سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

در گفت و گو با سپاس؛

نبود باشگاه فعال والیبال در بوشهر/ توجه بیش از حد مسئولین به فوتبال باعث افت والیبال است

نایب رییس هیات والیبال بوشهر گفت: یکی از مشکلات اساسی ورزشکاران نبودن باشگاه فعال  و توجه زیاد به ورزش فوتبال است که باعث فاصله گرفتن مسوولان استانی از ورزش مهم والیبال شده است.

آرشیو اخبار
۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

یکی از الگوهایی که می توان به جامعه معرفی کرد نخبگان و افراد موفق آن جامعه است . پایگاه خبری سپاس در راستای این رسالت ،سعی در معرفی نخبگان و الگوهای موفق استان بوشهر دارد.

در ادامه گفت و گو کوتاهی با  پیشکسوت و نایب رئیس هیات والیبال بوشهر با هم می‌خوانیم.

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
اینجانب کمال قایدی ، متولدر سال ۱۳۵۴، مهندس عمران، کارمند پایانه های نفتی ایران در خارگ.

مدیریت عملیات عمومی، متاهل دارای دو فرزند و در شهر بوشهر ساکن هستم.

از شرایط شغلی خودتان توضیح دهید؟

خودم که کارم اقماری هست و به دلیل شرایط شغلی باید هر ۱۴ روز در ماه در خدمت شرکت  و ۱۴ روز بعد درخدمت خانواده و والیبال استان بوشهر باشم.

بیشتر مشکلات و اداره خانواده روی دوش همسرم هست که معمولا این خاصیت خانواده کارکنان اقماری است. که اینجا جا دارد از زحمات ایشون تشکر کنم.

از خانواده بگوئید و شرایط کرونا؟

همسرم. مهندس شیمی؛ گوینده و نویسنده کودک نوجوان است  که علاوه برخانه داری مشغول نوشتن دوکتاب (رمان) هم است. پسرم مبین کلاس دهم. مسلط به زبان انگلیسی و درحال حاضر بصورت مجازی گرفتار درس خوندن و فرا گرفتن زبان دوم آلمانی است.
دخترم مهسا. کلاس پنجم. مسلط به ساز ویلون. و مثل برادرش بصورت مجازی مشغول درس‌؛ موسیقی و فرا گرفتن زبان انگلیسی بصورت حرفه‌ای است. خلاصه قبل از این ویروس هم جدا سرشون شلوغ بوده این برنامه ها هم باعث شده که حوصله آنها در خانه سر نرود.

فعالیت های ورزشی خود را از چه زمانی آغاز و در چه مسابقاتی شرکت داشته اید ؟

از سال ۶۸ در آموزشگاه ورزش مدارس و در باشگاه ایران جوان زیر نظر برادربز رگترم جلال قایدی و اساتید سیاوش اردشیر دوانی و حسین بادیانی آغاز کردم. در تیم‌های، سوپر لیگی فولاد اهوا،؛ لوله سازی اهواز،  پتروشیمی بندر امام و شهرداری بوشهر  فعالیت داشته ام .

اساتید شما چه کسانی بودند؟
آقایان برادر م جلال قایدی، حسین بادیانی، سیاوش دوانی، حبیب اوید زاده، رضا صادقی و جلال همت پور

از رتبه‌هایی که کسب کرده‌اید بگویید؟

در مسابقات لیگ دسته یک کشوری حضور داشتم. سابقه حضور در مسابقات سوپر لیگ و لیگ برتر والیبال ایران دارم. در دهه هفتاد چندبار در پست خودم که سرعتی زن بودم در مسابقات کشوری مقام کسب کردم.

موفقیت های خود را مدیون و مرهون چه چیزها یا چه کسانی هستید؟

در مرحله اول زحمات مربیانم، بعد حمایت های خانواده و تلاش و پشتکاری که بدون وقفه انجام دادم.

آیا امکانات لازم در رشته شما، در سطح شهرستان بوشهر و استان وجود دارد؟

تعداد سالن ورزشی و مربی برجسته با علم روز، بله.

اما درحال حال حاضر متاسفانه هیچ باشگاه فعالی نداریم  تا جوانانی که از آکادمی والیبال  آموزش و تعلیم بینند و جذب باشگاه بشوند.

انشالله با تلاش و پشتکار رئیس هیات والیبال استان حسن بازدرهوا و کادر جوان و با تدبیرش بتوانند این کشتی به گل نشسته را به حرکت بیندازند.

چه کمبودهایی در حوزه فعالیت شما احساس می‌کنید که مانع پیشرفت ورزشکاران می‌شود؟

کمبود زیاد است، ولی یکی از مشکلات اساسی ورزشکاران نبودن باشگاه فعال  و توجه زیاد به ورزش فوتبال است که باعث فاصله گرفتن مسوولان استانی از ورزش مهم والیبال شده است. این اتفاق بارها برای ازبین رفتن والیبال صورت گرفته است.

راهیابی تیم شهرداری بوشهر و دلیران تنگستان به لیگ برتر و اخیرا تیم دشتستان در لیگ دسته یک کشور برای والیبان استان بسیار افتخار آفرین بود، اما هیچ کدام مورد حمایت مسئولین قرار نگرفت. همین امر باعث از بین رفتن والیبال و بی انگیزگی ورزشکاران و دور شدن پیشکسوتان و حتی اسپانسرهای. مالی والیبال شد.

امیدوارم مسولین و مدیران بوشهر با توجه به موفقیت های تیم ملی والیبال در جهان و جایگاه ارزشمند والیبال در کشور و این همه جوانان با استعداد گوشه چشمی هم به والیبال استان بیندازند.  والیبال استان بوشهر در کشور ریشه دارد.

سالی که قهرمان شدید برخورد مسئولین با شما چگونه بود و چه قول هایی دادند، آیا عملی هم شد؟
من برای شهر خودم بوشهر کم توپ زدم، ولی آخرین بازیم که در تیم شهرداری بوشهر بود و به لیگ برتر راه یافتیم فقط تربیت بدنی و ورزشکاران  خود شهرداری استقبال کردند.

بله قول هایی دادند که اما وقتی متوجه شدیم  که بیخیال لیگ برترو والیبال بوشهر شدند و تیم شهرداری بوشهر را کنسل کردند، یعنی اون سال حکم مرگ والیبال بااین حرکت اشتباه امضاء کردند.

اینجا جا داره از  رضا جمشیدی مدیر کل اسبق ورزش جوانان استان بوشهر تقدیر کنم که داشت ماشین والیبال به حرکت در می آورد.

برای آینده چه برنامه ای دارید؟

با مسولیتی که در اختیار من گذاشته شده و کمک کادر هیات؛ کمک فکری و حضور پیشکسوتان  و بلاخص توجه مسولین، یک رونق اساسی به والیبال استان خواهیم داد. واقعا این بچه ها حیف هستند. ما ورزشکارانی داشتیم و داریم که در تیم ملی بودند و یا در حد تیم ملی هستند، ولی الان سردر گم هستند. مثلا برادران کرمی، محمد علی پیران که با تلاش خودش در لیگ ترکیه مشغول به بازی است. همچین استعدادهایی در بوشهر زیاد هستند.

به نظر شما در خصوص ترویج ورزش در جامعه، چه ارگان هایی باید درگیر شوند و چه کارهایی باید بکنند؟

اداره ورزش و جوانان که باید ورزشکاران را حمایت کند و در مرحله دوم مسئولین استان باید به ورزش والیبال کمک کنند تا بتوانیم در آینده موفق شویم.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ورزش به نظر شما چه راه کارهایی برای اجرایی شدن آن وجود دارد؟

قهرمانان رشته های ورزشی وقتی بعد از چند سال ورزش حرفه ای را کنارمی گذارند متاسفانه هیچ امنیت شغلی ندارند؛ حتی وقتی در مسابقاتی به اسم شهرستان هم شرکت می کند باید لباسهایشان خودشان تهیه کنیم.

فقط حمایت ورزشکاران.

نقش والدین و مربیان در ترغیب فرزندان به ورزش،در چه جایگاهی قرار دارد؟

مرحله اول والدین هستند که موافقت می کنند. با موافقت و تشویق والدین است که به مدارج بالای ورزشی برسند. در کل حمایت خانواده است که باعث موفقیت می شود.

پدر و مادر شما برای ورزش شما چقدر وقت گذاشته اند؟

خدا رحمت کنه پدر و مادرم. تا آنجایی که توانستند  هم از نظر معنوی و مادی حمایت کرده اند.

اگر شما یک بار دیگر به کودکی برگردید،این مسیر را دوباره طی خواهید کرد؟
اگه آینده مشخص بود خیر.

توصیه شما به ورزشکاران چیست؟

ورزشکاران چون در جامعه  بیشتری دیده می‌شوند،  باید مسائل اخلاقی را بیشتر مد نظر داشته باشند و علاقه و پشتکار داشته باشند تا باعث موفقیت شوند.

سخن شما با مسئولین استان بوشهر ؟

ورزش  در استان بوشهر حمایت آن چنانی نمی شود؛ بعضی از مسئولین ورزش دوست هستند و بعضی ها خیلی راغب نیستند، در صورتی که کسی عمرش را در ورزش می گذارد بدون هیچ توقعی به زندگی خودش ادامه میدهد. ورزشکاران مستلزم حمایت از طرف مسئولین هستند.

بعنوان مثال. اگر همانند فوتبال، از تیم والیبال شهرداری و دلیران تنگستان و تیم دشتستان حمایت میی‌شد،  الان والیبال استان بوشهر  به این‌صورت نبود. زمانی شور و شوقی در والیبال بوشهر درجریان بود. فقط شهر ۱۰ باشگاه فعال داشت. دشتستان قطب والیبال استان بود. الان این باشگاه ها کجا هستند.

کلام آخر؟

از زحمات خانواده ام و مربیانم. مدیر ورزش جوانان استان که خیلی والیبال درحد توان خودش، همراهی می کند. ریاست محترم هیئت والیبال استان بوشهر تشکر می کنم.

گفت و گو : کورش امینی

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !