پنج شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

۲۸ میلیون مترمکعب آب در سد رئیسعلی دلواری ذخیره شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر در زمان حاضر ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد رئیسعلی دلواری موجود است که از این میزان ۲۸ میلیون مترمکعب در ۲ بارندگی پاییزی سال جاری تاکنون ذخیره شده‌است.

آخرین اخبار
۰۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

عبدالطیف عباسی نژاد اظهار کرد: سد شهید رئیسعلی دلواری به‌ عنوان بزرگترین سد استان بوشهر ۶۹۵ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که هم‌اکنون ۶۰ درصد آن خالی است و انتظار می‌رود با توجه به سامانه جدید پر قدرت بارشی که قرار است از آخر هفته این استان و مناطق بالادست این سد در استان‌های همجوار را تحت تاثیر قرار دهد حجم قابل توجهی از ظرفیت این سد پر شود.

وی اضافه کرد: همچنین سد تنگ ارم در شمال استان بوشهر نیز با ظرفیت چهار میلیون مترمکعب در بارندگی‌های سال جاری به طور کامل آبگیری شده‌است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در باره سامانه بارشی اخیر که از شنبه شب تا ظهر روز یکشنبه هفته جاری در شمال این استان فعال شد، گفت: بیشترین بارش‌های این سامانه در شمال این استان به ویژه شهرستان‌های گناوه و دشتستان به وقوع پیوست.

عباسی نژاد افزود: در ۴۸ ساعت گذشته تلاش شد تا سیلاب‌های رودخانه دالکی را به صورت ایمن و با بیشترین ظرفیت کانال، وارد شبکه آبیاری این رودخانه کرده و از هدررفت آن جلوگیری شود.

وی یادآور شد: همچنین سیلاب ورودی میان حوزه‌ای رودخانه شاپور در پایین دست سد رئیسعلی دلواری نیز کنترل و به شبکه آبیاری انتقال داده شد تا زمین‌های زیر پوشش این شبکه نیز از این بارندگی‌ها بهره‌مند شوند.

عباسی نژاد ادامه داد: همچنین آب مازاد سیلاب از راه تخلیه کننده‌های کانال‌ها برای استفاده‌های محیط زیستی به رودخانه منتقل شد.

وی گفت: به دلیل حجم بالای بارندگی در مدت زمان کم، در چند نقطه از سامانه انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی آسیب‌هایی وارد شد که کارشناسان این شرکت در حال بررسی و تعیین حجم خسارت‌های وارده هستند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر  گفت: همچنین چندین اکیپ در حال ترمیم و بازسازی نقاط آسیب دیده هستند تا در سامانه بارشی پیش رو، آمادگی کاملی وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: در سال جاری لایروبی مناطق حساس شهری با همکاری شهرداری ها انجام شده‌است و ضمن شناسایی نقاط حادثه خیز، نسبت به معرفی آنها  به دستگاه‌های ذیربط و فرمانداری‌ها به عنوان مدیریت بحران شهرستان ها اقدام شده‌است.

عباسی نژاد یادآور شد: با توجه به احتمال ورود سامانه بارشی به نسبت شدید به استان بوشهر، این استان آمادگی لازم برای مهار سیلاب را دارد.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر نیز درصد تحقق بارندگی این استان در سال آبی جاری تاکنون را نسبت به میانگین بلند مدت ۱۳ درصد اعلام کرد و ادامه داد: میانگین بارندگی در سال آبی جاری در نقاط مختلف این استان ۳۳ میلی متر است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۶۵ درصد و درمقایسه با میانگین بلند مدت بارش استان ۱۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

امید آزادی جو اضافه کرد: سامانه بارشی اخیر که از شنبه شب تا یکشنبه ظهر هفته جاری در شمال این استان فعالیت داشت، منجر به سیلابی شدن رودخانه‌های این مناطق از جمله دره گپ، چهار روستایی، دالکی و شاپور شد.

وی اضافه کرد: بیشترین میزان بارش در ایستگاه جره بالا در منطقه گلدشت و سعد آباد با ۶۵ میلی متر و وحدتیه با ۴۱ میلی متر رقم خورد.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر  گفت: در پی بارش‌های اخیر، میزان آب‌گذری از مقاطع اندازه گیری در برخی از رودخانه ها تا بیش از ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه نیز رسید که با پایان این سامانه بارشی، سیلاب رودخانه‌ها نیز در حال فروکش کردن است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !