سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه؛

برای آزادی تفنگداران مقامات آمریکایی خواهش کردند/ امروز راکب‌های ایرانی با برد چند صد کیلومتری و نقطه زن در خلیج فارس مستقر است

زیراهی گفت: تلفن‌های زیادی آن شب به سردار فدوی از طرف دولت و سلسله مراتب فرماندهی زده شده است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اظهار داشتند جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تماس گرفته و می‌گوید از شما خواهش می‌کنیم که سربازان ما را آزاد کنید و آنها اشتباه کردند وارد آبهای شما شدند.

آرشیو اخبار
۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

در دی‌ماه ۱۳۹۴ رزمندگان منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در آبهای سرزمینی جزیره فارسی تفنگداران آمریکایی را به زانو درآوردند و هیمنه آمریکا را برای چندمین بار شکاندند. به همین مناسبت گفت و گو تفصیلی را با فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه انجام شد که در ادامه می خوانیم.

سردار سرتیب دوم پاسدار رمضان زیراهی فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه در ابتدای این گفت و گو نکاتی در مورد شرایط فعلی منطقه بیان کردند.

سپاس: متفاوت‌تر از گذشته در مورد نحوه دستگیری تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس، توسط سبز پوشان نیروی دریایی سپاه بیان کنید؟

زیراهی: رزمندگان سبز پوش منطقه دوم دریایی سپاه در خلیج فارس و نزدیک جزیره همیشه فارس باعث دستگیری تفنگداران شیطان بزرگ و در  آنجا نیز آمریکا تحقیر شد. در این عملیات ابهت و قدرت پوشالی آمریکایی‌ها در خلیج فارس و منطقه شکسته شد. برگ زرینی بود در تاریخ سراسر افتخار جمهوری اسلامی ایران به یادگار ماند و حقیقتاً این یک پیروزی بزرگ برای ملت شریف ایران بود.

این اتفاق زمانی رخ داد که آمریکایی‌ها در صحنه بین‌المللی رجزخوانی می‌کردند و ادعا داشتند، قدرتمند‌ترین کشور دنیا هستند و قدرتمند‎ترین ارتش دنیا دارند، زبده‌ترین نیروی نظامی دنیا را دارند و بودجه نظامی آنها بیشتر از ۸ کشور بعد از ما است. اما رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این را اثبات کردند که در یک جنگ روبرو تجهیزات پیشرفته و نفرات زبده آنها تعیین کننده نیست، بلکه تعیین کننده نیروهای با ایمانی هستند که در یک طرف میدان حضور دارند. این پیروزی تلفیقی از شجاعت، ایمان و استقامت رزمندگان ما را داشت.

سپاس: نیروهای آمریکایی در ابتدای دستگیری چه واکنشی داشتند؟

زیراهی: نیروهای آمریکایی در یک ساعت اول دستگیری، در غافلگیری محض بودند و نمی‌دانستند که باید چکار کنند. بعد از این شتاب زده و خارج از کنترل به جزیره فارسی نزدیک شدند و رزم ناو آنها به گونه‌ای عصبانی بود و مدام اخطار به رزمندگان ما می‌داد و شناورهای هم‌پیمانشان را به جزیره فارسی فرا می‌خواند.

علی رغم اینکه خودشان می‌دانستند، شناور آنها توسط سپاه دستگیر شده است، در یک الی دو ساعت اول، آمریکایی‌ها اعلام می‌کردند که شناورشان را در ۵ مایلی جزیره فارسی گم کرده‌اند و نمی‌دانند که کجا است و اعزام می‌کردند قصد جستجو و پیدا کردن آنها را داریم. ولی می‌دانستند که شناورها را ما دستگیر کرده‌ایم.

سپاس: زمان دستگیری تفنگداران آخرین ارتباط آنها با مرکز خودشان، چگونه بوده است؟

زیراهی: موقعی که ما آمریکایی‌ها را دستگیر کردیم، آخرین پیامی که به مرکز نیروی رزمی خود صادر کرده بودند که ایرانی‌ها در آمادگی درجه یک هستند و اسلحه روی ما گرفته‌اند. در نزدیکی جزیره فارسی که مرکز نیروی رزمی آنها نیز این را پیام را دریافت کرده بود.

دائم اخطار و پیام می‌دادند که می‌خواهیم قایق بفرستیم و نفرات را برگردانیم. با یک اقتداری به آنها اخطار داده شد که اگر نزدیک شوید آنها را می‌زنیم. مجدد اخطارهایی دادند، اما مجدداً مقتدرانه به آنها اخطار داده شد، آمریکایی‌ها فکر می‌کردند مثل دیگر کشورها که با زورگویی بر آنها تسلط پیدا کرده بودند می‌توانستند با زورگویی نفرات دستگیر شده خود را آزاد کنند. درصورتی‌که این مورد در ایران جواب نمی‌دهد و ما با اقتدار کامل آمریکایی ها را دستگیر کردیم.

 

سپاس: چه اقداماتی با هدف آماده باش در مقابل آمریکا انجام شد؟

زیراهی: ما سکوهای موشکی‌مان و همچنین یگان‌های شناوری را در طول سواحل گشترش داده بودیم. اگر آنها دست به خطایی می‌زدند برایشان جهنمی ایجاد می‌کردیم که بیشتر از این تحقیر شوند. وقتی ناو آمریکایی‌ها آمادگی ما را دیدند، شناور ناو هواپیمابری که آمده بین جزیره فارسی و بوشهر حضور داشت و به شناورهای ما که در حال حرکت به جزیره فارسی بودند اخطار می‌داد سر شما را می‌بریم، از طریق بیسیم به آنها اعلام شد که ما داریم می‌آییم و شما هیچ غلطی نمی‌توانید بکنید.

ناو هماپیمابر آمریکایی بعداز اخطارهای سپاه از ۲۰ مایلی شمال شرقی جزیره حرکت کرد و منطقه را کامل ترک کرد.

برابر رصد و حضور نیروهای اطلاعاتی سپاه به جهت بررسی چگونگی تجاوز آمریکایی‌ها به آبهای سرزمینی، بازجویی و تخلیه اطلاعاتی از تفنگداران آمریکایی انجام شد. به این نتیجه رسیدیم که این‌ها به دلیل نداشتن اشراف بر منطقه گم شده بودند.

سپاس: واکنش مقامات داخلی و خارجی به این دستگیری چگونه بود؟

زیراهی: فرمانده محترم نیروی دریایی سپاه در بوشهر حضور داشت، تلفن‌های زیادی آن شب به سردار فدوی از طرف دولت و سلسله مراتب فرماندهی زده شده است.

ایشان می‌گفت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اظهار داشتند جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تماس گرفته و می‌گوید از شما خواهش می‌کنیم که سربازان ما را آزاد کنید و آنها اشتباه کردند وارد آبهای شما شدند.

وقتی آنها پذیرفتند که خطا و تجاوز کردند، دستور آزادی تفنگداران آمریکایی صادر و حدود ساعت ۱۳ ظهر روز دوم آزاد و تحویل رزم ناو آمریکایی شدند.

سپاس: آیا آمریکایی‌ها در گذشته نیز در خلیج فارس تحقیر شده اند؟

زیراهی: از شروع انقلاب اسلامی همواره استکبار جهانی برای مقابله با ایران اقداماتی انجام داد که برجسته ترین آن جنگ ۸ ساله بود. اواخر جنگ شاهد بودیم خود آمریکایی‌ها مستقیم در عملیات والفجر ۸ تا کربلای ۵ مستقیم وارد جنگ شدند. وقتی جنگ به خلیج فارس کشیده شد، مجدداً آمریکایی وارد شدند که تعداد شناورهای نظامی خودشان را به بالای ۸۰ فروند رساندند.

بنا به درخواست کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به ویژه کشور کویت، که درخواست کردند شناورهای آمریکایی کشتی‌های آنها را  اسکورت کنند. اولین اسکورتی که انجام دادند و نظرشان این بود که رزمندگان ما را تحقیر و ابهت رزمندگان را در خلیج فارس بشکنند. کشتی بریجتون که بزرگترین سوپر تانکر نفتی بود را اسکورت کردند و تعدادی خبرنگار بر روی آن سوار شد و لحظه‌ای خبر کشتی بریجتون را به تمام دنیا مخابره می کردند.

وقتی با حضرت امام(ره) در این باره صحبت می‌کنند، حضرت امام(ره) می فرمایند اگر من بودم می‌زدم. این موضوع شور دیگری در سپاه خصوصاً نیروی دریایی سپاه ایجاد کرد. شاهد بودیم با امدادهای غیبی کشتی بریجتون برروی مین رفت و آن فضاحت را برای آمریکا به وجود آورد و آمرکیا تحقیر شد. خبرهایی مخابره شد که خوشایند آنها نبود و ابهت آمریکایی‌ها را در آن زمان توسط رزمندگان نیروی دریایی سپاه شکسته شد.

تجهیزاتی که به عراق دادند از هلیکوپترهای غربی و موشک‌های که دادند و بعضاً آمریکایی خودشان نیز وارد جنگ می شدند و کشتی های تجاری ما را مورد حمله قرار می دادند که رزمندگان نیروی دریایی سپاه در منطقه دوم آن عملیاتی که شهید مهدوی آن را رهبری می‌کرد باعث شد هلیکوپتر پیشرفته آنها زده شود و یکبار دیگه تحقیر شدند.

سپاس: امروز امنیت در حوزه خلیج فارس و مرز آبی جمهوری اسلامی ایران چگونه است؟

زیراهی: امنیت خلیج فارس از نیمه دوم سال ۱۳۸۶ به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واگذار شد و از آن تاریخ سپاه توانسته یک امنیت پایداری در این آب‌راه استراتژیک دنیا برقرار کند و از منافع و منابع جمهوری اسلامی ایران و تولید امنیت برای کشتی‌های صیادی، تجاری و نفت‌کش ما به بهترین نحو این کار را انجام دهد و امروز شاهد یک امنیت پایدار در خلیج فارس هستیم علی‌رغم اینکه دشمنان ما می‌گویند خلیج فارس نا امن است، امروز شاهد هستیم که دو گروه که یکی به رهبری آمریکا است و دیگری به رهبری اتحادیه اروپا برای اسکورت کشتی‌های خود در منطقه حضور دارند و این خود باعث ناامنی خلیج فارس است.

کشورهای منطقه این توانمندی را دارند که امنیت خلیج فارس را ایجاد کنند. ما هیچگونه نا امنی درحال حاضر در خلیج فارس نداریم.

سپاس: ظرفیت فعلی و گذشته نیروی دریایی سپاه را مقایسه کنید؟

زیراهی: اقداماتی که حاج قاسم سیمانی در منطقه انجام داد باعث شد، عمده اقدامات و سیاست‌های آمریکایی‌ها در خلیج فارس با شکست مواجهه شود. آمریکایی‌ها اعلام کردند میلیاردها دلار در منطقه هزینه کرده‌ایم اما امروز آنها تحقیر شدند و در حال حاضر نمی‌توانند به صورت رسمی از عراق بازدید کنند. مجبور هستند شبانه و بدون اعلام قبلی وارد کشور عراق شوند، این تحقیری بزرگ برای آمریکایی‌ها است.

قدرت معنوی و استکبار ستیزی که جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد کرده است و تحت عنوان ترویج فرهنگ جمهوری اسلامی، توانسته ادامه حضور آمریکایی‌ها در منطقه را با مشکل مواجه کند.

ما با قایق‌های راکت انداز تندرو (شناور های عاشورا و طارق)شروع کردیم، البته در خشکی سایت موشکی درجه دو و سه در مقایسه با دیگر کشورها را داشتیم؛ ولی امروز اصلاً قابل مقایسه نیست.

در حال حاضر شناورهای موشک انداز و راکت انداز با سرعت‌های مختلف داریم. قبلاً برد راکت‌ها ما زیر ۱۰ کیلومتر بود، الان برد موشک‌های ما بالای چندصد کیلومتر دقیق و نطقه زن است که در حال بهره برداری از آن هستیم. در گذشته پهپاد نداشتیم اما امروز مجهز به ظرفیت‌های بسیار بالای نظامی هستیم و از وجود پهپاد‌های شناسایی و رزمی استفاده میی‌کنییم. اگر آمریکایی‌ها نمی‌دانستند که اینقدر ما قدرتمند شده‌ایم قطعاً با ما درگیر می‌شدند.

آمریکایی‌ها قسمتی از ظرفیت نظامی ما را می‌دانند، اما قسمتی دیگر را نمی‌دانند. نخواهند دانست تا روز حادثه فرا برسد و از توان رزمی و نظامی جمهوری اسلامی ایران خبردار شوند.

امروز نیروی دریایی سپاه ظرفیت‌هایی مثل بسیج دریایی را ایجاد کرده که آمریکایی‌ها از تفکر بسیجی ما در دریا وحشت دارند.

سپاس: نیروی دریایی سپاه در کنار امنیت دریایی مأموریت دیگری هم دارد؟

زیراهی: مأموریت‌هایی که نیروی دریایی سپاه در کنار مأموریت‌های ذاتی خود، برقراری امنیت در خلیج فارس، حفاظت از سکوهای نفتی، برقراری امنیت در جزایر و آب‌راه و یک‌سری مأموریت‌های دیگر نیز بنا به وظیفه ای که بر عهده‌اش گذاشته‌اند انجام می دهد.

در سیل زدگان خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و … نیروی دریایی سپاه با تمام وجود وارد شد، کمک به زلزله زدگان، محرومیت زدایی(هزاران خانه در نوار ساحلی از خوزستان تا سیستان و بلوچستان برای محرومین توسط نیروی دریایی سپاه ساخته شد)، کمک‌های مؤمنانه براساس ابلاغ فرمان فرماندهی معظم کل قوا، در حوزه ویروس منحوس کرونا نیروی دریایی سپاه اقدامات خوبی انجام داده است. برپایی بیمارستان‌های صحرایی مجهزی که در اختیار داشت هم در شهرستان دشتستان، استان بوشهر، گیلان، تولید ماسک، ضدعفونی معابر، زندان‌ها، ادارات دولتی و میادین شهری این کار هم انجام گرفته است.

سپاس: در مورد تأسیس بیمارستان جدید در جنوب استان بوشهر توسط نیروی دریایی سپاه، کوتاه توضیح دهید؟

زیراهی: بیمارستان تازه تأسیس عسلویه در راستای کمک به مناطق محروم ساخته شده است. در بخش جنوبی استان هیچ بیمارستانی وجود نداشت.

اعتبار این بیمارستان از طریق دفتر مقام معظم رهبری تأمین شده است و نیروی دریایی سپاه اجرا کننده بود.

این بیمارستان از ظرفیت قابل قبولی برخوردار است و در آینده درمانگاه تخصصی آن راه اندازی می‌شود. در این بیمارستان پذیرش برای عموم مردم و افرادی که دفترچه روستایی و دولتی، نیروهای نظام، خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی خدمات دهی خواهد کرد.

 

گزارش: مبین شجاعی مقدم

عکاس: سید محمدرضا شاهروبندی

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !