دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

نصرالله شفیعی

نمایندگانی در تراز مدرس

آخرین اخبار
۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

دهم آذر ماه ۱۳۱۶ مصادف با شهادت شهید آیت الله مدرس به دستور رضاخان قلدر هست. رفتار و منش آیت الله مدرس از جهات مختلف می‌تواند هم برای آحاد ملت ایران الگو و نمونه باشد و هم برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی. اولین مسئله‌ای که ما باید از خود بپرسیم این است که چرا در بین این همه نمایندگان مجلس از زمان مشروطیت تا کنون و حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همچنان نام مدرس بر تارک مجلس و نمایندگی مردم می درخشد؟

به عبارتی مدرس که بود و چه کرد و چگونه زندگی کرد و چگونه موضع گرفت و چگونه زندگی خود را در قامت نمایندگی مجلس شکل داد؟ چگونه رسالت نمایندگی خود را شناخت؟

چه ویژگی هایی مدرس را از میان نمایندگان مجلس ممتاز گردانید؟

در پاسخ می توان گفت: مدرس به تمام معنا یک انسان بود، انسانی که تربیت شده مکتب اسلام و مکتب پیامبر و ائمه طاهرین علیهم السلام بود. شهید مدرس اولاً انسانی بود که در حوزه علمیه درس دین و دینداری را به معنای واقعی فرا گرفته بود، موتور محرکه او برای فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی احکام و قوانین قرآن بود.

دوم ویژگی‌های شخصی و شخصیتی مدرس بود. مدرس از دنیا بریده بود، مدرس در میان مردم و در این دنیا زندگی می کرد ولی تعلقی به زیبایی ها و دلبستگی های دنیایی نداشت. مدرس چون دلبستگی نداشت بزرگ ترین مشخصه اش به عنوان یک نماینده در تراز مجلس شجاعت بود.

تجربه تلخی که تاکنون نشان داده این است که علت اصلی انحراف و ضعف رهبران، نمایندگان و همه کسانی که در عرصه فعالیت‌های اجتماعی حضور پیدا کرده اند، دلبستگی‌های دنیاییست.

مدرس قید همه این دلبستگی ها را زده بود؛ به عبارتی چیزی از وابستگی خودش به دنیا در نزد دیگران به گرو نگذاشته بود. از این روی آنگاه که می‌خواست در برابر قلدری ها و رفتارهای رضاخان دیکتاتور موضع بگیرد کم نمی آورد و زانوهایش شل نمی شد.

مدرس دل از همه وابستگی ها کنده بود، به همین خاطر به معنای واقعی یک انسان آزاده بود و همین روحیه آزادی و آزادگی او باعث شد که بایستد و تسلیم نشود، فریاد بزند و اعتراض بکند و زیر بار تصویب قوانین ذلت بار نرود. مدرس در زندگی خود با درک صحیح شرایط اجتماعی وارد صحنه شد و به معنای واقعی زندگی خود را وقف اسلام، ایران و مردم کرد.

مدرس برای نمایندگی در مجلس شورای ملی سهمی برای خود قائل نبود. او به دنبال آورده‌ای از دنیا که آینده او را تضمین کند نبود؛ به همین خاطر سبکبال بود و با تمام توان فریاد می زد و اینگونه بود که مدرس مدرس شد. اگر نمایندگان ما امروز در مجلس شورای اسلامی می‌خواهند بسانِ مدرس آزاد باشند و با آزادگی حرف بزنند، با آزادگی موضع بگیرند، با آزادگی قوانین را بررسی بکنند و تصویب کنند، باید روحیه ای مثل مدرس داشته باشند.

در این چند سال دوره نمایندگی، به طور مطلق هیچگونه منافع شخصی برای خود تعریف نکنند، تنها منافعی که باید به دنبال آن باشند منافع ملت باید باشد. آن منافع باید در جهت پیشرفت کشور باشد، آن منافع باید در جهت دفاع از حقوق محرومان و مستضعفان باشد.

نماینده‌ای که از همان آغاز که پا به مجلس می‌گذارد و با نردبان رای ملت به نمایندگی انتخاب می شود اگر در فکر این باشد که آینده خود را از نظر مالی و معیشتی تضمین کند و میراثی سنگین از مال دنیا برای فرزندان و نزدیکان خود بر جای بگذارد و صاحب سرمایه های کلان شود، این نماینده زبانش بسته است است، این نماینده هرچند که لباس نمایندگی مردم را بر تن کرده ولی در اصل لباس ذلت و تسلیم را بر تن خود پوشانده است؛ چرا که آنجا که در جایگاه نمایندگی منافع شخصی اش با منافع ملت در تقابل قرار گیرد چاره‌ای جز سکوت و همراهی با صاحبان ثروت و کسانی که می‌توانند منافع او را تامین بکنند ندارد.

متأسفانه تجربه تلخی از دوره اول نمایندگی تا حتی همین دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی داریم. نمایندگانی که وظیفه ذاتی و واقعی خود را فراموش کردند و از همان آغاز ورودشان به مجلس به گونه‌ای موضع گرفته‌اند که بتوانند آینده دنیوی خود را تضمین و تأمین بکنند.

این که ما شاهد هستیم در هر دوره‌ای تعدادی از نمایندگان مجلس که در آغاز از سوی منابع ذیربط مورد تأیید قرار گرفته بودند و از سوی مردم خود به مجلس راه پیدا کرده بودند پس از پایان دوره نمایندگی شان که بایستی با ره توشه‌ای بیشتر آماده خدمت بیشتر به مردم شوند رد صلاحیت می‌شوند، دلیلش همین است که این نمایندگان رسالت مدرس گونه خود را به وادی فراموشی سپرده اند و رسالتی دیگر یعنی رسالت قارونی و فرعونی برای خود تعریف کرده اند.

این روش و شیوه و سیره برای نمایندگانی که در نظام جمهوری اسلامی که برخاسته از آراء مردم و قانون اساسی الهام گرفته از قرآن مجید است بسیار ناپسند و نکوهیده است. ان شاءالله که نمایندگان مجلس با الگو قرار دادن شخصیت بزرگ و بی‌بدیلی مثل شهید مدرس در مجلس شورای اسلامی فریاد رسای عدالت‌طلبی باشند، فریاد رسای ملت ایران باشند، فریاد رسای مبارزه با قدرت های بزرگ و سلطه گر باشند.

بدون تردید اگر نمایندگان ما به خوبی شخصیت مدرس را در ابعاد مختلف بشناسند و شیوه و روش او را الگوی خود قرار بدهند قطعاً مجلس شورای اسلامی می‌تواند در پیشرفت کشور عزیزمان ایران بسیار سرنوشت ساز و اثرگذار باشد.

 

نصرالله شفیعی

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !