جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

بوشهر را باتشریفات اداری نمی توان توسعه داد

آرشیو اخبار
۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

بوشهر، شهری که به صورت غریبانه و در انزوای ذهنی جغرافیایی و تاریخی و در اوج بی رحمی های سیاسی زنده مانده است. تاریخ روشن و جغرافیای حساس و استراتژیک بوشهر را هیچ کس نمی تواند کتمان کند. اما چرا در عصر فعلی بلای مدیریتی و نادانی های سیاسی و اقتصادی رمقی برای این شهر باقی نگذاشته است را شاید نمی دانیم. مرز نشینان بی ادعا که چشمشان به مدیران شهری می باشد که از تاریخ و جغرافیا و فرهنگ و بوشهر فقط لیانش را می دانند و بس.

شورای شهری که باید بانی زنده نگهداشتن فرهنگ اعتلای بوشهری و پاسداشت نیکوکاریها و بخشش ها و بزرگی های آنان باشد و نوکری این مردم را افتخار خود بداند ضعیف ترین پارلمان و مرکز تصمیم گیری مدیریت شهری و با صدها حاشیه مالی و اداری و … می باشد. البته به اعتقاد بنده نظام شورایی جای هرشخصی نمی باشد که با هزینه های گزاف سعی در اجرای برنامه های پلید و آلوده مالی خود کند. این را خود مردم بهتر می دانند. شاید دوره جدید با قانون جدید و آزمون اجباری ورودی در ورود این نوع افراد پالایشی شود و مردم حق انتخاب بهتری داشته باشند.

جناب شهردار اینجا بوشهر است. زادگاه مهدوی ها و عاشوریها و هزاران شهید دیگر که برای مبارزه با فساد و ظلم و تشریفات و بی عدالتی جان خود را به مردم و خاک کشور تقدیم کردند. شما هم از دیاری آمدید که برای کل کشور مردمانش قابل احترام و زادگاه بزرگانی است که به این مملکت خدمات زیادی کردند. درخواست مبلغ ۸۰۰ میلیون تومانی در مرحله اول برای رهن منزل شخصی شما ذهن مردم شهرم را مخدوش کرده است. خودروی گرانبهایی که تنها شاید روزانه دو کیلومتر داخل شهر مورد استفاده قرار می گیرد و می شود که با خودروی ساده دیگری هم مدیریت کرد امید مردم را به توسعه این شهر کمرنگ می کند. بعد از مدتها بی تدبیری و بی مدیریتی و سوء استفاده شورای شهر از این وضعیت نابسامان به نفع خودش، انتظار می رفت شخصی ساده و با مدیریت منطقی بر حسب شرایط اقتصادی فعلی بر مسند شهرداری بوشهر بنشیند که هدفش خدمت خالصانه باشد که امیدوارم باشد. نه که همان تشریفات اداری و امکانات در حد منطقه لواسان و امیریه تهران را درخواست کند.

کمی هم به وضعیت اقتصادی مردم نگاه کنید. سری هم به خانه سالمندان و لیست افراد تحت نهادهای حمایتی بزنید. ملاقاتیم با بیماران دیالیزی و تالاسمی و سرطانی ها داشته باشد. کودکان کار در خیابان ها را ببینید. خیابان خواب ها و بی خانمان هم ببینید. جوانان بیکاری را ببینید که بدون هیچ امیدی در این شهر، تنها نفس می کشند. همه این افراد منتطر توسعه شهرشان می باشند. چرا که با زنده کردن پارک دهکده گردشگری از این حالت مردگی، ده ها شغل ایجاد می شود. با راه اندازی چرخ و فلک شهرمان هم انتظار کودکانمان تمام می شود هم چندین نفر در کنارش نان سر سفره خانوده اشان می برند. پارک لیان را تبدیل به زادگاه حیوانات و گورستان زباله ها کردیم. مکانیک ها و جلو بندی های شهر از مراجعت خودروها خسته شدند و مالکان خودروها پولی برایشان باقی نمانده انگار در پیست موتور کراس دارید رانندگی می کنید. آسفالت و پاکیزه نگهداشتن محلات حق اولیه یک شهروند است. تقاطع هایی که فراموش شده است. ساحلی که باید الگوی سواحل کشور باشد حتی یک سرویس بهداشتی قابل استفاده ندارد. شناگاههایی که لذتی برای مردم ندارد چون امکاناتی ندارد. فصل بارندگی خاطرات خوبی برای مردم ندارد و میدان هایی که پر شده از علف های هرز و چند المان که ربطی به هویت شهرمان ندارد. پارک هایی که دیگر اثری از سرزندگی در آن نمی بینیم. و درختانی که قد خم کرده اند از سنگینی بار بی توجهی!

جناب شهردار گلایه ای بود که لازم دیدیم بیان کنیم. امید است شهر را نه با رنگ کردن پل های هوایی و سنگ جدول و هرس اندک و سطحی فضای سبز توسعه داد. بلکه نیاز به توسعه اساسی، عمران واقعی و توجه و نگاه ویژه دارد. به امید روزی که بدون تشریفات و توقعات زیاد و با سادگی و بی آلایشی،  نام های تاریخی بوشهر(رام اردشیر، ابوشهر، بُخت اردشیر، لیان و ریشهر( را در خاطرات مردم این شهر زنده کنید.

 

حسن حیدری دکتری برنامه ریزی شهری  و روستایی

 

انتهای پیام//


لیست نظرات

[ تنگستانی ] [ در تاریخ : ۲۱ دی ۱۳۹۹ ]

کاش استاندارم این مطلب رو ببینه…
این همه تشریفات با وضعیت اقتصاد مقاومتی مغاریت دارد

[ احمدی زاده ] [ در تاریخ : ۲۱ دی ۱۳۹۹ ]

مطلب ارزنده وعلمی بود ولی کو گوش شنوا…خدا به دادمون برسه فقط