دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

میانگین فرزندآوری در استان بوشهر کاهش یافته است/ نزول محسوس آمار جمعیتی

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه "جمعیت استان بوشهر روند کاهشی دارد" گفت: اوایل دهه ۴۰ به‌طور میانگین هر زن دارای ۸ فرزند بوده که این میزان در سال گذشته به کمتر از ۲ فرزند کاهش یافته است.

آخرین اخبار
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۹
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

اسکندر پاسالار روز گذشته در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان بوشهر با بیان اینکه پس از نتیجه سرشماری سال ۱۳۹۰ سیاستهای ۱۴ گانه حمایتی در زمینه رشد جمعیت از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد اظهار داشت: در این راستا برنامه ریزی برای جلوگیری از کاهش رشد جمعیت مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کاهش رشد جمعیت در سال‌های آینده بسیار نگران کننده است به سیاست‌های تنظیم خانواده پرداخت و  تصریح کرد: جمعیت عامل اصلی توسعه کشور است که در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه واقع شده است و اینک برای جبرای آن باید برنامه‌ریزی لازم انجام شود.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهربا اشاره به اینکه تنظیم خانواده به معنای کاهش فرزندآوری نیست افزود: تنظیم خانواده به معنای برنامه ریزی برای برخورداری از خانواده با جمعیت متعادل است که در گذشته این مفاهیم به گونه‌ای دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

پاسالار با بیان اینکه “از دهه ۶۰ به بعد، رشد جمعیت و بُعد خانوار در کشور به شدت کاهش یافته است” خاطرنشان کرد: در این راستا در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ شمار افراد خانوار از ۴ نفر به ۳ نفر رسید.

وی با بیان اینکه تا سال ۱۳۷۰ به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت ۴۰ نفر به جمعیت آن افزوده می‌شد گفت: بعد از اجرای سیاست‌های تنظیم خانواده این میزان به ۲۰ نفر کاهش یافت و از سال ۱۳۹۸ تا کنون نیز این رقم به ۱۵ نفر رسیده است.

پاسالار روند کاهش جمعیت را بی‌سابقه عنوان کرد و افزود: سطح جانشینی جمعیت یا خط باروری به صورت معمول ۲٫۱ درصد است یعنی هر زن و شوهر حداقل ۲ فرزند باید داشته باشند این در حالی است که در سال‌های اخیر خط باروری در کشور بین ۱٫۶ و در استان بوشهر  ۱٫۵ بوده و هر خانواده کمتر از ۲ فرزند را تحویل اجتماع داده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با بیان این که آمارها نشان می دهد که در سال‌های اخیر تمایل به فرزند آوری کاهش پیدا کرده است تصریح کرد: باید آموزش‌ها و مشوق‌هایی برای ترغیب افراد به فرزندآوری ارائه شود.

پاسالار با یادآوری این موضوع که اوایل دهه ۱۳۴۰ به طور میانگین هر زن دارای ۸ فرزند بود، خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۸ این میزان به کمتر از ۲ فرزند کاهش یافته است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر، جمعیت این استان را تا پایان مرداد ماه امسال یک‌میلیون و ۱۷۹ هزار نفر دانست و بیان کرد:بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵،  جمعیت استان  بوشهر یک‌میلیون و ۶۳۴ هزار نفر بود که برآورد می‌شود تا پایان مرداد ماه امسال به یک‌میلیون و ۱۷۹ هزار نفر رسیده باشد.

وی تراکم نسبت جمعیت به مساحت استان را ۵۱ نفر در هر کیلومترمربع بیان کرد و اظهار داشت: روند رشد طبیعی جمعیت استان بوشهر در سال ۱۳۹۰، ۱٫۵۵ صدم درصد بوده که این شاخص در سال ۹۸ به یک‌درصد کاهش یافته است.

پاسالار میزان عمومی ثبت ولادت و وفات را در استان به ترتیب ۱۳٫۸ و ۳٫۸ اعلام و تاکید کرد: چنانچه این روند با همین شیب ادامه پیدا کند زنگ خطر جدی برای جمعیت استان است و سال‌های پیش رو با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهیم شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !