دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

کتابدار بوشهری مطرح کرد؛

استقبال ۲۰ ناشر ملی از پویش کتاب در بوشهر

بحرینی گفت: در راستای فعالیتی که در این پویش کتابخانه عمومی خلیج فارس داشته ام، بالغ بر 20 ناشر کشوری از این پویش استقبال کرده اند و جذب کتاب اهدایی از سوی این ناشران در حال پیگیری است.

آخرین اخبار
۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

کتابخوانی نیاز روزمره‌ ماست، هیچ عاملی نمی تواند جایگزین آن شود. با توجه به اینکه کتابخانه های عمومی مهم ترین مرکز برای مراجعه علاقمندان به مطالعه است، غنی بودن این کتابخانه ها از کتاب های متعدد و متنوع به گونه ای که نیاز مخاطبان را برآورده کند ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

اخیرا پویشی تحت عنوان اهدای کتاب از سوی اداره کل کتابخانه های استان صورت گرفته است. در این پویش از مردم کتابخوان و کتاب دوست و آن ها که علاقه مند به پیشرفت فرهنگ‌ کشور و استان هستند خواسته شده با اهدای کتاب در این پویش شرکت کنند.

در همین رابطه با یکی از کتابداران استان خانم نعیمه خاتون بحرینی مصاحبه ای کرده ایم که توجه شما را به آن جلب می کنیم:

۱. لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در کجا مشغول هستید؟

پاسخ: نعیمه خاتون بحرینی دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز و کتابدار کتابخانه ی عمومی خلیج فارس شهر بوشهر هستم.

۲‌. در باره پویش اهدای کتاب توضیح دهید و بگویید این اقدام براساس چه ضرورتی صورت گرفته است؟

پاسخ: این پویش از طرف مدیرکل محترم اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر دکتر سید علی هاشمی در مهرماه ۱۳۹۹ مطرح شد. ضرورت این طرح به عقیده ی من در جهت تأمین منابع اطلاعاتی کتابخانه های عمومی استان توسط مردم فرهنگ دوست و کتابخوان و برای افزایش فرهنگ مطالعه است که به نحوی مشارکت و حمایت مردم از کتابخانه های عمومی را نیز نشان می دهد.

۳. تا کنون استقبال از این پویش چگونه بوده است؟ اگر صلاح می دانید از کسانی که در حد قابل قبولی کتاب هدیه کرده اند نام ببرید؟

پاسخ: این پویش چون از سوی تمامی کتابخانه های عمومی استان مطرح شده، بازخورد آن را اداره کل دقیق تر می داند. ولی در راستای فعالیتی که در این پیش‌بینی کتابخانه عمومی خلیج فارس داشته ام، بالغ بر ۲۰ ناشر کشوری از این پویش استقبال کرده اند و جذب کتاب اهدایی از سوی این ناشران در حال پیگیری است. فعالان فرهنگی، اساتید دانشگاهی نویسندگان و ناشران استانی نیز در این پویش شرکت نموده اند. مقامات دولتی استان نیز به این پویش دعوت شده و کتاب اهدا نموده اند.

مطابق با فعالیتی که من در این زمینه داشته ام، جناب آقای حاج حسن بحرینی ۳۰۰ نسخه، جناب آقای حاج عباس بهبهانی مطلق ۴۰۰ نسخه، موسسه افراکتاب بالغ بر ۱۵ میلیون تومان کتاب کودک و نوجوان، خانواده ی شهید اصغرتاش ۴۰۰ نسخه، بنیاد غدیر ۴۰ نسخه، جناب آقای دکتر جعفرنژاد ۱۳۰ نسخه، جناب آقای علی کرم نجفیار ۴۰ نسخه، جناب آقای حاج نادر محمدی ۴۰ نسخه، جناب آقای دکتر کرمپور ۱۸ عنوان کتاب تالیفی، سرکارخانم نجمه خاتون بحرینی ۱۳ نسخه به کتابخانه ی عمومی خلیج فارس بوشهر کتاب اهدا فرمودند. البته این پویش ادامه دارد و نیاز به تبلیغ و حمایت بیشتری دارد.

۴. شما نقش کتابخوانی در گسترش فرهنگ و رفتار و اخلاق جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ: به باور من کتاب خوانی و مطالعه سطح آگاهی جامعه را بهبود و ارتقا می بخشد. هنگامی سطح آگاهی جامعه ارتقا یابد، درک مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه توسط مردم تحلیل آن و تصمیم گیری بر اساس عقل جمعی بهتر امکان پذیر می شود. بنابراین شعور اجتماعی، فرهنگی و جمعی ما ارتباط مستقیمی با سطح مطالعه و فرهنگ مطالعه دارد. هرچه فرهنگ مطالعه در بین آحاد جامعه بیشتر نهادینه شود، اخلاق و رفتار که دو عنصر اصلی فرهنگ اجتماعی است موثرتر رشد می یابد.

۵. شما به عنوان یک کتابدار چه پیشنهادی برای گرایش بیشتر مردم به کتابخوانی دارید؟

پاسخ: گاهی شنیده می شود که سطح مطالعه در ایران پایین است. من به شخصه این مورد را رد می کنم. مردم جامعه ی ما نسبت به همه ی مسائل مطرح در جامعه ملی و بین المللی آگاهی دارند. شاید این آگاهی را از طریق خواندن کتاب کسب نکرده باشند، ولی قطعا از طریق مطالعه نسبت به مسائل روز اطلاع کسب کرده اند. کتاب به عنوان یک منبع اطلاعاتی محدودیت هایی دارد، به طور مثال به دلیل طولانی شدن زمان نشر نمی توان انتظار داشت تا مسائل روز را از طریق کتاب دنبال کنیم.

در کنار کتاب منابع اطلاعاتی خوبی وجود دارد، همچون روزنامه، نشریات، تلویزیون، سایت های خبری و آموزشی، شبکه های اجتماعی و علمی، فیلم های مستند و غیره. بنابراین پیشنهاد می کنم که من و همکارانم دامنه ی تمرکز کتابخانه های عمومی را وسعت بخشیده و علاوه بر کتاب های چاپی و الکترونیکی به سایر منابع اطلاعاتی مورد نیاز، استفاده و پسند جامعه نیز توجه کنیم.

۶. در حال حاضر و با توجه به شرایط کرونایی مراجعه مردم به کتابخانه ها برای کتاب چگونه است؟

پاسخ: با توجه به محدودیت هایی که شرایط بحرانی کووید-۱۹ ایجاد کرده، دوره ی قرنطینه و تعطیلی کتابخانه ها، مراجعه‌ی کاربران کمتر شده است.

اما فعالیت کتابخانه های عمومی متوقف نشده است. کتابداران تلاش می کنند تا تمامی خدمات معمول کتابخانه را در فضای مجازی انجام دهند، همچنین خدمات جدیدی که متناسب با فضای مجازی است در حال انجام است و از طریق صفحه اینستاگرام، وبلاگ، وبسایت و اسکای روم کتابخانه ها منعکس می شود.

 

انتهای پیام//


لیست نظرات

[ کتابدار بوشهری ] [ در تاریخ : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ]

باسلام
خداقوت به خانم دکتر بحرینی که با ورودشون به کتابخانه عمومی خلیج فارس شور و نشاط زیادی ایجاد کردند. آرزوی موفقیت دارم براشون.

[ sanaz prb ] [ در تاریخ : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ]

دوست عزیزم موفق باشی. امیدوارم این حرکت مبنایی برای همکاری بیشتر افراد برای جمع اوری کتب و همچنین پیشرفت کتابخانه های عمومی، مخصوصا کتابخانه عمومی بوشهر باشد. خدا قوت

[ ماندانا حیاتی ] [ در تاریخ : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ]

درود بر دوست و همکار عزیزم سرکار خانم بحرینی. همت عالی شما قابل تقدیره. پاینده باشید

[ سمیه تکاسی ] [ در تاریخ : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ]

خانم دکتر بحرینی
سپاس از خلاقیت و همت قابل تقدیر شما. براتون آرزوی موفقیت روزافزون می کنم.

[ زینب صابر ] [ در تاریخ : ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ]

احسنت و درود بر سرکار خانم بحرینی عزیز🙏👌 آرزوی موفقیت روز افزون برای ایشون🌸