شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

مراکز انتقال خون ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند/ امروز اهدا خون مانند کمک به بحران‌هایی مانند سیل و زلزله نیست

مدیر کل انتقال خون بوشهر گفت: مراکز انتقال خون خود را ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌داند و در همین راستا ناچار است که میزان تجمع در مراکز اهدای خون را کنترل کند تا سلامت داوطلبین اهدای خون با خطر مواجه نشود.

آخرین اخبار
۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

‎باتوجه به فراخوان اداره کل انتقال خون استان بوشهر به منظور تأمین ذخایر خون مراکز انتقال خون استان با استقبال گرم مردم رو به رو شده است و این در حالی است که مراکز انتقال خون به دلیل ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناچارند با تعداد تخت های کمتر داوطلبان اهدای خون را میزبانی کنند.

‎نرگس عبیدی مدیرکل انتقال خون استان بوشهر در گفت و گو با سپاس ضمن تقدیر از داوطلبین اهدای خون، اظهار کرد: برخی شهروندان و اقشار مختلف در سخت ترین روزهای بحران کرونا در مراکز اهدای خون استان حضور یافته اند.

عبیدی گفت: شیوع کرونا که ماه هاست جامعه را درگیر و موجب کاهش مراجعه کنندگان جهت اهدای خون به مراکز شده است، شباهتی به بحران های مقطعی زلزله، سیل و یا آتش سوزی های وسیع ندارد و از داوطلبین نوع دوست اهدای خون خواستاریم که به صورت هماهنگ و باهمیاری در اطلاع رسانی در روزهای شیوع کرونا با انتقال خون همراه باشند.

‎وی افزود: پوزش از داوطلبین اهدای خون که به دلیل ازدحام در مراکز انتقال خون قدری معطل شدند و یا چندین بار مراجعه داشته اند. مراکز انتقال خون خود را ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌داند و در همین راستا ناچار است که میزان تجمع در مراکز اهدای خون را کنترل کند تا سلامت داوطلبین اهدای خون با خطر مواجه نشود.

عبیدی بیان کرد: جمع آوری حجم بالایی از خون اهدایی و پذیرش مردم با توجه به عمر کوتاه خون و فرآوردهای آن از جمله پلاکت که پنج روز است و گلبول قرمز که۳۰روز است، شور هیجانی و یکباره تنها چند روز موجب تأمین ذخائر می شود و بعد از آن موجب کاهش آمار اهدای خون در روزهای بعد می شود.

مدیر کل اهدا خون استان بوشهر گفت: هر اهداکننده خون پس از اهدا دست کم تا سه ماه بعد امکان اهدای خون نخواهد داشت و این موجب می شود که در ماه های بعد که پیش بینی می شود روزهای سخت تری از نظر شیوع کرونا باشد که با مشکل کمبود اهداکننده خون مواجه شویم.

‎وی تصریح کرد: بهترین محل برای ذخیره خون و فرآورده های آن در رگ های مردم است نه درون کیسه‌های خونگیری و یخچال‌های مراکز انتقال خون است.

عبیدی تأکید کرد: امروز اهدای خون هیجانی جای خود را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است.
وی افزود: جهت جلوگیری از ازدحام مردم عزیز و رفاه حال عزیزان در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی جمعه پایگاه‌های انتقال خون بوشهر و کنگان از ساعت ۸الی ۱۲ پذیرای اهداکنندگان خون می باشد.
‎مدیرکل انتقال خون استان بوشهر تاکید کرد: سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir در دسترس است تا داوطلبین اهدای خون با اخذ نوبت در ساعاتی که مراکز خلوت تر است مراجعه کنند.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !