شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

طرح ارتقای سلامت و کاهش آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی استان بوشهر اجرا شد

در راستای توسعه کشاورزی و ساماندهی تولید و عرضه محصولات کشاورزی ارگانیک و گواهی شده، طرح ارتقای سلامت و کاهش آلاینده‌ها در ۸ محصول مهم کشاورزی استان بوشهر اجرا شد.

آخرین اخبار
۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

در استان بوشهر با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم ویژه در فصل پاییز و زمستان شرایط بسیار مناسبی برای تولید خارج از فصل محصولات سبزی و صیفی به ویژه گوجه فرنگی فراهم است.

در این میان آفات گیاهی از مهمترین عوامل محدودکننده کشت این محصول هستند و کشاورزان به روشهای گوناگون در حال مبارزه با آنها هستند؛ یکی از موثرترین و سریع‌ترین روش‌های مبارزه که از جمله زیان‌بارترین روش‌ها بوده، استفاده گسترده از آفت‌کش‌ها است.

درسال‌های اخیر و با توجه به تحقیقات انجام‌شده پیامدهای نامطلوب مصرف نهاده‌های شیمیایی از جمله پخش در روان‌آبها و تولید آلودگی آب و خاک، مسمومیت و مرگ‌ومیر جانوران، نفوذ به داخل بافت محصولات کشاورزی خصوصاً محصولاتی که مصرف تازه‌خوری دارند از جمله سبزیجات؛ پایداری در طبیعت، مسمومیت مزمن انسان و کاهش تدریجی توان تولید خاک ثابت شده است.

این امر همگان را برآن داشته تا با اعمال روشهای مدیریت تلفیقی برای دستیابی به بهترین شیوه کنترل آفات با کمترین زیان به محیط زیست با تلفیق روشهای مختلف که با هم سازگاری دارند محصولی سالم تهیه کنند.

در این راستا خسرو عمرانی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر راه‌حل برون‌رفت از بن‌بست مصرف ترکیبات شیمیایی را کاربرد کشاورزی کم‌نهاده دانست و اظهار داشت:این مهم نوعی کشاورزی بر پایه استفاده بهینه از منابع موجود محلی مانند اقلیم، خاک، آب، پوشش گیاهی، گیاهان  و جانوران بومی، نیروی کار، مهارتها و دانش بومی است و از نظر اقتصادی پربازده ، از نظر بوم شناختی سالم، از نظر فرهنگی پذیرفتنی و در بردارنده عدالت اجتماعی باشد مورد توجه قرار گرفته است .

عمرانی با بیان اینکه در این سامانه نهاده‌های برون مزرعه‌ای مانند کودهای معدنی، آفت کش‌ها و ماشین آلات ممنوع نیست گفت: این نهاده‌ها به‌عنوان مکمل منابع محلی با رعایت معیارهای کشاورزی پایدار استفاده می‌شود تا بتوان محصولات سالم گواهی شده که در مزارع با رعایت نکات بهداشتی و اجرای استانداردهای تولید می‌شوند و دارای حد مجاز از آلاینده‌ها و  باقیمانده سموم است تولید شود.

وی هدف و نتایج حاصل از طرح تولید محصول سالم را، ارتقای سطح سلامت جامع، جلوگیری از تخریب منابع، حفظ و ارتقای و حاصلخیزی درازمدت خاک و پایداری تولید دانست و بیان کرد: حفظ و تعادل اکوسیستم‌های کشاورزی، افزایش بهره‌وری عوامل مفید، کاهش فقر و ایجاد اشتغال، توسعه روشهای کنترل تلفیقی و مبارزه با آفات، جلوگیری از بروز مقاومت در آفات و ایجاد حالتهای طغیانی و جلوگیری از مسمومیت‌های حاد و مزمن ناشی از عملیات سمپاشی از دیگر اهداف تولید محصول سالم است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح ارتقای سلامت و کاهش آلاینده‌ها در ۸ محصول مهم کشاورزی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد:تولید محصول سالم و کافی در ۸ محصول گوجه فرنگی و خیار گلخانه‌ای و بوته‌ای، سیب درختی، پیاز، سیب زمینی و پرتقال اجرا شده است.

عمرانی، هدف اجرای آن را شناسنامه‌دار کردن کلیه کشاورزان تولید کننده با هدف جلوگیری از عرضه محصول ناسالم و تسهیل برخورد با متخلفان دانست و بیان کرد:تامین سلامت محصولات کشاورزی از شروع تولید تا زمان عرضه، توانمندسازی، آموزش و ساماندهی مراکز مشمول قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای پوشش سطح اجرای طرح تز دیگر اهداف آن است.

وی، توانمندسازی بهره برداران تحت پوشش سطح اجرای طرح با مشارکت در تامین مواد و عوامل بیولوژیک و غیرشیمیایی و کودهای زیستی و بهینه سازی سمپاش‌های آنها را از دیگر اهداف این طرح دانست و افزود: شناسایی وضعیت آلودگی خاک‌ها به فلزات سنگین به منظور تغییر ترکیب کشت مناطق آلوده و بسته‌بندی و برچسب‌گذاری و عرضه محصولات کشاورزی گواهی شده از اهداف مهم اجرای طرح ارتقای سلامت و کاهش آلاینده‌ها در  محصولات کشاورزی است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !