شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

اجرای برنامه‌‎های پیشگیرانه ضرورت مقابله با آلودگی‌‏های نفتی خلیج فارس است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: وزارت نفت و بویژه شرکت‎های نفتی حوزه خلیج فارس برای جلوگیری از آلودگی‎های نفتی باید برنامه‎های پیشگیری ارائه کنند.

آخرین اخبار
۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: آلودگی نفتی در ساعت‏‌هایی که رخ داده خسارت خود را بر زیستمندان خلیج فارس وارد می‌کند و پاک‎سازی این آلودگی مانع اثرات مخرب آن نیست.

وی بیان کرد: این آلودگی‎های نفتی در نهایت در سواحل بنادر استان مانند بوشهر، گناوه و دیلم به شکل قطره‎های نفتی پدیدار می‎شود که در این مرحله اداره بندر و دریانوردی و محیط زیست در خوش بینانه‎ترین حالت شاید ۳۰ یا ۴۰ درصد خسارت‎ها را کاهش دهند.

قلی نژاد ادامه داد: یکی از علت‏‌های مهم آلودگی نفتی خلیج فارس خطوط انتقال نفت است که وزارت نفت باید برنامه‌ای برای جلوگیری از نشت نفت در سکوهای نفتی ارائه دهد که سازمان محیط زیست درخواست خود را برای تحقق این مهم ارائه کرده‌است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار کرد: محیط زیست در اثر هرگونه آلودگی نفتی خسارت‏‌های وارد به خلیج فارس را محاسبه و مطالبه می‏‌کند تا صرف احیا اکوسیستم‏‌ها و بویژه آبسنگ‏‌های مرجانی شود.

قلی نژاد گفت: با این وجود از همه ارگان‌‎های متولی و بویژه وزات نفت و وزارت کشور انتظار است در زمینه پیشگیری از بحران‌های زیست محیطی در خلیج فارس همکاری کنند.

وی افزود: از عوامل بحران‎های زیست محیطی در خلیج فارس ورود فاضلاب‏‌های نفتی و میکرو پلاست‌‏ها و پسماندها به دریا است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار کرد: بررسی میدانی نیز نشان داده میکروپلاستیک یکی از موضوع‏‌های بسیار مهم است که بخشی از عوامل آن داخلی و بخشی دیگر نیز سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است.

وی افزود: در این زمینه از شهرداران شهرهای ساحلی خواسته شده با نصب آشغال‏‌گیرهای مکانیکی در مبادی ورودی پساب‏‌ها و آب‏‌های سطحی به خلیج فارس، پاک سازی مداوم سواحل و از همه مهم تر تصفیه فاضلاب را به صورت جدی دنبال کنند.

قلی نژاد اظهار کرد: بخش زیادی از میکروپلاستیک‎ها که شاید به چشم هم نمی‌‏آید همراه فاضلاب‏‌ها به دریا راه پیدا می‏‌کنند که در این زمینه باید برنامه‌های تدوین و شهرداران به عنوان متولی اصلی پسماند در شهرها و دهیاران در روستاها برای مدیریت پسماندها برنامه لازم را ارائه کنند.

استان بوشهر در بیشترین میدان‌های نفتی کشور را به خود اختصاص داده به طور متناوب آب‌های آن متاثر از آلودگی‌های نفتی است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !