنها طیّ ۱۲ سال (۱۳۵۷تا۱۳۸۷) به ۱۸ برابر رسیده است و از این جهت، ایران سریع‌ترین رشد علمی را در میان کشورهای جهان داشته است. تعداد اختراعات ثبت‌شده در کشور تا سال ۱۳۹۶ بیش از ۳۰۰ هزار است. بر این اساس ایران هم‌اکنون شانزدهمین کشور دنیا در ثبت اختراعات است. این در حالی است که طبق اسناد موجود، در رژیم گذشته، اختراع و ابتکار قابل‌توجّهی در ایران به ثبت نرسیده است؛ این وضعیت نشان می‌دهد رژیم وابسته و خودباختۀ گذشته نه‌تنها به شکوفایی استعدادهای ملی توجهی نداشت، فقط به مصرف ایده‌ها و الگوهای وارداتی از غرب تکیه می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب، اعتماد به نفس، خودباوری، غیرت دینی و ملی، استقلال و خوداتکایی، بازیابی و بازتولید تمدن دیرینۀ اسلامی و ایرانی، با روحیه انقلابی در جوانان کشور شکوفا شده است.

در نتیجه جمهور اسلامی ایران در فاز اول تزریق واکسن ایرانی کرونا موفق بوده که این نشان از توانمندی نیروی انسانی متخصص و متعهد جوان ایرانی می باشد، لذا اعتماد به نیروی متخصص ایرانی و اتکا و باور داشتن به تولید داخل یکی از راه های موفقیت ملی می باشد که واکسن ایرانی کرونا این موضوع را تحت‌الشعاع خود قرار داده و توانایی جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان ثابت کرد.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !