سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

پیاده‌سازی سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در فاز بهره‌برداری پارس جنوبی

سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در فاز بهره‌برداری، به منظور تولید ایمن و پایدار گاز در پارس جنوبی به‌طور کامل تدوین و پیاده‌سازی شد.

آخرین اخبار
۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 جانشین خدمات فنی چاه‌ها در مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس گفت: در راستای تولید ایمن و پایدار گاز، این سامانه در قالب مجموعه اقدام‌های مهندسی، عملیاتی و مدیریتی به منظور کاهش خطر خروج مایعات به محیط بیرون از چاه و ورود مایعات غیر مخزنی به درون چاه تدوین و اجرا شده است.

محمد ایومن با اشاره به اینکه این سامانه را می‌توان نخستین سامانه مدون مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در وزارت نفت معرفی کرد که پس از سه سال فعالیت تدوین و پیاده‌سازی شده، درباره دامنه کاربرد آن اظهار داشت: اکنون تمام چاه‌های تولیدی میدان گازی پارس جنوبی و سایر چاه‌های میادین هیدروکربوری از جمله میدان کیش، گلشن و بلال که در آینده توسعه می‌یابند، تحت پوشش این سامانه قرار می‌گیرند.

وی درباره اهمیت اجرای این سامانه گفت: چاه‌های تولیدی، مهم‌ترین دارایی‌های فیزیکی در مجموعه بالادستی پارس جنوبی به شمار می‌رود و سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها، تغییر رویکرد از مدیریت سنتی چاه‌ها به مدیریت مدرن و دانش‌بنیان بر مبنای اصول مدیریت یکپارچگی دارایی‌های فیزیکی و دانش مهندسی است.

ایومن نقش این سامانه در برنامه ریزی‌های آینده عملیات تعمیر چاه‌ها و اولویت‌بندی طرح‌های تعمیراتی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: باآغاز به کار این سامانه، فرایند‌های کاری به صورت جامع‌تر و مدون‌تر درحال انجام است و با توسعه بخش نرم‌افزاری، امکان پایش روزانه فعالیت‌ها فراهم شده که این موضوع در زمینه تولید ایمن و پایدار بسیار موثر خواهد بود.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !