یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

فناوری شیرین‌سازی آب دریا باید بومی‌سازی شود

معاون طرح‌ریزی و نظارت فنی سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: فناوری تجهیزات شیرین‌سازی آب دریا باید بومی سازی شود تا به راحتی از این ظرفیت در حل مشکلات نقاط کم آب کشور استفاده کرد.

آخرین اخبار
۰۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

مسعود مینوئیان در بررسی وضعیت اجرای پروژه آب شیرین‌کن بوشهر با تاکید بر نقش مهم توسعه زیرساخت‌های پدافند غیرعامل در حل مشکلات در زمان‌های بحرانی اظهار داشت: استان بوشهر در همجواری با خلیج فارس ظرفیت مهمی در اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری به ویژه حل مشکلات آبرسانی شرب، کشاورزی و صنعت دارد.

وی، با اشاره به اینکه تامین آب آشامیدنی از موارد حیاتی‌ترین نیاز بشر است گفت: تامین آب  شرب از دریا یکی از پروژه‌های مهم در دنیا است به‌گونه‌ای که اکنون کشورهای حاشیه خلیج فارس ۹۸ درصد آب آشامیدنی خود از طریق شیرین سازی آب دریا تولید و تامین می‌کنند.

معاون طرح‌ریزی و نظارت فنی سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ایران حدود ۲ درصد آب آشامیدنی از طریق شیرین سازی آب دریا تامین می‌کند تاکید کرد: باید از این نعمت خدادادی در تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت بهره بیشتری برده شود.

مینوئیان با اشاره به حمایت وزارت نیرو از بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری شیرین‌سازی آب دریا افزود: وزارت نیرو از تولید کنندگان آب از طریق شیرین‌سازی حمایت ویژه و آب تولیدی را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.

وی، با تاکید بر تامین آب شرب از دریا در راستای طرح پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح‌ها می‌توان کمبود آب کشاورزی و صنعت را تامین کند و بر اساس آیات قرآن باید از این موهبت الهی در حل مشکل جامعه استفاده کرد.

معاون طرح‌ریزی و نظارت فنی سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه از تولید آب، انرژی‌های مورد نیاز جامعه تامین می‌شود تصریح کرد: خشکسالی‌ها و کمبود آب می‌تواند انواع بحران‌های اجتماعی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی، مشکلات و موانع مختلف ایجاد کند که از طریق شیرین‌سازی آب دریا می‌توان این بحران‌ها را برطرف کرد.

مینوئیان، مصرف آب برای هر نفر در کشور ۱۲۰ لیتر دانست و بیان کرد: در نقاط گرمسیر از جمله بوشهر نیاز سرانه آب برای هر نفر بالای ۲۵۰ لیتر است که با تامین آب مورد نیاز جامعه می‌توان حیات و زندگی مردم را تضمین کرد.

وی، استفاده نکردن از موهبت آب دریا برای تامین آب شرب را کاهلی و کوتاهی از موهبت الهی دانست و تاکید کرد: ان‌شالله با رفع مشکلات اقتصادی و شرایط کرونایی، روند اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن تسریع شود.

وی با تاکید بر بومی سازی فناوری تجهیزات آب شیرین‌کن تصریح کرد: فناوری تجهیزات شیرین‌سازی آب دریا باید بومی سازی شود تا به راحتی از این ظرفیت در حل مشکلات نقاط کم آب کشور استفاده کرد.

معاون طرح‌ریزی و نظارت فنی سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: باید ساخت تجهیزات شیرین سازی آب دریا از جمله فناوری فیلترها و پمپ‌های آن بومی سازی شود تا مشکلات نقاط آسیب پذیر که دشمنان بر روی آنها برنامه‌ریزی می‌کند به راحتی برطرف شود.

وی با اشاره به تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل در استان‌ها تصریح کرد:باید در طرح جامع پدافند غیرعامل میزان تولید آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت از طریق شیرین سازی آب دریا تبیین شود.

مینوئیان، با بیان اینکه اکنون ۲۳ هزار و ۵۰۰ متر آب آشامیدنی بوشهر از پروژه آب شیرین‌کن تامین می‌شود افزود: این میزان باید با تکنولوژی‌های پیشرفته افزایش داد تا بحران و مشکلات کم آبی در بخش‌های مختلف برطرف شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !