سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

اگر متعلق به کمونیست‌ها بود از او یک چه‌گوارا می‌ساختند

یقیناً جایگاه شهید نادر مهدوی بعنوان یک شهید الگو بایستی نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین‌المللی از طریق اقدامات فرهنگی برجسته و در کنار سایر مفاخر ارزشمند این سرزمین به نسل جوان در داخل و جهان معرفی شود. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای ستاد کنگره دو هزار شهید استان بوشهر فرمود اگر این شخصیت متعلق به کمونیست‌ها بود از او یک چه‌گوارا می‌ساختند. حال پس چرا ما از شهید بزرگ نسازیم.

آرشیو اخبار
۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

چه‌گوارا شخصیتی مبارز، انقلابی و در عین حال محبوب در بین کمونیست‌ها است. هرچند چگوارا اهل کوبا نبود اما محبوبیت وی آنقدر بالا بود که بعد از کشته شدن در ۹ اکتبر ۱۹۶۷ به دستور سیا در بولیوی به قهرمان ملی در آن کشور مبدل گشت؛ تا جایی که تصویر وی را بر روی اسکناس‌های کوبا زدند و سروده‌های فراوانی در مدح وی خواندند. این موضوع آن قدر فراگیر شده بود که در آرژانتین زادگاه او مدارس، دانشگاه و موزه ها به نام او احداث کردند. تصویر او در یک مقطعی بر روی بسیاری از کالاها از البسه گرفته تا کالاهای تجاری بعنوان برند تبلیغاتی و پرفروش نقش بسته شد. هرچند نگارنده معتقد است چه‌گوارا یک مبارز ضد امپریالیست بود و تبیین جایگاه شخصیتی و اهداف مبارزاتی ایشان در جای خود حائز اهمیت است، اما مراد این وجیزه به هیچ عنوان تبیین شخصیت چگوآرا نیست بلکه در مدح یک مجاهد فی‌سبیل‌ا… نگاشته شده که در مبارزه استکباری در کنار خداباوری(فضیلتی که چه‌گوارا هرگز نداشت) آنقدر به پیش رفت تا به منزلگاه شهادت رسید.

در سال های پایانی جنگ تحمیلی میدان مبارزه از بخش‌های زمینی به حوزه دریایی در خلیج فارس کشیده شد. عراق با همراهی آمریکایی‌ها، کویت و عربستان تلاش کردند با کشاندن جنگ به خلیج‌فارس با هدف قطع صادرات نفت و کاهش درآمدهای جمهوری اسلامی نهایتا ایران را به زانو درآورده و به جنگ خاتمه دهند.

جمهوری اسلامی برای بازگرداندن موازنه قدرت در جنگ با عراق، دست به ابتکار به وسیله سلسله عملیات‌های مقابله به مثل در خلیج فارس زد و توانست از این طریق بازی جنگ را به نفع جمهوری اسلامی تغییر دهد. بدون شک نقش شهید نادر مهدوی و همرزمانش ایشان در تغییر این موازنه و بلکه فراتر از آن ساخت دکتر رزم ناهمتراز دریایی که نمونه عینی آن در عملیات های مقابله به مثل شکل گرفت، بی بدیل است.

هدف شهید نادر مهدوی این بود که اگر قرار است خلیج فارس برای جمهوری اسلامی ایران ناامن باشد برای طرف مقابل نیز ناامن خواهد بود. داستان عملیات مین‌ریزی با فرمانده شهید مهدوی علیه نفتکش کویتی اَلرخاء با نام مبدل «بریجتون» از میان ده‌ها عملیات مشابه شنیدنی است.

امریکایی‌ها در آن زمان با پشتیبانی نظامی پر طمطراق و همزمان با ایجاد فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای برای عبور دادن شناور بریجتون از خلیج فارس با هدف بی‌اعتبارسازی تهدیدات ایران تدارک گسترده‌ای دیده بودند. این عملیات که با محاسبات نظامی، احتمال موفقیت آن کم و ناباورانه بود با برخورد نفتکش بریجتون به مین کار گذاشته شده توسط ناو گروه نیروی دریایی سپاه به فرماندهی شهید مهدوی با موفقیت انجام شد و انفجار آن مین دریایی سوراخی به اندازه ۴۳ متر مربع در بدنه کشتی بریجتون ایجاد کرد که تا مرز غرق شدن رفت. این موفقیت که در آن زمان با تحقیر آمریکایی‌ها همراه شد نمی‌تواند از حیث منطق نظامی در آن دریای وسیع چیزی جز معجزه بوده باشد. «و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی»

این اقدام آنقدر برای تغییر در موازنه جنگ مهم بود که امام به پاس اقدام دلیرانه شهید مهدوی و همرزمانش آنها را به حضور طلبید و بر پیشانی ایشان بوسه زد. عملیات‌های مقابله به مثل در خلیج فارس توسط شهید نادر مهدوی و همرزمانش آن قدر دارای ارزش راهبردی است که برنامه آمریکایی‌ها را برای مدیریت صحنه جنگ و شکست جمهوری اسلامی به بن‌بست کشانید. امریکایی‌ها به واسطه شکست‌های پی‌در‌پی در خلیج فارس و ضربات سختی که از عملیات مقابله به مثل خورده متحمل شدند به دنبال ضربه زدن به هسته‌های اصلی آن یعنی شهید مهدوی و یارانش بودند.

نهایتاً در ۱۶ مهر سال ۱۳۶۶ (۸ اکتبر ۱۹۸۷) سردار شهید مهدوی همراه شهیدان گرد، توسلی، شفیعی، آبسالان، محمدیها، مبارکی و عده دیگری از همرزمانش که با دو فروند شناور برای گشت‌زنی به جزیره فارسی رفته بودند مورد هجوم چند فروند بالگرد متعلق به نیروی دریایی آمریکا قرار گرفته و بر روی آنها آتش گشوده و وارد درگیری با آنان می‌شوند. شهید مهدوی و همرزمانش پس از مدتی کوتاه درگیری با هلی‌کوپترهای آمریکایی به وسیله یک فروند موشک استینگر یکی از آنها را ساقط می‌کند.

ایشان با ادامه مبارزه به دنبال شکار یکی دیگر از هلیکوپترها و همچنین جمع‌آوری شهدا و زخمی‌ها از آب بود که پس از یک نبرد شجاعانه شناور ایشان مورد اصابت قرار گرفته و زنده اسیر می‌شود. بعد از اسارت آن شهید در حالی که زنده اما کم رمق بوده به عرشه ناو جنگی «یو اس اس چندلر» منتقل می‌شود و در آنجا مورد شکنجه‌های وحشیانه قرون وسطایی تروریست‌های آمریکایی قرار می‌گیرد و بدن مبارکش را با میخ بلند سوراخ کرده و با اصابت تیر به بازو قلب و سجده گاه مبارکش، ایشان را شهید می‌کنند.

بی‌شک حماسه نادر در رویارویی مستقیم با استکبار بی‌بدیل است.

شجاعت، استعداد، نبوغ و خلاقیت آن شهید در بکارگیری ادوات ساده نظامی و استفاده از آن در میدان وسیع عملیات دریایی در سال‌های پایان جنگ که به شکل بی‌سابقه دشمن و منافع آن در خلیج فارس را به چالش کشید، علاوه بر تغییر محاسبات دشمن و خروج جمهوری اسلامی از انسداد راهبردی طراحی شده توسط دشمن، الگوی رزمندگان در سال‌های بعد از جنگ برای توسعه سازمان رزم ناهمتراز و کارا در خلیج فارس شد.

اما سوال اساسی این است که آیا حماسه بزرگ نادر و یارانش ظرفیت لازم را برای ملی شدن نداشته است. هرچند که نگارنده نسبت به اقدامات صورت گرفته برای گرامیداشت و معرفی آن شهید قدردان دست‌اندرکاران است اما به هیچ عنوان، آن را کافی نمی‌داند. چراکه سوال اساسی‌تر این است که اکنون به چه میزان مردم با ابعاد شخصیتی آن شهید و آن حماسه بزرگ آشنا هستند.

یقیناً جایگاه شهید نادر مهدوی بعنوان یک شهید الگو بایستی نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین‌المللی از طریق اقدامات فرهنگی برجسته و در کنار سایر مفاخر ارزشمند این سرزمین به نسل جوان در داخل و جهان معرفی شود. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای ستاد کنگره دو هزار شهید استان بوشهر فرمود اگر این شخصیت متعلق به کمونیست‌ها بود از او یک چه‌گوارا می‌ساختند. حال پس چرا ما از شهید بزرگ نسازیم.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !